Koncert muzyki Jana Krenza

CYKL „MUZYKA POD LIBERATOREM”:
KONCERT MUZYKI JANA KRENZA

24 maja zapraszamy do Muzeum Powstania Warszawskiego na wieczór z utworami Jana Krenza – wybitnego polskiego kompozytora i wszechstronnego dyrygenta. Wykona je jeden z najbardziej interesujących i utalentowanych kwartetów smyczkowych: Royal String Quartet.

Obchodzący w tym roku 90. urodziny Jan Krenz najpierw debiutował jako kompozytor, a później dyrygent. W okresie okupacji niemieckiej był uczniem Zbigniewa Drzewieckiego (fortepian) i Kazimierza Sikorskiego (kompozycja). W 1943 roku na koncercie konspiracyjnym w Warszawie wykonano jego I Kwartet smyczkowy. W dorobku kompozytora znajdują się utwory solowe, kameralne, wokalno-instrumentalne, chóralne i orkiestrowe.

Jako dyrygent już w pierwszych latach po wojnie przyczynił się do animacji życia muzycznego w Polsce. W latach 1949-1968 był związany z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a od 1968 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego, współpracował również z Filharmonią Narodową i Sinfonią Varsovia. Gościnnie występował z orkiestrami na całym świecie i jako wszechstronny mistrz batuty poprowadził prawykonania wielu utworów współczesnych. Wielkie uznanie szerokiej publiczności zyskał także jako autor muzyki teatralnej i filmowej (m.in. Kanał Andrzeja Wajdy, Eroica czy Zezowate szczęście Andrzeja Munka).

Podczas koncertu z cyklu „Muzyka pod Liberatorem” muzykę Jana Krenza usłyszymy w wykonaniu Royal String Quartet. W Sali Pod Liberatorem zabrzmi utwór z roku 1983 Musica da camera per quartetto d’archi. Zespół Royal String Quartet, nominowany do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society, to jeden z najbardziej dynamicznie działających kwartetów smyczkowych na świecie. W swoim repertuarze łączy wybitne dzieła przeszłości i muzykę współczesną, odważnie przekraczając granice gatunków. Royal String Quartet regularnie bierze udział w wielu renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą, nagrywa i koncertuje z wybitnymi artystami oraz jest laureatem szeregu nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach.

Organizatorami cyklu „Muzyka pod Liberatorem” są Muzeum Powstania Warszawskiego, Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne, zaś partnerem TVP Kultura.

24 maja (wtorek), godz. 19:00, Sala pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego
(ul. Grzybowska 79, Warszawa). Wstęp wolny.

Powiązane Video Wszystkie video

A. Vivaldi - Cztery pory roku: Zima
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Wiosna
Krzysztof Cugowski, Katarzyna Gacek-Duda - Nowa wieża Babel
„Calling of Memories” na sekstet waltorniowy

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Wesoowski Franciszek - Zasady muzyki
PWM Chomiński Józef, Wilkowska-Chomińska Krystyna - Historia muzyki, t. 2
PWM Chomiński Józef, Wilkowska-Chomińska Krystyna - Historia muzyki, t. 1
AN Perfect Promotion ″Mylenie w muzyce″ energetyczne warsztaty z zakresu muzyki

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl