JERZY MAKSYMIUK

fot. Miroslaw Pietruszynski

Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie. Studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z pianistyki (klasa Jerzego Lefelda), kompozycji (klasa Piotra Perkowskiego) i dyrygentury (klasa Bogusława Madeya).

W roku 1961 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. POK koncertowała pod jego batutą na całym świecie w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein i oczywiście w Polsce. Sukcesem był także kontrakt z wytwórnią płytową EMI.

W roku 1975 Maksymiuk został pierwszym dyrygentem WOSPR-u (dwukrotne tournée europejskie i w Stanach Zjednoczonych). Lata 1983-1991 to okres owocnego szefowania BBC Scottish Symphony Orchestra, wielu koncertów i tournée z tym zespołem(m.in. Koncerty Promenadowe w Londynie). Tytuł Conductor Laureate przyznany artyście jest wyrazem uznania dla jego osiągnięć w BBC SSO. W roku 1990 Jerzy Maksymiuk rozpoczął współpracę z English National Opera, gdzie poprowadził premierowe przedstawienie "Don Giovanni" i " Zemsta nietoperza". Następne lata wypełniły koncerty w wielu prestiżowych salach, m.in. dyrygował koncertem otwierającym salę Filharmonii w Belfaście. Na swym koncie ma koncerty z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Zawsze koncertował także w kraju, często z wyróżnianą przez siebie Sinfonią Varsovią.

Nagrał ok.100 płyt, m.in. dla EMI (13 płyt), Hyperionu, Naxosa. Wiele uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami,m.in. Wiener Floeten Uhr za interpretacje Mozarta z POK (1982), Gramophone Award za "Best Concerto of the Year" (1992) z nagraniem "The Confession of Isobel Gowdie" Jamesa Macmillana , w 1995 roku Hyperionu za koncerty fortepianowe Medtnera (solista Nikolai Demidenko).

Maksymiuk zawsze propagował muzykę współczesną. Jest jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wielokrotnie brał udział w "Warszawskiej Jesieni" (dwie nagrody "Orfeusza"), a w różnych krajach dokonał prawykonań ok. 200 współczesnych utworów. W uznaniu tych zasług Strathclyde University w Glasgow uhonorował go tytułem Doktor of Letters.

Elgar Society przyznało mu złoty medal za popularyzowanie muzyki Edwarda Elgara.

Maksymiuk to także kompozytor (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Ostatnio napisane kompozycje to m.in. oratorium „Arbor vitae” (2003), cykl pieśni „Czerwony księżyc” (2004), „Szepty i krzyk marzeń” - utwór na wiolonczelę i orkiestrę kameralną (2005)”, „Cztery kolory” - koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę kameralną (2006), „Struny życia” - na dużą orkiestrę, organy, perkusję i dzwony kościelne (2007),”Norwidiana” (2008) - na dwa soprany, mezzosopran i orkiestrę, „A Song of The Blind Star” (2011) - na orkiestrę smyczkową, fortepian i dwa klarnety, muzyka do niemego filmu „Mania” z Polą Negri - 85 minut (2011), „Lament serca” (2012) na orkiestrę i sopran, „Dedykacja” na duża orkiestrę (2014), „Wers” (2014).

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go także Złotym Berłem i Złotym medalem „Gloria Artis”. Jest laureatem Nagrody im. Kamila Cypriana Norwida przyznanej za całokształt dokonań. Szczyci się także SuperWiktorem i tytułem Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku.

mat. Warner Music Poland

Powiązane Video Wszystkie video

„Cicha noc” – Joanna Kulig i Zbigniew Wodecki
Miko?aj Go?recki - Jasno?ci promieniste
Erik Satie - Trzy utwory w formie gruszki
R. Schumann Trzy Romanse op 94

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Piotrowski Jerzy ″Szkoa na perkusj″ ksika + CD
PWM Habela Jerzy - Sowniczek muzyczny
PWM Twardowski Romuald - Trzy etiudy-kaprysy na skrzypce solo
Glorious DJ Workbench Black - biurko do studia

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl