1. Start
  2. Artykuły
  3. Gwiazdy muzyki klasycznej
  4. José Cura
ARTYKUŁ: Gwiazdy muzyki klasycznej - José Cura

José Cura

szukaj w artykułach:
© Sandra Ott
Światowej sławy tenor, znany przede wszystkim dzięki interpretacjom dzieł operowych głównie Verdiego i Pucciniego jak i muzyki francuskiej. Jest on jednym ze współczesnych artystów specjalizujących się w weryzmie. Prócz wspaniałego, gładkiego głosu posiada również zdolności aktorskie, występuje w teatrach na całym świecie. Zajmuje się kompozycją i dyrygenturą. José Cura pochodzi z Rosario (Argentyna), a swoją przygodę z muzyką rozpoczął od nauki gry na gitarze. W wieku 15 lat zadebiutował jako dyrygent chóru, a rok później uczył się już kompozycji oraz gry na fortepianie. Studia artystyczne zaczął na Uniwersytecie w Rosario, a dzięki dobrym wynikom w nauce uzyskał stypendium, które pozwoliło mu na wyjazd do Buenos Aires, gdzie mógł kontynuować studia muzyczne przy Teatro Colón. W tamtejszym chórze śpiewak rozwijał swoje umiejętności głosowe.
Po nauce śpiewu w swojej rodzinnej Argentynie José wyjechał do Europy, gdzie poznał Vittorio Terranovę, dzięki któremu José nauczył się w mistrzowski sposób wykonywać muzykę włoską. W 1992 artysta zadebiutował w Veronie interpretując rolę ojca w „Pollicino” Henzego. W Genui wystapił jako Remendado z „Carmen” oraz Kapitan Crossbowmena z „Simona Boccanegry”.
Artysta wydał wiele płyt CD oraz DVD, gdzie głównie występuje jako odtwórca ról w operach. Otrzymał również wiele nagród, w tym Pierwszą Nagrodę Operalia w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Plácido Domingo (1994), Nagrodę ECHO za Najlepszego Śpiewaka Roku od Deutscher Schallplattenpreis (Niemcy 1999), Nagrodę Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej (Polska 2002), został Najlepszym Artystą Roku Grup de Liceistes (Barcelona 2001), Artystą Roku Catullus Prize (Włochy 2003).
W 2007 roku po raz pierwszy zaprezentował się jako dyrygent, prezentując „La comedia è finita”, do której również zaprojektował scenografię. Jego inscenizacja w „Samson et Dalila” Saint-Saensa, podczas otwarcia sezonu Badisches Staatstheater spotkała się z ogromną sympatią zarówno publiczności oraz krytyki co sprawiło, że artysta stał się szanowanym w świecie realizatorem.

Giuseppe Verdi "Otello"- Szeged National Theater, Tamás Pál


"La comedia è finita" z "Pajacy" Ruggiero Leoncavallo.


Wraz z Ewą Małas-Godlewską wykonuje "Song of love"
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl