1. Start
  2. Artykuły
  3. Polecamy
  4. Koncert Muzyki Polskiej w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
ARTYKUŁ: Polecamy - Koncert Muzyki Polskiej w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Koncert Muzyki Polskiej w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

szukaj w artykułach:
W sobotę 29 listopada o godz. 20:00 odbędzie się „Koncert Muzyki Polskiej”. Polski Chór Kameralny pod kierunkiem dyrygenta gościnnego - Teresy Majki-Pacanek – kierownika chóru Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego - zaprezentuje rzadko wykonywane utwory Feliksa Nowowiejskiego m.in. Missa Pro Pace op. 49 nr 3.

W tym roku mija 30. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, który 25 sierpnia br. został ustanowiony przez Papieża Franciszka patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Polski Chór Kameralny oraz Parafia św. Brygidy w Gdańsku zapraszają na koncert upamiętniający męczennika Solidarności.

W programie koncertu znajdą się dzieła muzyczne Feliksa Nowowiejskiego - polskiego kompozytora charakteryzującego się bujną inwencją melodyczną i rozmachem w kształtowaniu formy : Hymny op. 13 oraz Missa Pro Pace (Msza o pokój), która powstała w 1933 roku dedykowana była dla ówczesnego prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda.

W programie:
Feliks Nowowiejski- Missa Pro Pace op. 49 nr 3
Feliks Nowowiejski - Hymny op. 13
nr 1 Ecce Dominus veniet
nr 2 Christu natus est
nr 3 Surrexit Christus
nr 4 Veni, Creator Spiritus

Wykonawcy:
Polski Chór Kameralny
Arkadiusz Bialic – organy
Teresa Majka-Pacanek- dyrygent

Teresa Majka-Pacanek ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Arkadiusza Basztonia (egzamin dyplomowy z wyróżnieniem). Podczas studiów rozpoczęła współpracę z chórami amatorskimi, zdobywając doświadczenie jako dyrygent. Od roku 1983 do dnia dzisiejszego prowadzi chór męski HASŁO im. dra Henryka Jordana w Krakowie. Od roku 1985 związana jest z Filharmonią im. K. Szymanowskiego w Krakowie, gdzie rozpoczęła pracę jako artystka chóru. W latach 1989–1993 była kierownikiem i dyrygentem Chóru Kameralnego Filharmonii Krakowskiej, z którym odbyła trzykrotne tournées do Francji (obejmujące 55 koncertów w 49 miastach), brała udział w licznych koncertach okolicznościowych w kraju i za granicą oraz międzynarodowych festiwalach takich jak Dni Muzyki Gitarowej (1988, 1993), Festiwal Muzyki Współczesnej FUTURES MUSIQUES IV w Paryżu (1989), Miesiąc Kultury Europejskiej w Krakowie (1992), a także dokonała kilku nagrań fonograficznych. W latach 1991–2009 pracowała jako asystent chórmistrza chóru mieszanego, pozostając jednocześnie artystką chóru. Od 2009 roku, po wygranym konkursie na stanowisko dyrygenta-chórmistrza, kieruje chórem mieszanym Filharmonii Krakowskiej.

Arkadiusz Bialic absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafi na oraz Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy) pod kierunkiem prof. Zsigmonda Száthmary. W 2001 roku rozpoczął studia solistyczne w klasie prof. Daniela Rotha w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, które ukończył dyplomem Konzertexamen w 2003 roku. Uczestniczył również w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: M-C. Alain, G. Boveta, O. Latry, J. Laukvika, L. Lohmanna, D. Titteringtona, H. Vogela. Arkadiusz Bialic jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych takich jak Schweizer Orgelwettbewerb (III nagroda w 1998 roku), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku (II nagroda w 2000 roku). W 2002 roku jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak uzyskał II Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Organowym Grand Prix du Chartres we Francji. W ramach swej działalności koncertowej występował z recitalami na wielu renomowanych festiwalach takich jak: Grande Musica in Chiesa w Rzymie, Concerts Spirituels w Église Saint Sulpice w Paryżu, Festival International d’Orgue w Chartres, Dni Muzyki Organowej w Krakowie a także m.in. w Bratysławie, Frankfurcie nad Menem, Gdańsku-Oliwie, Lozannie i Warszawie.

Bilety w cenie:
Ulgowy 15 zł, Normalny 25 zł
do nabycia w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego Ul. Opata Jacka Rybińskiego 24, Gdańsk-Oliwa oraz na godzinę przed koncertem w Kościele św. Brygidy.
Telefon: 58 552-41-73 www.polskichorkameralny.pl


kategoria: Polecamy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl