Koncert POR - dzieła Felixa Mendelssohna i Ernesta Chaussona

30 marca 2014 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będzie można wysłuchać Uwerturę Hebrydy op. 26 i III Symfonię a-moll op. 56 „Szkocką” Felixa MENDELSSOHNA oraz Poème de l'amour et de la mer (Poemat miłości i morza) na sopran i orkiestrę op.19 Ernesta CHAUSSONA.

Obaj kompozytorzy, których dzieła zostały wybrane do tego koncertu, mieli kontakt z ówczesną elitą intelektualną, interesowali się sztuką, literaturą i dużo podróżowali po całej Europie. Utwory Felixa Mendelssohna powstały właśnie w wyniku podróży do Szkocji w 1829 r. Pierwsze wykonanie uwertury w Londynie od razu odniosło sukces. Pisanie III Symfonii Mendelssohn rozpoczął w roku 1829 jeszcze w czasie pobytu w Szkocji, ale ukończył ją dopiero po 13 latach w 1842 roku. Symfonia została zadedykowana księżniczce Wiktorii, przyszłej królowej Zjednoczonego Królestwa. Jednolity nastrój dzieła odpowiada klimatowi Szkocji z jej zamglonym krajobrazem i skalistymi nadmorskimi wybrzeżami. W drugiej radosnej części dzieła pobrzmiewają echa ludowych pieśni szkockich. Prawykonanie utworu miało miejsce 3 marca 1842 w Lipsku i - podobnie jak uwertura - odniosło wielki sukces.


Poème de l'amour et de la mer (Poemat miłości i morza) op. 19 Ernesta Chaussona to utwór na głos i orkiestrę. Składa się z dwóch pieśni połączonych krótkim orkiestrowym Interludium. Wersja pierwsza - na głos z fortepianem - miała premierę 21 lutego 1893 r w Brukseli. Soliście towarzyszył na fortepianie sam kompozytor. Wersja orkiestrowa po raz pierwszy została wykonana w kwietniu tego samego roku przez sopranistkę Eléonore Blanc i Orchestre de la Société Nationale de Musique. Podczas koncertu 30 marca 2014 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego utwór ten zaprezentuje Iwona Socha – sopran i Polska Orkiestra Radiowa, którą poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Bilety: w cenie 20 zł dostępne na stronie sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia. Istnieje możliwość rezerwacji telefonicznej biletów (pon. – pt. godz. 11.00 - 14.00, tel. 22 645 52 52).

Powiązane Video Wszystkie video

Lionius Treikauskas - koncert na Hang Drum i instrumenty smyczkowe
Siergiej Prokofiew - Sonata D-Dur op. 94Bis
Fryderyk Chopin In Meadows and Chamber
Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Leonardo LC-2014 wiolonczela 1/4 z pokrowcem
Dunlop DBN 2014 struny do gitary basowej NKL 45-105
Dunlop DBS 2014 struny do gitary basowej SS 45-105
Yamaha CFX PE fortepian koncertowy (275 cm), Seria Premium

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl