Klimaty barokowej Hiszpanii na inaugurację Barokowych Eksploracji w Szczawnicy

Hiszpańska zarzuela Sebastiana Durón’a pt.: „Wojna Gigantów” zainaugurowała tegoroczną edycję Barokowych Eksploracji. Premierowy spektakl odbył się w Dworku Gościnnym w Szczawnicy.

Realizacji produkcji podjął się czeski dyrygent, kompozytor i multiinstrumentalista – Marek Štryncl wraz ze swoimi zespołami: Orkiestrą Musica Florea Praha, Collegium Floreum oraz zaproszonymi solistami śpiewakami i tancerzami. Spektakl wyrażyserowała Andrea Miltnerová.

Zarzuela zachwyciła żywą narracją, różnorodnością form muzycznych, a nade wszystko brzmieniem barokowej orkiestry, wzbogaconej m.in o harfę barokową, gitarę barokową oraz instrumenty perkusyjne z kastanietami na czele, roztaczając niepowtarzaną aurę słonecznego, roztańczonego południa.

Jak podkreśla Agnieszka Żarska, dyrektor artystyczna Festiwalu: „Było to ważne wydarzenie kulturalne – premiera dzieła Durón’a nie tylko w Polsce, ale w ogóle w tej cześci Europy. Produkcje operowe w historycznej oprawie to dzisiaj rzadkość dlatego bardzo cieszę się, że Barokowe Eksploracje są miejscem, gdzie można doświadczyć tak oryginalnych i niespotykanych wrażeń. Wielkie gratulacje przekazuję wszystkim Artystom, za kreację która zachwyca i od strony muzycznej i wizualnej”.

Organizatorem Barokowych Eksploracji 2024 jest Stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz Musica Florea. Współorganizatorzy wydarzenia: Centrum Kongresowe – Dworek Gościnny w Szczawnicy, Pieniny SPA Resort.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt wsparty przez Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej oraz Instytut Cervanesa w Pradze. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta i Gminy Szczawnica. Mecenas wydarzenia: Pieniński Bank Spółdzielczy. Współpraca: Centrum Kultury Sportu i Promocji w Szczawnicy. Współpraca promocyjna: Czeskie Centrum w Warszawie, Palenica-Polskie Koleje Linowe.

Tekst: SCK
Fot. Piotr Stępniewski

Powiązane Video Wszystkie video

Muzyka Baroku – cz. 4
Muzyka Baroku – cz. 5
Muzyka Baroku – cz. 6
MUZYKA BAROKU – mini wyk?ad

Instrumenty i sprzęt muzyczny

NUX MG 200 multiefekt gitarowy
Evans Genera Dry Coated 13″ nacig perkusyjny (werblowy), powlekany
Takamine KC 70 Kenny Chesney gitara elektroakustyczna
Meinl Classics Medium Hi-Hat 13″ talerz perkusyjny

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl