Koncert Niepodległości w Paryżu za nami

2 grudnia w Katedrze Św. Ludwika w Pałacu Inwalidów w Paryżu odbył się długo wyczekiwany Koncert Niepodległości. Wydarzenie upamiętniło 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i odbyło się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Artyści z Polski, Francji oraz Belgii wspólnie z zaproszonymi gośćmi oddali hołd wolnej Polsce, ukazując unikalność dziedzictwa kultury polskiej
w Europie. W wydarzeniu wzięli udział wybitni muzycy, którzy pod batutą Moniki Wolińskiej otworzyli koncert „Warszawianką” Karola Kurpińskiego. W programie znalazły się również „Fantazja na tematy polskie” Fryderyka Chopina, „Polonez” Jerzego Maksymiuka, „Nokturn” Ignacego Jana Paderewskiego oraz Symfonia nr 1 „Chemin des Dames” na chór, orkiestrę i mezzosopran Jacquesa-Alphonse’a De Zeeganta do przepięknego poematu, którego autorką jest Marguerite de Werszowec Rey.

Święto polsko-francuskie

Paryska Katedra Św. Ludwika zgromadziła wybitne nazwiska. Polskę reprezentowali, poza dyrygentką Moniką Wolińską, pianista Janusz Olejniczak, mezzosopranistka Kinga Borowska oraz tenor Maciej Kwaśnikowski. Koncert nie miałby tak dostojnego charakteru, gdyby nie pozostali muzycy - organista Philippe Brandeis, bas Jean Delobel, sopranistka Ana-Camelia Stefanescu, a także chóry, Chœur régional Vittoria d’Ile-de-France i Ensemble Vocal de l’Abbaye de la Cambre z Brukseli oraz najstarsza francuska orkiestra symfoniczna Orchestre Pasdeloup.

- Świętujemy tutaj 100 lat niepodległości Polski, ale w pięknym wydarzeniu i w miejscu, o którym każdy artysta marzy, żeby wystąpić. Zrobiło się nam z tego wydarzenie polsko-francuskie, dlatego nie tylko Polacy, ale też Francuzi, cieszą się, że możemy razem wykonać utwory Kurpińskiego, Chopina, symfonię Jacquesa-Alphonse’a De Zeeganta , Poloneza Maestro Jerzego Maksymiuka czy też zaaranżowany przez niego utwór Ignacego Jana Paderewskiego – mówiła tuż przed koncertem dyrygentka Monika Wolińska.

Organizacja projektu spoczywała na Fundacji Editions Spotkania założonej przez działacza opozycyjnego Piotra Jeglińskiego oraz Musée de l'Armée, czyli Muzeum Wojska z siedzibą w Pałacu Inwalidów w Paryżu. Producentem wykonawczym była firma FOR MAT: Elżbieta Dmochowska i Jerzy Wąsowski.

Koncert zgromadził reprezentantów elity środowisk politycznych i artystycznych. Wśród zaproszonych gości był m.in. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Wanda Zwinogrodzka - podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz posłanki i posłowie reprezentujący różne ugrupowania polityczne: Jan Dziedziczak (PiS), Dorota Rutkowska (PO), Kazimierz Gołojuch (PiS), Zbigniew Gryglas (PiS), Józef Leśniak (PiS), Anna Nemś (PO).

Po koncercie artyści i goście spotkali się na uroczystym przyjęciu wydanym przez Ambasadora PR we Francji. Na specjalną prośbę, podczas spotkania, wystąpił ponownie Janusz Olejniczak, który zagrał Poloneza A dur Chopina oraz tango Oblivion Piazzolli.

Polska 100, czyli kulturalne stulecie niepodległej Polski

Tak znakomite wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez nieocenionego wsparcia ważnego mecenasa i licznych partnerów.

Mecenat nad uroczystością objęła firma ORLEN - międzynarodowa grupa kapitałowa z branży paliwowo-energetycznej, od dziewięciu lat nieprzerwanie uznawana za najcenniejszą polską markę. Orlen słynie ze wspierania ważnych i prestiżowych wydarzeń kultury polskiej.

Partnerem koncertu był Instytut Adama Mickiewicza - narodowa instytucja kultury, której misją jest promocja polskiej kultury na świecie i aktywny udział w międzynarodowej współpracy kulturalnej. Działający w ramach Instytutu Program Polska Music aktywnie wspiera wykonania polskiej muzyki klasycznej na świecie, jest pomysłodawcą produkcji scenicznych i koncertów, promotorem muzyki współczesnej, inicjatorem nowych zamówień kompozytorskich oraz patronuje licznym wydawnictwom książkowym i fonograficznym.

Koncert został zorganizowany w ramach programu Polska Music oraz programu Polska 100, międzynarodowego programu kulturalnego realizowanego dla uczczenia Stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA 2017–2022.

Partnerami projektu były również Ambasada Polska w Paryżu i Instytut Polski w Paryżu. Instytut Polski w Paryżu jest państwową instytucją kultury, działającą w międzynarodowej sieci placówek zagranicznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jego główną misją jest promocja kultury polskiej we Francji.

Inni partnerzy to:
KGHM Polska Miedź - firma o międzynarodowym zasięgu, zaliczana do grona największych przedsiębiorstw w Polsce i czołowych producentów miedzi oraz srebra na świecie. Prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą już ponad 60 lat. Aktywa zlokalizowane są w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. W kraju spółka eksploatuje jedno z największych na świecie złóż miedzi, gwarantujące ciągłość produkcji przez kolejne kilkadziesiąt lat.

PLL LOT – nowoczesny przewoźnik łączący Europę Środkowo-Wschodnią ze światem. Prawie 9 milionom pasażerów rocznie zapewnia najkrótszą i najbardziej komfortową podróż w ramach 105 połączeń na świecie. Oferuje bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii, Korei Południowej i Singapurze.

Kolejny z naszych partnerów to KOWR. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - agencja rządowa, której jednym z priorytetowych zadań jest wspieranie inteligentnych rozwiązań w rolnictwie. KOWR koncentruje się na stabilizacji rynków rolnych, zwiększeniu eksportu polskich produktów rolno-spożywczych na nowe rynki oraz na promocji polskiej żywności.
Do kluczowych zadań Ośrodka należy także gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad spółkami o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, jej działalność obejmuje dystrybucję, wytwarzanie, a także obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad trzem milionom klientów, gospodarstwom domowym i przedsiębiorcom.

W skład Grupy wchodzą 62 obiekty wytwórcze, są to zarówno elektrownie wodne, farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne, jak również będąca największym producentem energii elektrycznej w północno-wschodniej Polsce elektrownia w Ostrołęce. Energa zajmuje wiodącą pozycję na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej.

Patronat medialny nad Koncertem Niepodległości w Paryżu objęło Polskie Radio oraz Telewizja Polska (TVP) – bardzo dziękujemy!


Wydarzenia towarzyszące

Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja pt. „Armia Polska w I wojnie światowej i w walce o polskie granice”, która prezentowała słynną Błękitną Armię generała Józefa Hallera. Wystawa została przygotowana w Ambasadzie RP w Paryżu.

Natomiast Fundacja Editions Spotkania we współpracy ze sponsorami Orlen oraz Mayland Real Estate Sp. z o.o. przygotowała dla gości niespodziankę w postaci publikacji książkowej autorstwa prof. Piotra Biłosa „La Pologne”.

Plakat i znak okolicznościowy zaprojektował znany polski grafik – Piotr Młodożeniec. 


Koncert odbił się szerokim echem w mediach polskich i francuskich.


www.koncert-niepodleglosci.pl

Powiązane Video Wszystkie video

Andrea Bocelli – „Amazing Grace” LIVE | Music For Hope w Mediolanie
Erik Satie - Trois Gymnopédies
Improv Everywhere - Conduct Us
Królestwo Beskidu The BESKID TANGO - TANGO BESKIDU

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Ibanez IUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert
GEWA (PS220115) Gig-Bag gitarowy Seria Turtle 103 Koncert 3/4
Ibanez NBUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert
Gitarzysta 02/2009 + CD

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl