Jak znaleźć pracę jako muzyk?

Praca i pasja nie zawsze idą w parze. Mało kto jest szczęśliwcem, który może połączyć jedno z drugim – jednak takie przypadki też się zdarzają. Coś mogą na ten temat powiedzieć muzycy, utrzymujący się z grania. Jak znaleźć pracę jako muzyk? I gdzie jej szukać, jeśli kochasz grać?

Gdzie można pracować jako muzyk?

Mianem muzyka może określać się zarówno amator, jak i osoba, która skończyła Akademię Muzyczną. Ten drugi typ ma z pewnością łatwiejszy start – osoba z wykształceniem muzycznym może na przykład zostać na uczelni czy udzielać lekcji śpiewu. Jednak uzdolniony muzyk zawsze znajdzie możliwość zarabiania na muzyce. Najbardziej powszechnym, pierwszym zajęciem wielu muzyków jest granie na ulicy. Ten sposób pomaga przezwyciężyć nieśmiałość i oswoić się z tremą. Jest to jednak praca, którą trudno uznać za coś stałego, stabilnego. Więcej o tym, na czym polega praca dorywcza wyjaśnia artykuł na a.edu.pl. Zajęcie dorywcze to dobra opcja dla studentów, czy emerytów, chcących dorobić.

Jeśli jednak myślisz o graniu jako o poważnym zajęciu, które będziesz wykonywać przez całe życie, warto jest rozważyć różne inne opcje zarobkowe związane z muzyką.

Bardzo często, muzycy trafiają „z ulicy” do restauracji czy hoteli, gdzie przygrywają gościom na żywo podczas kolacji, czy też na różnego rodzaju imprezach i balach. Podobnie działają zespoły, które są wynajmowane na wesela – sezon ślubny trwa cały rok, więc można w ten sposób całkiem nieźle zarobić. Jest to niewątpliwie przyjemna i opłacalna forma zarobkowania, jednak wielu muzyków grając na weselach czy w restauracjach czuje się niedocenionymi i pragnie nagrywać własne płyty.

Jak zacząć szukać pracy jako muzyk?

Jeśli masz już bazę, to znaczy umiesz dobrze grać na jakimś instrumencie lub śpiewać, możesz zacząć rozglądać się za płatnym zajęciem. W przypadku, gdy decydujesz się na opcję grania na różnego rodzaju uroczystościach, musisz przede wszystkim zadbać o znalezienie odpowiednich ludzi do swojego zespołu. Później, kiedy macie już opanowany repertuar, warto wystawić ogłoszenie na Internecie lub skorzystać z pomocy którejś z agencji muzycznych, aby poszukała dla Was zleceń.

Jeśli jednak odczuwasz pewien rodzaj artystycznego niedosytu, i wiesz, że granie do przysłowiowego kotleta nie jest dla Ciebie, możesz spróbować swoich sił w projektach artystycznych. Będziesz do tego potrzebować sporo samozaparcia, ale przy odrobinie szczęścia możesz dopiąć swego. Na pewno będziesz potrzebować kilku piosenek własnego autorstwa. Kiedy Twój repertuar będzie dopracowany, możesz wysłać swoje demo do któregoś z muzycznych wydawnictw. Inną opcją jest występowanie w różnego rodzaju talent show.

Jakie są inne możliwości pracy dla muzyka?

Granie muzyki jest wspaniałym i pełnym pasji zajęciem, jednak nie każdy nadaje się i chce występować przed publicznością. Jako muzyk masz wiele innych opcji zarobkowania. Przede wszystkim, możesz uczyć gry na dowolnym instrumencie lub śpiewu w szkole, na uczelni bądź prywatnie. Inną opcją jest współpraca z agencją kreatywną i wymyślanie melodii, które zostaną później użyte w reklamach lub filmach. Możliwości jest naprawdę dużo.

Powiązane Video Wszystkie video

J.S.Bach - Pasja według św. Mateusza
Fritz Wunderlich - "Dein ist mein ganzes Herz" z Das Land des Lächelns
Era - Ameno
J.S.Bach - Pasja według św. Mateusza Chorus I & II, Chorale

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Stim KL04 statyw kolumnowy stalowy, czarny
Fender American Standard Stratocaster RW OWT gitara elektryczna
Dean Edge 1 CBK gitara basowa
Fender American Standard Stratocaster MN 3Color Sunburst gitara elektryczna, podstrunnica klonowa

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl