1. Start
  2. Artykuły
  3. Felietony o muzyce klasycznej
  4. Katowice. NOSPR. Rejs po morzu miłości. Muzyka filmowa.
ARTYKUŁ: Felietony o muzyce klasycznej - Katowice. NOSPR. Rejs po morzu miłości. Muzyka filmowa.

Katowice. NOSPR. Rejs po morzu miłości. Muzyka filmowa.

szukaj w artykułach:

16.02.2020
W niedzielny wieczór pod właściwymi sterami wypłynęła w rejs po morzu miłości Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Bassema Akiki.
Walcem Wojciecha Kilara z filmu „Trędowata” wprawili gości sali koncertowej w radosny nastrój świętowania tych wspaniałych emocji, których wśród melomanów nie zabrakło.
Zawirowali nie tylko bohaterowie przywoływani przez konferansjerów – Klaudię Baranowską i Piotra Matwiejczuka, ale także marzenia publiczności, wspomnienia, a także radość ze zdobycia biletów, które rozeszły się w jednej chwili.
Na spokojnej toni ogromnie pozytywnych emocji, nad poziomem których czuwał maestro Bassem Akiki gestami dłoni dozując ich właściwe fale, batutą wskazując właściwy rytm, wypłynęliśmy na szerokie wody oceanu walców i pięknych melodii.
Kunszt dowodzenia był wyczuwalny przy każdej zmianie nastroju granego utworu poprzez nadanie mu indywidualnego znaczenia przez dyrygenta.
Tango z filmu „Zazdrość i medycyna” dodało kolorytu oraz sprawiło scalenie i uspokojenie toni bezmiaru wód miłości o różnym zabarwieniu. Wysłuchaliśmy suit z filmów: „Gwiezdne wojny”, „Ziemia obiecana”, „Noce i dnie”, „Pożegnanie z Afryką”, „Przeminęło z wiatrem”, „Pearl Harbor”, „Forrest Gump”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, których odnaleźć możemy we Wrocławiu :) oraz „My Heart Will Go On” z filmu „Titanic”.
Subtelność, romantyzm chwili oraz powrót pamięcią do ważnych wydarzeń to atrybuty tego wydarzenia.
Fale dźwiękowe doskonale zgranej Narodowej Orkiestry Polskiego Radia oraz owacje uszczęśliwionej publiczności zapewniły bezpieczne dopłynięcie do muzycznego portu pod polską i libańską banderą, a dostojność tego momentu uświetnił polonez z filmu „Pan Tadeusz” wg polskiej tradycji.

Iwona Karpińska
Wrocław© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl