Koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka

Program 2 Polskiego Radia oraz Narodowy Instytut Audiowizualny zapraszają 15 lutego br. o godz. 19.00 do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego na koncert symfoniczny. Koncert poprowadzi gościnnie jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów – Jerzy Maksymiuk, który tego wieczora wystąpi w podwójnej roli: kompozytora i dyrygenta. Pod jego batutą zagra Polska Orkiestra Radiowa oraz skrzypaczka Agata Szymczewska, reprezentująca młode pokolenie wykonawców.


Koncert rozpocznie Vers per archi Jerzego Maksymiuka, a następnie usłyszymy I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha. W drugiej części koncertu zabrzmi VIII Symfonia C-dur „Wielka” Franza Schuberta.

Nowa kompozycja Jerzego Maksymiuka Vers per archi została napisana w kwietniu 2014 r. jako miniatura w formie preludu i wykonana na koncercie w Muzeum Historii Żydów Polskich. Ta wersja została uzupełniona o część środkową Agitato i zakończona delikatnym brzmieniem solowych instrumentów, o czym sam kompozytor powiedział: ”Impulsem do takiego zamknięcia utworu stał się wers z wiersza „Wrażliwość” młodej poetki Anny Kubaczyńskiej: Może da się zatańczyć na linii barwnym cieniem. To przesłanie mojego 10 minutowego utworu”.

I Koncert skrzypcowy jest najbardziej znaną kompozycją Maxa Brucha. Utwór, powstały w 1866 roku, uzyskał od razu po prawykonaniu w Koblencji przychylne recenzje. Jednak dzieło to rozsławił swoimi wirtuozowskimi wykonaniami przyjaciel kompozytora - skrzypek Joseph Joachim. W radiowym studiu koncert ten usłyszymy w interpretacji Agaty Szymczewskiej, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2006 r.

W drugiej części koncertu zostanie wykonana VIII Symfonia C-dur Wielka
D 944 Franza Schuberta, która powstała w 1828 r., dawniej numerowana w katalogu Deutscha jako VII, bądź nawet IX, gdyż dawna numeracja obejmowała kolejno symfonie ukończone, a następnie zachowane we fragmentach. I tak Wielka otrzymała nr 7, a h-moll zwana Niedokończoną nr 8. W niektórych wydaniach katalogu Symfonia C-dur była umieszczona pod dwoma numerami D849 i D944, stąd znalazł się ten dziewiąty numer. W przyjętym obecnie porządku chronologicznym Symfonia Wielka jest ósmą.
Niestety kompozytor nigdy nie usłyszał swojego dzieła, ponieważ Towarzystwo Przyjaciół Muzyki odmówiło jego wykonania z uwagi na „trudność i napuszoność” Symfonii. Dopiero dziesięć lat po śmierci kompozytora, rękopis utworu odnalazł Robert Schumann. O dziele tym powiedział: „Zabiera nas w całkiem nowe światy”. Prapremiera VIII Symfonii odbyła się w Lipsku w 1839 pod dyrekcją Feliksa Mendelssohna.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie studia.

Powiązane Video Wszystkie video

Miko?aj Go?recki - Jasno?ci promieniste
JIMEK - Crux
Historia Muzyki Polskiej - audycja nr 1
Historia Muzyki Polskiej - audycja nr 2

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Sibelius 7 Photo|Audio program do edycji nut + program PhotoScore Ultimate 7 + program AudioScore Ultimate 7
Sibelius 7 Photo|Audio EDU program do edycji nut + program PhotoScore Ultimate 7 + program AudioScore Ultimate 7, wersja edukacyjna dla nauczycieli i instytucji (szkoy, domy kultury)
Sibelius 7 Photo program do edycji nut + program PhotoScore Ultimate 7
Sibelius 7 Audio program do edycji nut + program AudioScore Ultimate 7

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl