Koncert Orkiestry Leopoldinum pod batutą Josepha Swensena

fot. Bogusław Beszłej
Serdecznie zapraszamy na koncert Orkiestry Leopoldinum pod dyrekcją Josepha Swensena, który odbędzie się 2 lutego o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej.

Orkiestra wykona m.in. Sekstet smyczkowy „Souvenir de Florence” op. 70 Piotra Czajkowskiego. Jego muzykę trudno opisać jednym określeniem. Kompozytor niewątpliwe czerpał garściami z dorobku kultury muzycznej świata a jego twórczość cechuje przede wszystkim wielka różnorodność oraz indywidualność. Zwykło się uważać, że Piotr Czajkowski był niezwykle zdyscyplinowanym artystą – codziennie najpóźniej o godzinie 9:30 zasiadał do fortepianu i komponował. Natchnienie podobno go nie opuszczało, a sam o sobie mówił, że jego muza pracuje przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.


Ponadto podczas koncertu zabrzmią: Serenata Notturna D-dur KV 239 W.A. Mozarta oraz Pięć melodii na skrzypce i smyczki S. Prokofiewa w aranżacji Josepha Swensena.

2.02.2013, sobota, godz.18:00

Wrocław, sala koncertowa Filharmonii

Koncert Wrocławskiej Orkiestry Leopoldinum

Joseph Swensen – dyrygent, skrzypce

Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Program:


W.A. Mozart – Serenata Notturna D-dur KV 239

S. Prokofiew – Pięć melodii na skrzypce i smyczki (aranż. J. Swensen)

P. Czajkowski – Sekstet smyczkowy „Souvenir de Florence” op. 70


fot. Jack Dine

Florencja, perła Toskanii położona nad rzeką Arno u stóp górskich szczytów, stanowi prawdziwy skarb Półwyspu Apenińskiego. Atmosfera miasta, otaczające je krajobrazy, zapierające dech w piersiach piękno zabytków – prawdopodobnie takie obrazy zachował w swych wspomnieniach Piotr Czajkowski, gdy w zimie 1890 roku wrócił do Rosji z podróży po słonecznych Włoszech. To właśnie we Florencji powstał szkic jednego z tematów jego nowego sekstetu smyczkowego, zatytułowanego na cześć ukochanego miasta Wspomnienie z Florencji. Ten jeden z najpiękniejszych utworów dedykowany został Towarzystwu Muzyki Kameralnej w Sankt Petersburgu. Kompozytor został wówczas mianowany honorowym jego członkiem.

Pięć melodii kolejnego, o ponad pół wieku młodszego od Czajkowskiego przedstawiciela muzyki rosyjskiej, Sergiusza Prokofiewa początkowo przeznaczonych było na głos z fortepianem. Jednak kilka lat po skomponowaniu dzieła, w 1925 roku twórca zrezygnował z zawartych w nim słów i wykorzystując kantylenowy charakter linii melodycznej, powierzył partię wokalną skrzypcom. I tutaj, w historii tej pojawia się wątek polski, gdyż w przearanżowaniu utworu pomógł artyście wybitny polski skrzypek Paweł Kochański. Jemu też kompozytor zadedykował pierwszą, trzecią i czwartą melodię. Podczas koncertu w Filharmonii Wrocławskiej dzieło zabrzmi w nowej wersji, autorstwa Josephe’a Swensena, gdzie skrzypcom towarzyszyć będzie orkiestra kameralna.

Kolejnym utworem, który usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Leooldinum będzie Serenata Notturna Wolfganga Amadeusza Mozarta z 1776 roku. Wszystkie utwory poprowadzi amerykański dyrygent Joseph Swensen.

Powiązane Video Wszystkie video

„poG?OSka” – odcinek 4
Urszula Jasiecka-Bury - Klawesyn, Organy, Barok - wywiad
Kasia Gacek-Duda i etnoflety - Rozmowy o muzyce
Jadwiga Kotnowska - Cztery Pory Roku - Wiosna

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Rohema Percussion K-Modell, batuta
PWM Bach Johann Sebastian - Wariacje Goldbergowskie na orkiestr kameraln. Seria Leggiero (partytura i gosy)
Gewa 912035 batuta drewniana, nieoprawiona
K&M 13400-000-02 krzeso dla orkiestry

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl