Jerzy Żak – lutnista

Początkowo grał na gitarze klasycznej – studiował pod kier. A. Kowalczyka w Łodzi (dyplom 1979) oraz J. Tomasa w Alicante, Hiszpania, 1980-81. Od 1983 r. specjalizuje się w muzyce dawnej grając na historycznych instrumentach szarpanych – lutni, teorbie i gitarze XIX-wiecznej. Studiował w Londynie pod kierunkiem Ch. Wilsona, T. Crawforda, D. Poulton, A. Bailesa, N. Northa i innych. W 1983 roku zdobył I nagrodę podczas konkursu muzyki dawnej w Manchester.

Występował we wszystkich ważniejszych salach koncertowych w Polsce, w większości krajów europejskich i w Kanadzie. Towarzyszył znanym solistom, jak B. Hofmann, P. Kusiewicz, R. Wistreich, A. Manze, O. Pasiecznik, A. King i inni. W Warszawskiej Operze Kameralnej był lutnistą i kierownikiem muzycznym produkcji barokowych (Monteverdi, Merula, Pękiel, Blow). W 1993 r. założył własny zespół – Kleine Cammer-Musique, specjalizujący się w repertuarze muzycznym sasko-polskiego dworu w Dreźnie i w Warszawie w I poł. XVIII wieku. Dla Acte Préalable nagrał trzy płyty CD – solową z muzyką S. L. Weissa, oratorium A. Scarlattiego (kierownictwo, nominowana do nagrody Fryderyk 2001) oraz kantaty kameralne A. Cestiego (z sopranistą Jackiem Laszczowskim).

W 2001 r. zorganizował „I Międzynarodowy Festiwal im. S.L. Weissa we Wrocławiu”. Popularyzacją muzyki lutniowej S. L. Weissa (1687-1750) zajmuje się nieprzerwanie, obecnie jako kierownik artystyczny festiwalu jego imienia w Grodkowie na Dolnym Śląsku, gdzie urodził się kompozytor.

Uczył podczas letnich kursów muzyki dawnej w Wilanowie i gitarowych w Szczawnie-Zdroju. Od 1993 prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Powiązane Video Wszystkie video

Gummibärchen (Gumisie)- The ThreeX
Piotr Wróbel - Moliendo Cafe cz. I, Anna Wrobel, Camerata Vistula
1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)
Nikola Lipska – O gwiazdeczko

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Lang Lang: szkoa na fortepian, poziom 2
PWM Lang Lang: szkoa na fortepian, poziom 3
PWM Lang Lang: szkoa na fortepian, poziom 1
Zildjian Zak Starkey paki perkusyjne

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl