José Cura

© Sandra Ott
Światowej sławy tenor, znany przede wszystkim dzięki interpretacjom dzieł operowych głównie Verdiego i Pucciniego jak i muzyki francuskiej. Jest on jednym ze współczesnych artystów specjalizujących się w weryzmie. Prócz wspaniałego, gładkiego głosu posiada również zdolności aktorskie, występuje w teatrach na całym świecie. Zajmuje się kompozycją i dyrygenturą.
José Cura pochodzi z Rosario (Argentyna), a swoją przygodę z muzyką rozpoczął od nauki gry na gitarze. W wieku 15 lat zadebiutował jako dyrygent chóru, a rok później uczył się już kompozycji oraz gry na fortepianie. Studia artystyczne zaczął na Uniwersytecie w Rosario, a dzięki dobrym wynikom w nauce uzyskał stypendium, które pozwoliło mu na wyjazd do Buenos Aires, gdzie mógł kontynuować studia muzyczne przy Teatro Colón. W tamtejszym chórze śpiewak rozwijał swoje umiejętności głosowe.
Po nauce śpiewu w swojej rodzinnej Argentynie José wyjechał do Europy, gdzie poznał Vittorio Terranovę, dzięki któremu José nauczył się w mistrzowski sposób wykonywać muzykę włoską. W 1992 artysta zadebiutował w Veronie interpretując rolę ojca w „Pollicino” Henzego. W Genui wystapił jako Remendado z „Carmen” oraz Kapitan Crossbowmena z „Simona Boccanegry”.
Artysta wydał wiele płyt CD oraz DVD, gdzie głównie występuje jako odtwórca ról w operach. Otrzymał również wiele nagród, w tym Pierwszą Nagrodę Operalia w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Plácido Domingo (1994), Nagrodę ECHO za Najlepszego Śpiewaka Roku od Deutscher Schallplattenpreis (Niemcy 1999), Nagrodę Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej (Polska 2002), został Najlepszym Artystą Roku Grup de Liceistes (Barcelona 2001), Artystą Roku Catullus Prize (Włochy 2003).
W 2007 roku po raz pierwszy zaprezentował się jako dyrygent, prezentując „La comedia è finita”, do której również zaprojektował scenografię. Jego inscenizacja w „Samson et Dalila” Saint-Saensa, podczas otwarcia sezonu Badisches Staatstheater spotkała się z ogromną sympatią zarówno publiczności oraz krytyki co sprawiło, że artysta stał się szanowanym w świecie realizatorem.

Giuseppe Verdi "Otello"- Szeged National Theater, Tamás Pál


"La comedia è finita" z "Pajacy" Ruggiero Leoncavallo.

[https://www.youtube.com/watch?v=DBW7qq8oPy4

Wraz z Ewą Małas-Godlewską wykonuje "Song of love"


Powiązane Video Wszystkie video

Ewa Małas-Godlewska i Jose Cura - Tell Me
JOSÉ CARRERAS - "Lippen Shweigen" - Franz Lehar
Karol Szymanowski - "Harnasie"
CO-OPERA - "Byłeś przejazdem"

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Korg Kaossilator KO-1 Yellow
Meinl JCTRI20 Jose Cortijo Signature Studio Triangle instrument perkusyjny
Shure SRH 750 DJ (32 Ohm) suchawki
Akmuz SX statyw do saksofonu (alt, tenor)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl