Koncert premierowy United States of Beta

Tej zimy, w ramach 55 edycji festiwalu Jazz Jamboree w Warszawskim Palladium odbędzie się premierowy koncert zespołu United States of Beta, promujący ich pierwszy album „Poles jazz the World”.

Projekt Poles jazz the World to new jazzowa inicjatywa przesiąknięta muzyką świata – pierwotną Skandynawią, melancholią Portugalii, energią Nowego Jorku oraz innymi zakątkami świata.

Na premierowym albumie USB nie zabrakło wspaniałych polskich wokalistów wśród nich : Maria Sadowska, Magda Navarrete, Anna Józefina Lubieniecka, Kasia Nowicka (Novika), Michał Rudaś, Małgorzata Hutek, Nick Sinckler oraz znanych polskich instrumentalistów Przemka Kostrzewy i Bogusza Wekki. Muzyka została oprawiona w prace etno fotografa Piotra Malczewskiego.


„Nie wierzymy w przypadki… A jednak wierzymy, o ile nadajemy im właściwe znaczenie. Takie, w którym dostrzegamy głębszy sens zdarzeń… Tych na jawie jak i we śnie. United States of Beta to świat naszych energii, pragnień i wyobraźni. Świat, w którym poprzez sztukę odkrywamy wspólnie swój potencjał. Wspieramy ambitne projekty artystyczne. Wierzymy w scenariusze z pozoru nierealne. Ta droga bywa miejscami trudna. Dzięki temu jednak jesteśmy bogatsi o Innych i Siebie” – producent Marcin Pchałek.

Premierowy koncert odbędzie się 2 grudnia w Palladium, a album w sprzedaży pojawi się 6 grudnia.

Zespół United States of Beta w składzie:
Artur Bogusławski – fortepian, rhodes
Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja, perkusjonalia
Jan Wierzbicki – kontrabas, bas

Z gościnnym udziałem:
Małgorzata Hutek - wokal
Jahiar Irani - wokal
Katarzyna Kurzawska - wokal
Anna Józefina Lubieniecka - wokal
Magda Navarrete - wokal
Katarzyna ‘Novika’ Nowicka - wokal
Michał Rudaś - wokal
Maria Sadowska - wokal
Agata Składanek - wokal
Nick Sincler - wokal
Przemek Kostrzewa - trąbka
Mateusz Szemraj - gitara, oud
Bogusz Wekka - perkusjonalia


Nowy projekt stworzony z polotem, w błyskotliwy sposób wgryza się w głowę. Czas pokaże czy zaszczepi się w świadomości odbiorców. Miejmy nadzieję, bo „United States of Beta” to niesamowita przestrzeń dobrego jazzu.Płyta już od pierwszych dźwięków zaskakuje, zatrzymuje, pozytywnie „paraliżuje”. Kawałek „Mothers and children” z rewelacyjnym wokalem Józefiny Lubienieckiej kołysze i zniewala. Nakładające się ścieżki wokalu budują niepokój a jednocześnie pozwalają odpłynąć w bezkres.
Damskie wokale na tym krążku są i z pewnością będą niesamowitymi perłami.
Mieszanka stylów jazzowych i tematów na płycie, różnorodność dźwięków i nastrojów przenosi mnie w wyobraźni z afrykańskiej sawanny do dusznego pubu gdzie grają jazzowe-bossanowy aż po nowojorskie ulice pełne świateł, taksówek i tętniące muzyką.
Fantastyczne jest to, że w tym projekcie płytowym bierze udział tylu znakomitych muzyków i wokalistów.
Żadko zdarza się, żeby obok siebie zestawieni byli tacy wokaliści jak Kasia Nowicka, Magda Navarrete, Nick Sinckler i układałoby się to w spójna całość. Powiem jedno – kawał świata (również muzycznego) zamknięty na znakomicie zapowiadającym się krążku.
Jestem głodna i ciekawa reszty. Te kawałki zamknięte w pięknie wydanej EP-ce z pewnością zachwycą słuchaczy. Myślę, że staną się stałym gwoździem popołudniowej siesty, wieczornych spotkań, klubowych remix’ów. Jeśli chodzi o kwestie realizacji- jestem pod wielkim wrażeniem mix’u i masteringu krążka. Bardzo dobra robota, która przedkłada się na to, że chce się tego słuchać non stop, bo ciekawość dźwięków wciąga.

Blanka Borys
Radio Aktywne


Jeśli słowo „Beta” oznacza fale kreacji i aktywności zmysłowej to United States Of Beta jest zjednoczeniem niecodziennych, pozytywnych emocji grupy muzyków, którzy swoje inspiracje zamieniają na nuty. W nagraniach grupy słychać, że muzycy odnajdują siebie i mają wolność wyrażania swoich wizji i doświadczeń muzycznych. Ta niczym nieograniczona swoboda poruszania się po różnych gatunkach muzycznych sprawia, że słuchacz wirtualnie przenosi się w najdalsze zakątki świata, od zimnej Skandynawii przez energię wielkich miast po rzewność południowej Portugalii. Pomimo różnorodności charakteru piosenek i wielości znakomitych głosów „Poles Jazz The Word” odnosimy wrażenie spójności i przemyślanej wizji brzmienia całego projektu.
To produkcja na najwyższym światowym poziomie zarówno w warstwie muzycznej jak i wizualnej. W świat wyobraźni przenoszą nas prace wybitnego etnografa – Piotra Malczewskiego dołączone do płyty. Pokazują Polskę jako kraj skrzyżowania kultur, otwarty na wpływy mentalności innych narodów.
United States Of Beta to multimedialny projekt, dający całkowitą swobodę tworzenia i mentalny spokój muzykom. Udało się to osiągnąć dzięki pomysłodawcy projektu - Marcinowi Pchałekowi, który odizolował artyzm od świata biznesu i pozwolił stworzyć rodzinną atmosferę podczas sesji nagraniowych. Jestem przekonany, że to pierwszy tego typu projekt na naszym rynku i mam ogromną nadzieję, że nie ostatni.

Paweł Bobrowski
Dziennikarz muzyczny
Polskie Radio RDC

Powiązane Video Wszystkie video

All Improvviso 2011
XVII Mi?dzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - Etap II
Ney Rosauro - koncert na marimb?
Z kontrabasem on-line przez ?wiat

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Yamaha Pacifica 112V UBL gitara elektryczna, United Blue
Sibelius 7 program do edycji nut
Shure BLX288/B58 BETA Wireless mikrofon bezprzewodowy podwjny Beta 58
Shure BLX24/Beta58 BETA Wireless mikrofon bezprzewodowy dorczny Beta 58, pasmo H8E

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl