Kilar w Polskiej Bibliotece Muzycznej

Dzień 90. urodzin Wojciecha Kilara Polska Biblioteka Muzyczna uhonorowała premierą drugiej animacji, będącej kontynuacją serii rozpoczętej w 2021 roku. PBM, jako wyjątkowe pod względem zasobów miejsce w sieci, od kilku lat gromadzi zdigitalizowane zbiory znajdujące się w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nuty, ikonografie… To wciąż nie wszystko! Polskie Wydawnictwo Muzyczne kontynuuje projekt „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego”, stale uzupełniając i rozszerzając możliwości portalu. Od 2017 roku Polska Biblioteka Muzyczna znajduje swoje miejsce obok największych bibliotek cyfrowych, takich jak Polona, Europeana czy – od niedawna – Kronik@. Wśród zasobów PBM znalazł się pokaźny katalog dzieł Wojciecha Kilara, dlatego w jubileuszowym roku urodzin kompozytora to właśnie jemu została poświęcona animacja, będąca drugą w serii realizowanej przez nagradzane TOFU Studio (proces digitalizacji nut – tak ważny dla ich przetrwania – został przedstawiony w pierwszej części przy pomocy animowanych postaci Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i… wspomnianego Wojciecha Kilara).

W najnowszym materiale Kilar zabiera widzów na Orawę, skąd czerpał inspirację do stworzenia jednego ze swoich najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych dzieł. To stamtąd widz udaje się do siedziby Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, gdzie w sposób szczegółowy ma szansę zapoznać się z procesem wydawniczym oficyny. Nie brakuje tutaj też wspomnianej digitalizacji materiałów nutowych. Co ciekawe, historia opowiedziana jest z perspektywy… nut! To spotkanie, które naprawdę warto przeżyć:

Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – proces wydawniczy

Przypomnijmy, że w udostępnionych za darmo zbiorach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znajdują się nuty dzieł skomponowanych od średniowiecza do współczesności, zbiory ikonograficzne (fotografie i grafiki prezentujące m.in. codzienne życie kompozytorów, fotografie teatrów i oper), reprodukcje korespondencji i rękopisów muzycznych, afisze i programy koncertowe oraz wycinki prasowe. By przeglądać i pobierać zdigitalizowane zbiory wystarczy utworzyć bezpłatne konto na portalu Polskiej Biblioteki Muzycznej i zalogować się.

Zasoby zgromadzone w PBM przeznaczone są dla każdego: zarówno instytucji, jak i osób prywatnych. Projekt kierowany jest nie tylko do odbiorców zawodowo związanych z muzyką, ale również do uczniów, studentów kierunków humanistycznych, melomanów oraz wszystkich żywo zainteresowanych kulturą.

Zachęcamy do odwiedzenia strony: polskabibliotekamuzyczna.pl oraz profilu PBM na Instagramie.

Projekt „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – kontynuacja” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020 oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polska Biblioteka Muzyczna należy do ekstraklasy polskich bibliotek cyfrowych. To wyjątkowe miejsce pod względem zbiorów i bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o sposób ich udostępnienia. Prowadzi ją Polskie Wydawnictwo Muzyczne – największy polski wydawca nut i książek o muzyce, który dzięki międzynarodowemu prestiżowi skutecznie promuje twórczość rodzimych kompozytorów na świecie.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od ponad 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna
z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl.

Powiązane Video Wszystkie video

Wojciech Kilar, Walc z filmu Tr?dowata
Wojciech Kilar - Exodus
Wojciech Kilar - Ziemia Obiecana - Walc
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Kilar Wojciech - Muzyka filmowa na fortepian, z.2
PWM Kilar Wojciech - Muzyka filmowa na fortepian, z.1
Toontrack SDX New York Studios Vol.3 biblioteka brzmie [Superior Drummer] nagrana w dwch legendarnych, nowojorskich studiach ″ Hit Factory NY i Allaire Studios, realizacja Pat Thrall [Beyonce]producent Neil Dorfsman [Kiss, Sting] oraz bbniarz Nir Z
Toontrack EZX Vintage Rock biblioteka brzmie perkusyjnych [EZdrummer, Superior Drummer]

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl