José Carreras

Uznawany za najlepszego w historii odtwórcę ról Don Josego w Carmen Bizeta czy Rudolfa w Cyganerii Pucciniego. Niezrównany zarówno w repertuarze musicalowym, jak i sakralnym. Zanim skończył 30 lat, występował już na najbardziej prestiżowych scenach Europy i Ameryki Północnej, a jego nazwisko znał cały muzyczny świat. Jako jeden z niewielu artystów klasycznych potrafi gromadzić na swoich plenerowych koncertach dziesiątki tysięcy widzów.

Urodzony w 1946 roku w Barcelonie José Carreras od najmłodszych lat wykazywał wielki muzyczny talent. Zadebiutował w wieku 8 lat, śpiewając w radio La Donna e Mobile z Rigoletto Verdiego, a trzy lata później stąpał już po scenie Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Jego kariera w niezwykle szybkim tempie zaczęła rozwijać się od roli w Nabucco Verdiego w 1970 roku. Magazyn Ovation określił głos młodego Hiszpana jako słodki, liryczny, wypełniony kolorem, jasnyi prawdziwy, posiadający w sobie zmysłowe piękno, co razem wzięte daje niezwykły efekt, a dyrektor San Francisco Opera Lotfi Mansouri powiedział o Carrerasie: To najlepszy wokalista operowy z jakim pracowałem, jego muzykalność, inteligencja, zdolności dramatyczne, nie wspominając wspaniałego głosu, robią z niego artystę kompletnego. Co jest nietypowe w przypadku Carrerasa, to to, że w wieku 28 lat, kiedy większość śpiewaków operowych dopiero zaczyna swoje kariery, on miał już na koncie 24 główne role w różnych operach w Europie i Ameryce Północnej i debiut na najbardziej prestiżowych scenach świata:
- Vienna Staatsoper w 1974, jako Książę Mantui w Rigoletto;
- London’s Royal Opera House w 1974, jako Alfredo w La Traviata;
- New York Metropolitan Opera w 1974, jako Cavaradossi w Tosca;
- La Scala Milan w 1975, jako Riccardo w Un ballo in maschera (Bal maskowy).

W 1987 roku, w szczycie sławy, u artysty zdiagnozowano ostrą białaczkę. Mimo, że lekarze dawali mu jedynie 10% szans na przeżycie, Carreras pokonał chorobę i powrócił do muzyki. Zaangażował się również w działania charytatywne i walkę ze śmiertelną chorobą.
Carreras to wszechstronny artysta – niezrównany w partiach operowych i w lżejszym repertuarze musicalowym oraz mszalnym. Znany jest również z doskonałej interpretacji pieśni hiszpańskich i włoskich, a wykonywane przez niego kolędy są uważane za najpiękniejsze na świecie. Jego albumy wielokrotnie pokrywały się złotem i platyną, a sam artysta ma na swoim koncie niezliczoną ilość nagród, odznaczeń, tytułów i medali, zarówno za działalność muzyczną, jak i charytatywną.

Talent artysty podziwiać będzie można już 4 listopada w Polsce!

Informacje o koncercie: cameralmusic.pl/artykul/jose-carreras-w-warszawie-1467.html

Georges Bizet "Carmen" w duecie z Agnes Baltsa.


Joaquín Rodrigo "En Aranjuez con tu amor"

https://www.youtube.com/watch?v=Fvojihgimcg

Powiązane Video Wszystkie video

JOSÉ CARRERAS - "Lippen Shweigen" - Franz Lehar
Trzej tenorzy - My Way
Georges Bizet - Carmen - Habanera en Habana - SALSA!
Trzej tenorzy - O sole mio

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Meinl JCTRI20 Jose Cortijo Signature Studio Triangle instrument perkusyjny
Harman Kardon BDP 10 odtwarzacz Blu-ray, 2 lata Gw. PL
Gibson SG Special EB CH gitara elektryczna
Gibson SG Standard EB CH gitara elektryczna

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl