Kalibracja i konfiguracja gramofonu

Zakup gramofonu i jego użytkowanie wymaga od właściciela pewnej wiedzy o sprzęcie analogowym. Tu tak naprawdę wszystko ma znaczenie począwszy od dokonania zakupu gramofonu po miejsce gdzie będzie on ustawiony a kończąc na dokładnym wypoziomowaniu. To nie mp3, które możemy mieć w dowolnej pozycji i będzie nam odtwarzać nawet pod wodą w przypadku niektórych modeli. Analogowy świat płyt winylowych i gramofonów różni się dość znacząco od tego cyfrowego.

Miejsce na gramofon

Przede wszystkim gramofon powinien zostać ustawiony w takim miejscu, w którym nie będzie narażony na niepotrzebne wibracje pochodzące od innych urządzeń. To, że nie stawiamy go ani na pralce, ani lodówce to oczywiste, ale również unikajmy w bezpośredniego sąsiedztwa komputera czy laptopa. Komputer to źródło wielu drgań pochodzących od układu chłodzenia i dysku twardego, które będą się bezpośrednio przenosić na wkładkę gramofonową i zakłócać odczyt sygnału zapisanego na winylu. W konsekwencji igła w naszej wkładce szybciej może ulec zużyciu, a nawet zniszczeniu. Szafka na której spocznie nasz gramofon też powinna być stabilna, a samo urządzenie powinniśmy dobrze wypoziomować. Regulacja jest dosyć prosta ponieważ większość gramofonów posiada nóżki pozwalające na regulację wysokości.

Montaż wkładki

Spotykamy się najczęściej z dwoma typami mocowań wkładki do główki ramienia gramofonu. Pierwszy typ to 1/2” (pół cala) – gdzie wkładkę mocujemy do główki za pomocą dwóch śrub rozstawionych w odległości 1/2. Zadanie to wymaga pewnej dokładności, precyzji i umiejętności manualnych. Jeżeli te czynności sprawiają nam problemy, to lepiej poprosić fachowca o wykonanie tej czynności. Pamiętajcie, że nieostrożne obchodzenie się z wkładką gramofonową, a zwłaszcza z igłą umieszczoną na jej końcu może spowodować jej nieodwracalne zniszczenie. Zaczynamy od montażu wkładki do ramienia i podłączenia jej do przewodów (przewody są oznaczone kolorami) a następnie przykręcamy ją śrubkami do główki ramienia. Śruby powinny sztywno trzymać wkładkę, ale jednocześnie umożliwiać regulację jej położenia. Drugi typ to T4P w którym nie ma potrzeby podłączania przewodów, więc zabieg jest znacznie prostszy, bo całość jest skręcona jedną śrubką.

Ustawienie siły nacisku igły

Pierwszą czynnością, by ustalić parametr nacisku igły na płytę jest ustalenie producenta i symbolu wkładki zamontowanej w naszym gramofonie.Prawidłowe ustawienie siły nacisku igły na płytę pozwoli na dłuższą żywotność samej igły oraz pozwoli cieszyć się lepszym brzmieniem. Tu oprócz pewnych umiejętności manualnych przyda nam się specjalna waga, w którą warto się od razu zaopatrzyć chyba, że nasz gramofon ma na swoim pokładzie odpowiednie mierniki. Każda wkładka gramofonowa ma podany parametr w postaci przedziału typu 1,8-2,2g. Najczęściej podawana jest też wartość rekomendowana, która jest optymalna dla danego przetwornika. Przystępując do regulacji wpierw musimy zbalansować ramię w taki sposób, by żadna ze stron nie przeważała drugiej. Dobrze wyważone ramię powinno trzymać równoległy poziom do powierzchni talerza. Jeżeli tak nie jest i któraś ze stron przeważa, to musimy takie ramię dokładnie wyregulować. Drobnymi obrotami kręcimy przeciwwagą aby wyrównać ciężar obydwu stron. Następnie ustawiamy siłę nacisku igły jaką zaleca producent.

Regulacja azymutu i kąta nachylenia wkładki

Są to kolejne bardzo ważne element, które powinny być bardzo precyzyjnie ustawione. Azymut to kąt nachylenia igły w stosunku do płyty widziany od czoła wkładki i powinien on wynosić 90 stopni. Igła naszej wkładki powinna stać pionowo do powierzchni płyty, a oś wkładki przechodząca przez środek igły powinna tworzyć styczną do rowka na płycie. Kąt nachylenia ramienia wkładki powinien wynosić również 90 stopni.

Podsumowanie

Osoby zaczynające dopiero swoją przygodę z gramofonem mogą czuć się trochę zdezorientowane i przerażone czynnościami, które wpierw należy wykonać zanim zacznie się delektować muzyką. Ale to tylko tak skomplikowanie wygląda na początku, bo z czasem będzie to standardowa procedura, którą należy co jakiś czas przeprowadzić np.: podczas wymiany wkładki.

Gramofony: https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/109/dj-gramofony.html

Powiązane Video Wszystkie video

Rachmaninoff - Vocalise op. 34 nr 14
Andrea Bocelli – „Amazing Grace” LIVE | Music For Hope w Mediolanie
Anoushka Shankar - Verbier Festival
Christopher Maltman - Within this frail crucible of light (The Rape of Lucretia)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN T.Freefloat amortyzator do gramofonu 2 szt.
Numark Groove Tool wkadka MM do gramofonu
Monacor P-124DJP pasek napdowy do gramofonu 53cm
Reloop pokrywa do gramofonu RP-1000, 2000, 4000 - poekspozycyjna (bez zawiasów)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2022 CameralMusic.pl