José Cura

© Sandra Ott
Światowej sławy tenor, znany przede wszystkim dzięki interpretacjom dzieł operowych głównie Verdiego i Pucciniego jak i muzyki francuskiej. Jest on jednym ze współczesnych artystów specjalizujących się w weryzmie. Prócz wspaniałego, gładkiego głosu posiada również zdolności aktorskie, występuje w teatrach na całym świecie. Zajmuje się kompozycją i dyrygenturą.
José Cura pochodzi z Rosario (Argentyna), a swoją przygodę z muzyką rozpoczął od nauki gry na gitarze. W wieku 15 lat zadebiutował jako dyrygent chóru, a rok później uczył się już kompozycji oraz gry na fortepianie. Studia artystyczne zaczął na Uniwersytecie w Rosario, a dzięki dobrym wynikom w nauce uzyskał stypendium, które pozwoliło mu na wyjazd do Buenos Aires, gdzie mógł kontynuować studia muzyczne przy Teatro Colón. W tamtejszym chórze śpiewak rozwijał swoje umiejętności głosowe.
Po nauce śpiewu w swojej rodzinnej Argentynie José wyjechał do Europy, gdzie poznał Vittorio Terranovę, dzięki któremu José nauczył się w mistrzowski sposób wykonywać muzykę włoską. W 1992 artysta zadebiutował w Veronie interpretując rolę ojca w „Pollicino” Henzego. W Genui wystapił jako Remendado z „Carmen” oraz Kapitan Crossbowmena z „Simona Boccanegry”.
Artysta wydał wiele płyt CD oraz DVD, gdzie głównie występuje jako odtwórca ról w operach. Otrzymał również wiele nagród, w tym Pierwszą Nagrodę Operalia w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Plácido Domingo (1994), Nagrodę ECHO za Najlepszego Śpiewaka Roku od Deutscher Schallplattenpreis (Niemcy 1999), Nagrodę Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej (Polska 2002), został Najlepszym Artystą Roku Grup de Liceistes (Barcelona 2001), Artystą Roku Catullus Prize (Włochy 2003).
W 2007 roku po raz pierwszy zaprezentował się jako dyrygent, prezentując „La comedia è finita”, do której również zaprojektował scenografię. Jego inscenizacja w „Samson et Dalila” Saint-Saensa, podczas otwarcia sezonu Badisches Staatstheater spotkała się z ogromną sympatią zarówno publiczności oraz krytyki co sprawiło, że artysta stał się szanowanym w świecie realizatorem.

Giuseppe Verdi "Otello"- Szeged National Theater, Tamás Pál


"La comedia è finita" z "Pajacy" Ruggiero Leoncavallo.

[https://www.youtube.com/watch?v=DBW7qq8oPy4

Wraz z Ewą Małas-Godlewską wykonuje "Song of love"


Powiązane Video Wszystkie video

David Garrett - Io Ti Penso Amore ft. Nicole Scherzinger
Ewa Ma?as-Godlewska i Jose Cura - Tell Me
Karol Szymanowski - "Harnasie"
CO-OPERA - "By?e? przejazdem"

Instrumenty i sprzęt muzyczny

VGS (VG512220) Tenor Elektro-akustyczne Ukulele Manoa Kaleo K-TE-CE E-A Tenor
VGS (VG512600) Tenor Elektro-akustyczne Ukulele Manoa Roadie R-TE-CE-CANDY E-A Tenor
VGS (VG514220) Tenor Elektro-akustyczne Ukulele Manoa Maui M-TE-CE E-A Tenor
VGS (VG512602) Tenor Elektro-akustyczne Ukulele Manoa Roadie R-TE-CE-GOLD E-A Tenor

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl