Jubileusz 25-lecia odnowienia renesansowego zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza

Jesienią 2020 Instytut Kultury Willa Decjusza rozpoczyna obchody jubileuszu odnowienia jednego z najpiękniejszych zabytków Krakowa – perły architektury renesansowej – Willi Decjusza.

Nawiązując do willowej tradycji salonu artystycznego Instytut Kultury Willa Decjusza rozpoczyna obchody jubileuszy odnowienia Willi od trzech wspaniałych koncertów muzyki klasycznej. a


Cykl koncertów jubileuszowych

I
6 września 2020, godz. 17.00 (koncert plenerowy na dziedzińcu dolnym Willi Decjusza)
I KONCERT SKRZYPCOWY VISIONS STANISŁAWA SŁOWIŃSKIEGO
Gala finałowa trasy koncertowej Visions promo tour

I Koncert skrzypcowy Visions Stanisława Słowińskiego to kompozycja, której podwalinami są muzyczne mosty łączące inspirację klasycznym kanonem wielkich skrzypcowych form solistycznych oraz bogatą historią skrzypiec jako instrumentu solowego na gruncie muzyki jazzowej i improwizowanej.

Kompozytor obrał inspirację klasycznym kanonem skrzypcowych kompozycji solowych – poczynając od dzieł klasycznych, przez wciąż dominujące na scenach świata koncerty romantyczne, po dzieła współczesne, ze szczególnym naciskiem na twórczość polskich kompozytorów takich jak m.in. Karol Szymanowski, czy H. M. Górecki.
Jednak na końcowy kształt kompozycji składają się również fascynacje kanonem muzyki jazzowej, muzyką swobodnie improwizowaną, a także muzyką filmową, eksperymentalną, tradycyjną.

Wykonawcy:
Stanisław Słowiński (skrzypce, prowadzenie orkiestry)
Marta Wajdzik (saksofony, flet)
Zbyszek Szwajdych (trąbka)
Adrian Górka (gitara)
Franek Raczkowski (piano)
Justyn Małodobry (kontrabas)
Dawid Fortuna (perkusja)
gość specjalny: Joanna Słowińska (śpiew).
Orkiestra i chór SlotArt Festival:
Karolina Patla (dyrygent chóru)
Marzena Horyza (koordynator)


II
2 października 2020, godz. 17.00
LUDWIG VAN BEETHOVEN SEPTET ES-DUR

Wykonawcy:
Capella Cracoviensis:
Zofia Wojniakiewicz (skrzypce)
Jacek Dumanowski (altówka)
Konrad Górka (wiolonczela)
Łukasz Madej (kontrabas)
Ronald Sebesta (klarnet)
Tomasz Wesołowski (fagot)
Jairo Gimeno Veses (róg)

III
25 października 2020, godz. 17.00
FRANZ SCHUBERT – KWINTET SMYCZKOWY C-DUR
Allegro ma non troppo – Adagio – Scherzo – Allegretto
FELIX MENDELSSOHN – BARTHOLDY – OKTET E-DUR
Allegro moderato ma con fuoco – Andante – Scherzo: Allegro leggierissimo – Presto

Wykonawcy:
Polish Soloists:
Celina Kotz (skrzypce)
Sebastian Czaja (skrzypce)
Sulamita Ślubowska (skrzypce)
Zuzanna Budzyńska (skrzypce)
Anna Krzyżak (altówka)
Tomasz Rosiński (altówka)
Jan Lewandowski (wiolonczela)
Krystyna Wiśniewska (wiolonczela)

Na koncerty wstęp wolny. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja online na willadecjusza.pl/aktualnosci/cykl-koncertow.

Więcej informacji na temat zasad uczestnictwa w wydarzeniach ze względu na sytuację epidemiczną jest na stronie www.willadecjusza.pl.


***

Willa Decjusza została wzniesiona w latach trzydziestych XVI wieku przez Justusa Ludwika Decjusza – królewskiego sekretarza i dyplomatę, który cieszył się szacunkiem i przyjaźnią najwybitniejszych humanistów ówczesnej Europy i prowadził bogatą korespondencję m.in. z Marcinem Lutrem, Erazmem z Rotterdamu czy Mikołajem Kopernikiem.
W wieku XIX Willa Decjusza stała się centrum życia artystycznego i patriotycznego Krakowa, gdy w 1869 roku zamieszkali tu księstwo Marcelina z Radziwiłłów i Aleksander Romuald Czartoryscy. Księżna, utalentowana pianistka, uczennica Fryderyka Chopina, która zdobyła europejską sławę jako jedna z najznakomitszych odtwórczyń jego utworów, zapraszała do swojego domu poetów, pisarzy czy muzyków, którzy mogli tu otwarcie rozmawiać o sztuce i najważniejszych sprawach, jakimi żyła ówczesna Europa.
Niestety po II wojnie światowej Willa popadła w ruinę. Idea nadania nowej roli Willi Decjusza wybrzmiała w 1991 roku podczas krakowskiego Sympozjum Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, poświęconego europejskiemu dziedzictwu kulturalnemu, a zrealizowana została pięć lat później. Pomysł ten wsparł ówczesny prezydent Krakowa – prof. Jacek Woźniakowski. Zaskakujący i zarazem wartościowy pomysł utworzenia w Willi ośrodka myśli i sztuki europejskiej zrodził się dużo wcześniej podczas spaceru, jaki odbyli w zaniedbanym Parku Decjusza tłumacz literatury i założyciel Instytutu Kultury Polskiej w Niemczech Karl Dedecius z noblistką Wisławą Szymborską. W roku 1994 Karl Dedecius, ówczesny dyrektor Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadcie powierzył Albrechtowi Lemppowi zadanie przeprowadzenia renowacji Willi Decjusza w Krakowie i stworzenia tu instytucji, która swoją działalnością nawiązywałaby do tradycji polskiego renesansu. Lempp z energią i pasją podjął się misji przywrócenia Willi Krakowowi, Polsce i Europie. Jako pierwszy dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza od połowy lat 90. organizował spotkania wydawców i tłumaczy z krajów niemieckojęzycznych z młodymi, polskimi autorami. Sukces tych działań zachęcił Lemppa i jego współpracowników do otworzenia się także na inne obszary kulturowe, dając początek programom rezydencjalnym dla polskich i zagranicznych pisarzy oraz tłumaczy.

Willa Decjusza została odrestaurowana w roku 1996 staraniem Gminy Miasta Krakowa i otwarta dla mieszkańców Krakowa. Od tamtej chwili gościły tu koronowane głowy państw, prezydenci, premierzy i szefowie dyplomacji, uznani naukowcy i artyści, największe autorytety życia społecznego, kulturalnego i politycznego. Stowarzyszenie Willa Decjusza w nawiązaniu do humanistycznego przesłania swego patrona stworzyło w tym miejscu forum dialogu kultur, a jego działania utrwaliły wizerunek Willi Decjusza jako twórczej przestrzeni, otwartej na inicjatywy na rzecz rozwoju świadomości obywatelskiej.

Od stycznia 2019 roku znajduje się tu miejska instytucja kultury – Instytut Kultury Willa Decjusza, która prowadzi szeroką działalność edukacyjną i artystyczną. W pałacu organizowane są cykliczne koncerty, wystawy oraz wydarzenia plenerowe. W ofercie edukacyjnej można znaleźć lekcje ekonomii dla dzieci, warsztaty pisarskie i malarskie dedykowane dorosłym oraz dni otwarte prezentujące historię miejsca. Instytut prowadzi również Centrum Rezydencji, zapraszając artystów z całego świata. Willa Decjusza to także miejsce licznych konferencji międzynarodowych i programów przyciągających publiczność spoza Polski. Willa Decjusza do dziś pozostaje miejscem spotkań kultur i tradycji.

Powiązane Video Wszystkie video

Nosowska, Royal String Quartet i Bartek W?sik - Nie wi?cej
New Tango Bridge - Global Bridge project
Steve Hackett - Hairless Heart
Edvard Grieg - I suita Peer Gynt - W grocie Króla Gór - APOCALYPTICA

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Polskie Karaoke vol. 10 DVD
AN Polskie Karaoke vol. 5 DVD
AN Polskie Karaoke vol. 8 DVD
AN Polskie Karaoke vol. 14 DVD

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl