José Carreras

Uznawany za najlepszego w historii odtwórcę ról Don Josego w Carmen Bizeta czy Rudolfa w Cyganerii Pucciniego. Niezrównany zarówno w repertuarze musicalowym, jak i sakralnym. Zanim skończył 30 lat, występował już na najbardziej prestiżowych scenach Europy i Ameryki Północnej, a jego nazwisko znał cały muzyczny świat. Jako jeden z niewielu artystów klasycznych potrafi gromadzić na swoich plenerowych koncertach dziesiątki tysięcy widzów.

Urodzony w 1946 roku w Barcelonie José Carreras od najmłodszych lat wykazywał wielki muzyczny talent. Zadebiutował w wieku 8 lat, śpiewając w radio La Donna e Mobile z Rigoletto Verdiego, a trzy lata później stąpał już po scenie Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Jego kariera w niezwykle szybkim tempie zaczęła rozwijać się od roli w Nabucco Verdiego w 1970 roku. Magazyn Ovation określił głos młodego Hiszpana jako słodki, liryczny, wypełniony kolorem, jasnyi prawdziwy, posiadający w sobie zmysłowe piękno, co razem wzięte daje niezwykły efekt, a dyrektor San Francisco Opera Lotfi Mansouri powiedział o Carrerasie: To najlepszy wokalista operowy z jakim pracowałem, jego muzykalność, inteligencja, zdolności dramatyczne, nie wspominając wspaniałego głosu, robią z niego artystę kompletnego. Co jest nietypowe w przypadku Carrerasa, to to, że w wieku 28 lat, kiedy większość śpiewaków operowych dopiero zaczyna swoje kariery, on miał już na koncie 24 główne role w różnych operach w Europie i Ameryce Północnej i debiut na najbardziej prestiżowych scenach świata:
- Vienna Staatsoper w 1974, jako Książę Mantui w Rigoletto;
- London’s Royal Opera House w 1974, jako Alfredo w La Traviata;
- New York Metropolitan Opera w 1974, jako Cavaradossi w Tosca;
- La Scala Milan w 1975, jako Riccardo w Un ballo in maschera (Bal maskowy).

W 1987 roku, w szczycie sławy, u artysty zdiagnozowano ostrą białaczkę. Mimo, że lekarze dawali mu jedynie 10% szans na przeżycie, Carreras pokonał chorobę i powrócił do muzyki. Zaangażował się również w działania charytatywne i walkę ze śmiertelną chorobą.
Carreras to wszechstronny artysta – niezrównany w partiach operowych i w lżejszym repertuarze musicalowym oraz mszalnym. Znany jest również z doskonałej interpretacji pieśni hiszpańskich i włoskich, a wykonywane przez niego kolędy są uważane za najpiękniejsze na świecie. Jego albumy wielokrotnie pokrywały się złotem i platyną, a sam artysta ma na swoim koncie niezliczoną ilość nagród, odznaczeń, tytułów i medali, zarówno za działalność muzyczną, jak i charytatywną.

Talent artysty podziwiać będzie można już 4 listopada w Polsce!

Informacje o koncercie: cameralmusic.pl/artykul/jose-carreras-w-warszawie-1467.html

Georges Bizet "Carmen" w duecie z Agnes Baltsa.


Joaquín Rodrigo "En Aranjuez con tu amor"

https://www.youtube.com/watch?v=Fvojihgimcg

Powiązane Video Wszystkie video

JOSÉ CARRERAS - "Lippen Shweigen" - Franz Lehar
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
Georges Bizet - Carmen - Habanera en Habana - SALSA!
Navras - Don Davis i Juno Reactor

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Gewa 414888 Don′t Fret - naklejka - oznakowanie podstrunnicy dla pocztkujcych - skrzypce 4/4, altwka 35,5cm (14′′)
Meinl JCTRI20 Jose Cortijo Signature Studio Triangle instrument perkusyjny
PWM Biskupska Magorzata - atwe koldy na fortepian na cztery rce
PWM Garcia Janina - Graj ze mn na cztery rce z.2

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl