Karl Ditters von Dittersdorf

http://www.8notes.com/
Urodził się w Laimgrube (dzisiejszy Wiedeń) w 1739 roku i w wieku 7 lat zaczął uczyć się gry na skrzypcach i szybko zdobył protektorat samego księcia Josepha Friedricha von Sachsen-Hildburghausena, dzięki któremu udało mu się kontynuować naukę na instrumencie pod okiem Francesco Traniego oraz rozpoczął naukę kompozycji u Giuseppe Bonno.

W wieku 26 lat przejął po Michaelu Haydnie posadę dyrygenta orkiestry w Grosswardein i poświęcił się twórczości. Zaczęły wtedy powstawać jego pierwsze dzieła wokalne oraz instrumentalne, lecz to właśnie te pierwsze dostarczyły mu w tamtym czasie największego sukcesu. Po 4 latach od momentu rozpoczęcia współpracy z orkiestrą w Grosswardein cesarzowa Maria Teresa rozwiązała orkiestrę, a kompozytor udał się do Wrocławia, gdzie został kapelmistrzem orkiestry księcia biskupa Philippa Gottharda von Schaffgotscha. W tym samym roku został nadany mu tytuł Rycerza, a 2 lata później tytuł szlachecki von Dittersdorf.

W roku 1786 powstała jego znakomita opera Doktor und Apotheker, która nawet porównywana była z „Weselem Figara” i trafiła na sceny całej Europy. Skomponował również wiele programowych symfonii, z których 12 opartych jest na niektórych z ksiąg „Metamorfoz” Owidiusza. Może zaskakiwać fakt, że ani Haydn ani Mozart nie zdecydowali się na kompozycję tego typu dzieł.

Po 24 latach spędzonych we Wrocławiu Carl Ditters po ostrym spięciu z księciem biskupem musiał opuścić miasto i udał się do Czech, gdzie w 1799 roku w biedzie w zamku pewnego mecenasa w pobliżu Neuhof zmarł.

4 Symfonia Orkiestra. Barokowa z Hagi, New Dutch Academy, dyrygent Simon Murphy i soliści: Caroline Copeland- taniec barokowy i choreografia oraz Amy Power- obój.

 
harfa, Vladislav Czarnecki- dyrygent, Südwestdeutsches Kammerorchester Pforzheim
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=lESGMMzrmpo?fs=1&hl=pl_PL&'>

Powiązane Video Wszystkie video

Dittersdorf - koncert kontrabasowy
Urszula Jasiecka-Bury - Klawesyn, Organy, Barok - wywiad
Arne Schmitt - Nothing Else Matters
Ruggero Leoncavallo - Vesti la giubba z opery Pagliacci - Plácido Domingo

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Latin Percussion Dzwonki alpejskie Karl Perazzo Bongo Bell
Latin Percussion ruby strojeniowe Timbale - Classic 64 - Matador - LP257-KP Karl Perazzo - M1314-SE LP1415-SE Sheila E Gold
Latin Percussion Monta korpusu Timbales Prestige - Matador - Karl Perazzo + LP986 - LP986A - LP987 - M260 Stojak 1-otworowy, Chrom
Latin Percussion Akcesoria do hardware & czci zamienne Timbale- montowanie Cowbella M260 Matador + LP987 Karl Perazzo 3/8″ Matador

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl