Jak wybrać gramofon - poradnik dla początkujących

Kupując pierwszy gramofon możemy poczuć się przytłoczeni nadmiarem informacji, które pojawiają się na wielu stronach. W artykule postaram się przybliżyć najważniejsze informacje, które powinny być wystarczające aby dokonać swojego pierwszego zakupu.

Automatyczny, półautomatyczny czy manualny?

Gramofony różnią się pod względem stopnia obsługi. Dla początkujących użytkowników szczególnie polecany jest gramofon automatyczny. Jego obsługa sprowadza się właściwie do umieszczenia płyty oraz naciśnięcia odpowiedniego przycisku. Po zakończeniu odtwarzania urządzenie wyłączy się automatycznie. W takim przypadku możemy się również zaopatrzyć w modele, które umożliwiają nam odtwarzanie muzyki w pętli. Po zakończeniu danej płyty ramię przesunie się z powrotem na jej początek.

Gramofony półautomatyczne dają nam więcej swobody podczas rozpoczęcia odtwarzania. W takim przypadku sami musimy ustawić igłę w pozycji startowej. Po zakończeniu strony, igła automatycznie wróci na pozycję spoczynkową.

Dla najbardziej wymagających użytkowników z pewnością najlepsze będą gramofony manualne. W tym przypadku mamy kontrolę nad całym procesem odtwarzania muzyki. Od położenia igły na płycie do jej odstawienia wtedy kiedy chcemy zakończyć słuchanie.

Przedwzmacniacz gramofonowy

Po co w gramofonie przedwzmacniacz? Jego istnienie wynika z tego, że gramofon wytwarza słabszy sygnał niż potrzebuje standardowe wejście. W związku z tym istnieje potrzeba konwersji sygnału na liniowy, zanim dostarczymy go do sprzętu nagłaśniającego.

Wybierając swój pierwszy gramofon sprawdźmy czy posiada on wbudowany przedwzmacniacz. Nowicjuszom zdecydowanie łatwiej będzie kupić gramofon właśnie w takiej wersji. Umożliwi to podłączenie gramofonu bez potrzeby kupowania przedwzmacniacza, co na początkowych etapach może być problematyczne, ponieważ wybór odpowiedniego modelu będzie w dużej mierze zależeć od budowy naszego urządzenia.

Direct drive czy belt drive

Wybór pomiędzy tymi typami będzie miał istotny wpływ na jakość uzyskanego dźwięku. Gramofony typu direct drive przez wgląd na wyższy moment obrotowy, w dużej mierze przenoszą wibracje na płytę co powoduje zakłócenia w czystości dźwięku. Jeżeli nie wykorzystujemy szybkiego rozpędzania się talerza, zdecydowanie lepiej postawić na gramofon belt drive. W takim sprzęcie drgania tłumione są poprzez oddzielenie silnika od płyty za pomocą napędzania go paskiem.

Z tego samego powodu powinniśmy również zwrócić uwagę na ramię gramofonu. Powinno być ono jak najlepszej jakości, pozwalające na skuteczne tłumienie wibracji.

Powiązane Video Wszystkie video

J.S.Bach - Pierwszy Koncert Brandenburski - Allegro Moderato
Mission Impossible (Piano/Cello/Violin) ft. Lindsey Stirling - ThePianoGuys
Gary Guthman - Pierwszy Pocałunek - muzyka do filmu Rewers
Somebody That I Used to Know - Walk off the Earth (Gotye - Cover)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Numark TT-500 gramofon Direct Drive
Numark TT-1650 gramofon
Pro-Ject RPM 1.3 gramofon analogowy z wkładką 2M RED
Numark TTUSB gramofon z portem USB

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl