1. Start
  2. Artykuły
  3. Aktualności
  4. Koncert bożonarodzeniowy szczecińskiego chóru DON DIRI DON w Katedrze Francuskiej na historycznym Gendarmenmarkt
ARTYKUŁ: Aktualności - Koncert bożonarodzeniowy szczecińskiego chóru DON DIRI DON w Katedrze Francuskiej na historycznym Gendarmenmarkt

Koncert bożonarodzeniowy szczecińskiego chóru DON DIRI DON w Katedrze Francuskiej na historycznym Gendarmenmarkt

szukaj w artykułach:
fot. Ralf-Otto Gogolinski

Berliński Kiwanis Club wespół z Kiwanis-Clubem Frankfurt (Oder), jak również Kiwanis-Foundation Deutschland nie szczędził starań ani kosztów, by zorganizować we wtorek 12 grudnia 2017 r. w Katedrze Francuskiej (Französische Friedrichstadtkirche) na historycznym berlińskim Gendarmenmarkt wyjątkowy koncert charytatywny.

Do udziału w koncercie zaproszony został renomowany Chór Dziecięcy DON DIRI DON ze Szczecina pod dyrekcją prof. dr. hab. Dariusza Dyczewskiego, Rektora szczecińskiej Akademii Sztuki. Soprany Friederike Meinel z Berlina, będąca Ambasadorem Kiwanis-Deutschland, prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz sopran chłopięcy Alexander Kalischewski (12 lat) ze Szkoły Muzycznej Kreismusikschule Uecker-Randow w Ueckermünde uświetnili swoim występem koncert adwentowy na rzecz berlińskich projektów dla osieroconych dzieci uchodźców z obszarów objętych działaniami wojennymi z bliskiego i środkowego wschodu w ramach wyjątkowego konceptu KIWANIS Deutschland „Dzieci pomagają dzieciom – muzyka tworzy przyszłość“. Patronat nad wydarzeniem objął Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech prof. dr hab. Andrzej Przyłębski, który zaprosił chór i solistów przed koncertem na bankiet w Amasadzie Polskiej w Berlinie, za co mali chórzyści podziękowali kilkoma międzynarodowymi kolędami. Koncert tego rodzaju nie mógłby się odbyć bez wielu „pomocnych rąk”, jak głównego sponsora E.ON edis energia, reprezentowanego na koncercie przez prezesa Mariusza Maykuta i jego żonę Monikę Morali-Majkut, Institutu Polskiego w Berlinie, Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zewnętrznej oraz Niemieckiej Sieci Ruchu Europejskiego. Chór Dziecięcy DON DIRI DON pod pewną ręką prof. dr. hab. Dariusza Dyczewskiego powitał gości utworem „Ave virgo gloriosa“ Macieja Raczyńskiego. W „Kyrie“ Johna Leavitta wzruszały głosy dzieci na przemian z głosem solistki Friederike Meinel. Pięknie zabrzmiał sopran chłopięcy Alexandra Kalischewskiego w znanej arii „Panis angelicus“ z „Mszy uroczystej” Cesara Francka. Znanymi kolędami Georga Friedricha Händela „Joy to the world“ i „Tochter Zion” dołączyła się solistycznie prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska. Także jej interpretacje zapadły w serca publiczności.

Kolejno wybrzmiewały pieśni bożonarodzeniowe z całego świata, jak na przykład z Włoch, Hiszpanii, Polski, Niemiec i Anglii.

Ostatnią kolędą w programie koncertu była zaśpiewana wspólnie z całą salą „Cicha noc“ ze świecami nadziei w rękach artystów. Piękny symbol i piękne bożonarodzeniowe przesłanie, po którym poruszona publiczność długo dziękowała gorącymi owacjami. (PG)kategoria: Aktualności
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl