ENGLISH

Koncert pasyjny w Filharmonii Wrocławskiej

Ł. Rajchert
27.03.2013, środa, godz. 18:00
Koncert pasyjny
Sala koncertowa Filharmonii
Konrad Junghänel – dyrygent
Soliści Cantus Cölln
Chór Filharmonii Wrocławskiej
Wrocławska Orkiestra Barokowa

Program:
J.S. Bach – Pasja wg św. Mateusza BWV 244

Jak pisze Szymon Paczkowski, znawca twórczości Johanna Sebastiana Bacha: „Niemal do połowy XX wieku panowało przekonanie, że Bach przedstawił swoją Pasję wg św. Mateusza BWV 244 po raz pierwszy w lipskim kościele św. Tomasza 15 kwietnia 1729 roku. Informację tę podał Carl Friedrich Zelter (założyciel słynnej Sing-Akademie w Berlinie) w książeczce programowej wprowadzającej do historycznego wykonania utworu pod dyrekcją Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego w marcu 1829 roku. Wtedy to – dokładnie po stu latach – dzieło zostało przywrócone na trwałe do życia koncertowego. Zelter przytoczył datę premiery Pasji Bacha na podstawie druku jej libretta, które rozprowadzano wśród lipskiej publiczności w Wielki Piątek 1729 roku. Ale w przypisie do swojego komentarza zastanawiał się: Czy rzeczywiście było to pierwsze spośród wszystkich wykonań?”.

Rzeczywiście, późniejsze odkrycia muzykologiczne potwierdzają, że do pierwszego wykonania Pasji wg św. Mateusza doszło już w Wielki Piątek 11 kwietnia 1727 roku. Do wysłuchania tegorocznej wrocławskiej prezentacji utworu zapraszamy w środę Wielkiego Tygodnia, a zabrzmi ona w wyjątkowym wykonaniu solistów z Cantus Cölln, Chóru Filharmonii Wrocławskiej i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Konrada Junghänela.

Powiązane Video Wszystkie video

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Samson Expedition Express kolumna aktywna 6″ LF + 1″ HF, wbudowany interfejs Bluetooth i akumulator (do 8 godz. pracy)
Gibson Les Paul Traditional 2013 Honey Burst gitara elektryczna
Gibson SGJ Series 2013 Chocolate Satin gitara elektryczna
Gibson SGJ Series Cherry Satin 2013 gitara elektryczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2025 CameralMusic.pl