Koncert Philharmonia Quartett Berlin

10.12.2011 roku
Sobota, godz. 18:00
Sala koncertowa Filharmonii
Mirosław Herbowski – fortepian
Philharmonia Quartett Berlin
Daniel Stabrawa – kierownik artystyczny

Program:

K. Szymanowski – II Kwartet smyczkowy op. 56
L. van Beethoven – Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3
J. Brahms – Kwintet fortepianowy f-moll op. 34
Philharmonia Quartett Berlin uznawany jest przez krytyków za jeden z najlepszych zespołów kameralnych na świecie. W jego skład wchodzą członkowie Orkiestry Filharmonii Berlińskiej na czele z jej koncertmistrzem – Danielem Stabrawą. W repertuarze zespołu znajduje się około stu kwartetów z wielkiej literatury muzycznej od klasyków wiedeńskich po kompozytorów współczesnych. Podczas koncertu usłyszymy m.in. Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3 Ludwiga van Beethovena oraz II Kwartet smyczkowy op. 56 Karola Szymanowskiego.
Kwartet Beethovena pochodzi z cyklu trzech kwartetów dedykowanych rosyjskiemu księciu Andriejowi Kiryłłowiczowi Razumowskiemu. Często transkrybowano je na orkiestrę smyczkową, ponieważ przypominały symfonię, w której przeciwstawiane są poszczególne grupy instrumentów.
Kwartet smyczkowy Szymanowskiego powstał z myślą o organizowanym konkursie na kompozycję kameralną. Niestety utwór nie zdobył żadnej nagrody, a kompozytor zaczął powątpiewać w jego wartość. Dziś jednak uważany jest za jedną
z najtrudniejszych i najbardziej awangardowych kompozycji w całej twórczości artysty. Szymanowski zadedykował kwartet swoim zakopiańskim przyjaciołom – Julii i Olgierdowi Sokołowskim. W dziele słychać wyraźną inspirację muzyką Podhala oraz motywy
z baletu Szymanowskiego Harnasie.
Wraz z kwartetem Filharmoników Berlińskich wystąpi Mirosław Herbowski – krakowski pianista już wcześniej współpracujący z Danielem Stabrawą. W ich wykonaniu usłyszymy Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa. Utwór ten pierwotnie został napisany na kwintet smyczkowy z dwiema wiolonczelami, jednak po krytycznych uwagach Josepha Joachima przekształcono go w sonatę na dwa fortepiany. Chłodne przyjęcie i tej wersji skłoniło Brahmsa do ponownej redakcji partytury i ustalenia ostatecznego składu instrumentów, który stanowi fortepian z kwartetem smyczkowym.

Powiązane Video Wszystkie video

G. Ph. Telemann: Tafelmusik, Quartett d-moll, cz. IV Allegro
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Astor Piazzolla - Oblivion - Rastrelli Cello Quartett
Philharmonia Orchestra - Rainer Hersch

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Podbrdek skrzypcowy Berlin 4/4 (heban)
Samson Expedition Express kolumna aktywna 6″ LF + 1″ HF, wbudowany interfejs Bluetooth i akumulator (do 8 godz. pracy)
JamHub BedRoom przenone studio nagra / sala prb
Denon DBP-2011 UD odtwarzacz Blu-ray, czarny

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl