Koncert Orkiestry Leopoldinum w Filharmonii Wrocławskiej

Ł. Rajchert
15.12.2012, sobota, godz. 18:00
Sala koncertowa Filharmonii

Wykonawcy:
Ernst Kovacic – dyrygent
Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Program:
F. Schubert – Uwertura w stylu włoskim C-dur D 591, op. 170
J.H. Voříšek – Symfonia D-dur op. 21
L. van Beethoven – III Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica”

„Pamięci wielkiego człowieka” – taka dedykacja widnieje na stronie tytułowej rękopisu III Symfonii Es-dur Ludwiga van Beethovena. Dedykacja ta zastąpiła wcześniejszą, poświęconą Napoleonowi. Kompozytor, po otrzymaniu wieści o koronowaniu się Bonapartego na Cesarza Francuzów, wpadłszy w furię, wytarł gumką napis tak, że na karcie partytury zrobił dziurę. Beethoven, wyznający idee prometejskie, w myśl których działania jednostki miałyby być podporządkowane dobru ogółu, poczuł się oszukany i zawiedziony wywyższeniem się Napoleona. Symfonia powstawała w latach 1803–1804, a przez wielu określana jest jako kamień milowy kończący muzyczną epokę klasycyzmu i rozpoczynający romantyzm.

Uwertura w stylu włoskim Franza Schuberta została napisana w 1817 roku, kilkanaście lat po premierze Symfonii Beethovena. Był to czas, gdy w Wiedniu rekordy popularności biła operowa twórczość Gioacchino Rossiniego. Dwudziestoletni Schubert uległ tej „muzycznej gorączce” i chcąc oddać cześć włoskiemu kompozytorowi, stworzył dzieło nawiązujące do stylu mistrza bel canto.

Na koncercie w Filharmonii Wrocławskiej zabrzmi również utwór Jana Václava Voříška, nieco mniej znanego dziś kompozytora żyjącego w czasach Beethovena i Schuberta. Ten czeski artysta w 1813 roku przeprowadził się do Wiednia, gdzie rozpoczął studia pianistyczne u Johanna Nepomuka Hummela – ucznia Wolfganga Amadeusa Mozarta. Tam też poznał Beethovena i zaprzyjaźnił się z Schubertem. W swoim krótkim, trzydziestoczteroletnim życiu skomponował stosunkowo niewiele utworów. Inspirowane one były stylem sławnych wiedeńczyków. Jego jedyna, pełna uroku Symfonia D-dur jest wyśmienitym przykładem tych fascynacji.

Dzieła te zabrzmią w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod dyrekcją wiedeńczyka – Ernsta Kovacica.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Premiera teledysku Klezmafour i Orkiestry Filharmonii w Szczecinie
New Year's Day - Mi?osz Rutkowski i Shoko Sakai
100 lat Orkiestry Symfonicznej Filharmonii ?ódzkiej - flash mob

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Samson Expedition Express kolumna aktywna 6″ LF + 1″ HF, wbudowany interfejs Bluetooth i akumulator (do 8 godz. pracy)
Gibson Les Paul Standard 2012 Plus DB gitara elektryczna
Amex SAL 91062H Stagebox aluminiowy 16 XLR-Harting
Ernie Ball 2012 Earthwood 12′s Medium struny do gitary akustycznej 12-str. 11-52

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl