Jubileusz Wiolonczelisty 70. urodziny prof. Stanisława Firleja

Niecodzienny koncert odbędzie się w niedzielę 19 października (godz. 17.00) w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Będzie to „muzyczny upominek” dla świętującego w tym roku 70. urodziny prof. Stanisława Firleja, jednego z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów, artysty i pedagoga, który wykształcił 76 wiolonczelistów, wykładając w akademiach muzycznych w Łodzi i we Wrocławiu. Zagrał setki koncertów na całym świecie, nagrał wiele płyt. Jego biografia to barwna historia wyjątkowego artysty, który spotkał na swojej artystycznej drodze legendarnych muzyków: Dymitra Szostakowicza, Mścisława Rostropowicza czy Mischę Maisky’ego.


Koncert otworzy sam jubilat, który wystąpi wspólnie ze swoją małżonką, wybitną pianistką i pedagogiem prof. Anną Wesołowską-Firlej. Wspólnie zagrają opracowanie Etiudy op. 25 nr 7 Fryderyka Chopina. Później wystąpią absolwenci i przyjaciele prof. Firleja. W programie będzie muzyka Siergieja Rachmaninowa, Ernsta Blocha, Alfreda Piattiego, Marina Maraisa, Prospera van Echaute, Artura Zagajewskiego i Heitora Villa-Lobosa. Będą to utwory na wiolonczelę i fortepian, dwie viole da gamba, na trzy, cztery i pięć wiolonczel oraz na sopran i osiem wiolonczel. Wśród wykonawców są m.in. wiolonczeliści: Michael Flaksman, Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Agata Jarecka, Julia Karpeta, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec, Marcel Markowski, Dominik Połoński, Tomasz Starek oraz Andrzej, Elżbieta i Anna Wróblowie. Na zakończenie koncertu ośmioro wiolonczelistów, wśród nich również prof. Firlej, wykonają Bachianas Brasileiras nr 5 Heitora Villa-Lobosa na sopran i orkiestrę wiolonczelową.

Prof. Stanisław Firlej wykłada w Akademii Muzycznej w Łodzi od 1971 roku. – Postać Profesora jako wybitnego artysty jest szczególnie ważna w kształceniu studentów. Prof. Firlej to prawdziwy mistrz, który kształtuje nie tylko warsztat techniczny młodego wiolonczelisty, ale również wpływa na jego szerszy stosunek do muzyki – opowiada prof. dr hab. Agata Jarecka, wiolonczelistka, jedna z wychowanek prof. Firleja. – Poprzez niego mamy styczność z całą plejadą wybitnych kompozytorów i artystów, takich jak: Dymitr Szostakowicz czy Mścisław Rostropowicz, których poznał w czasach młodości. Daje to młodym muzykom możliwość obcowania z największymi muzycznymi tradycjami.

Stanisław Firlej studiował w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem prof. Galiny Kozołupowej i prof. Natalii Gutman. Później ukończył jeszcze Letnią Akademię Muzyczną „Accademia Chigiana” w Sienie w klasie André-Nicolasa Navarry. Zadebiutował w Sankt Petersburgu, wykonując z orkiestrą tamtejszego konserwatorium Koncert wiolonczelowy B-dur L. Boccheriniego (po uzyskaniu I nagrody za najlepsze wykonanie tego utworu na konkursie ogłoszonym przez uczelnię). Później otrzymał V nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Gaudeamus” w Rotterdamie w kategorii duetów, z pianistką Anną Wesołowską-Firlej. Duet ten koncertował w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Holandii, a także na wielu znanych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. na Festiwalu im. George Sand w Nohant. W latach 1976-1984 Stanisław Firlej był koncertmistrzem i solistą Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Karola Teutscha. Z zespołem tym koncertował w wielu krajach świata, w tym w Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej i Południowej, wykonując koncerty Josepha Haydna i Luigiego Boccheriniego. Dokonał wielu nagrań płytowych muzyki wiolonczelowej jak: Sonata Arpeggione Franciszka Schuberta z pianistą Paulem Badurą-Skodą, utwory kameralne na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina oraz miniatury wiolonczelowe z Anną Wesołowską-Firlej, a także wszystkie tria fortepianowe Franciszka Schuberta z „Rubinstein Trio”. Muzykę kameralną nagrywał również z Januszem Olejniczakiem, Wadimem Brodskim, Bogumiłem Nowickim i Bartoszem Bryłą. W 1990 r. założył Orkiestrę Kameralną „Polish Camerata”, z którą odbył wiele tournées koncertowych m.in. do Hiszpanii, Francji i Holandii. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Austrii i Chorwacji. W sezonie artystycznym 2004-2005 prowadził klasę wiolonczeli w Keimyung University w Daegu (Korea Południowa). Stanisław Firlej jest profesorem zwyczajnym i prowadzi klasy wiolonczeli w akademiach muzycznych w Łodzi i we Wrocławiu. Do jego wychowanków należą: prof. dr hab. Agata Jarecka – obecna prorektor łódzkiej uczelni, prof. Marek Szpakiewicz (University of Southern California, USA), dr Dominik Połoński (AM w Łodzi i Krakowie), dr Robert Fender (AM w Łodzi), Tomasz Daroch (AM w Łodzi) i wielu innych. Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W kasie Akademii Muzycznej (ul. Żubardzka 2a) można jeszcze odbierać bezpłatne wejściówki.


Program koncertu pt. „Muzyczne upominki dla Profesora”

Stanisław Firlej – wiolonczela
Anna Wesołowska-Firlej – fortepian
Fryderyk Chopin – Etiuda op. 25 nr 7 (opr. na wiolonczelę i fortepian: A. Głazunow)

Michael Flaksman – wiolonczela
Anna Wesołowska-Firlej – fortepian
Siergiej Rachmaninow – Wokaliza
Ernst Bloch – Prayer nr 1 From Jewish Life

Tomasz Daroch – wiolonczela
Maria Daroch – fortepian
Fryderyk Chopin – Introdukcja i polonez op. 3 (kadencja i opr. Stanisław Firlej)

Marcel Markowski – wiolonczela
Wojciech Kubica – fortepian
Ernst Bloch – Kol Nidrei na wiolonczelę i fortepian

Krzysztof Karpeta – viola da gamba
Julia Karpeta – viola da gamba
Marin Marais – Chaconne G-dur z „Pièces a deus violes”

Elżbieta Wróbel – wiolonczela
Anna Wróbel – wiolonczela
Andrzej Wróbel – wiolonczela
Carlo Alfredo Piatti – Serenada (opr. na 3 wiolonczele A. Wróbel)

Polish Cello Quartet:
Krzysztof Karpeta – wiolonczela
Tomasz Daroch – wiolonczela
Adam Krzeszowiec – wiolonczela
Wojciech Fudala – wiolonczela
Prosper van Echaute – Pièce Sonate pour 4 violoncelles

Dominik Połoński – wiolonczela
Polish Cello Quartet
Artur Zagajewski – Canzona na pięć wiolonczel

Beata Zawadzka-Kłos – sopran
Orkiestra wiolonczelowa w składzie: Michael Flaksman, Stanisław Firlej, Agata Jarecka, Tomasz Starek, Tomasz Daroch, Adam Krzeszowiec, Krzysztof Karpeta, Wojciech Fudala
Heitor Villa-Lobos – Bachianas Brasileiras nr 5

Powiązane Video Wszystkie video

Hallelujah - gitara i fleciki
Koncerty Justyny Philipp
Ruggero Leoncavallo - Vesti la giubba z opery Pagliacci - Plácido Domingo
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Ibanez IUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert
GEWA (PS220115) Gig-Bag gitarowy Seria Turtle 103 Koncert 3/4
Ibanez NBUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert
POPS (451320) kalafonia kontrabasowa

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl