Jak szybko nauczyć się grać na keyboardzie?

Keyboard może wydawać się dla niektórych instrumentem banalnym w obsłudze, choćby dlatego, że właśnie ten instrument często używany jest czysto amatorsko, do "brzdąkania", zabawy z dziećmi i niezobowiązującego, wspólnego muzykowania ze znajomymi. Co jednak mają począć z tym stereotypem ci, którzy chcą nauczyć się grać na keyboardzie na poważnie? Czy faktycznie warto bagatelizować znaczenie instrumentu? Czy można nauczyć się szybko grać na tym instrumencie, a jednocześnie zabrać się do nauki porządnie, tak by była owocna? Odpowiedzi na te pytania zawarte są w tym artykule.

Nauka gry na keyboardzie - jak szybko stawiać pierwsze kroki w nauce?

Zanim przejdziemy do wyczekiwanej przez wszystkich adeptów sztuki muzykowania praktyki, należy zapoznać się z niezbędną teorią, a następnie wykonać proste ćwiczenia (jeszcze nie grać całego utworu), by te podstawy teoretyczne wyćwiczyć. Podstawy gry to znajomość nut (naukę zaczynamy od klucza wiolinowego) i rozpoznanie rozkładu nut na klawiaturze. Przed przystąpieniem do opracowywania konkretnego utworu ważne jest także poćwiczenie koordynacji obu rąk w obsłudze instrumentu. Te dwa kroki - nuty i koordynacja - są nieuniknione, a tylko ich rzetelne opanowanie pozwoli muzykowi płynnie się dalej rozwijać, bez trwonienia czasu na wracanie do nierzetelnie opanowanych podstaw. Co można zrobić w dalszej części nauki, by jak najszybciej zaprezentować swoje możliwości światu?

Paradoksalnie, by szybko nauczyć się grać na keyboardzie, naukę danego utworu warto zacząć powoli. Co więcej, należy skupiać się na jednym utworze tak długo, aż uda się nam opanować utwór perfekcyjnie. Po pierwsze dlatego, że do gry na instrumencie muszą przyzwyczaić się ręce, które, w wypadku zbyt szybkiej gry, mogą stać się obolałe i uniemożliwić dalszą muzyczną praktykę. Wolne granie ma także inne korzyści dla osób początkujących, ponieważ pozwala: lepiej skupić się i zapamiętać technikę grania, upewnić się, że w tym co gramy, nie popełniamy błędów, a także rozwijać muzyczną wrażliwość, poprzez to, że jesteśmy, by tak to ująć, dłużej w kontakcie z danym utworem, nawiązując wręcz z kompozycją muzyczną jakiś rodzaj więzi i przekazując w muzyce nie tylko zdobytą w praktyce technikę, ale i emocje.

W grze na keyboardzie ważna jest także konsekwencja. Jest to szczególnie istotne z tego względu, że pod pewnym aspektem, gra a tym instrumencie przypomina ćwiczenia fizyczne. Wyćwiczyć i zdobyć trzeba nie tylko pewną wiedzę na temat muzyki, ale także ręce. Regularne ćwiczenie utworów pozwoli wyrobić w rękach szybkość i elastyczność, co z kolei znacząco wpłynie na jakość wykonania muzyki, której zagrania się podejmujemy, sprawiając np., że grany utwór będzie cechował się płynnością brzmienia.

Nauka gry na keyboardzie - czy dobry wybór nauczyciela przyspieszy naukę?

Po skorzystaniu z porad przedstawionych w poprzednich akapitach, pozostaje poszukać dobrego nauczyciela. Każdy muzyk osiąga w swojej grze etap, w którym nie jest w stanie ocenić, co właściwie robi źle, a nie znalezienie odpowiedniego tutora, sprawi, że niewychwycone błędy będą się z czasem pogłębiać. Nauczyciela nie warto szukać na etapie poznawania teorii, co więcej, na tym etapie nie jest nawet potrzebny instrument - naukę gry na keyboardzie, która będzie przebiegać szybko i sprawnie, z powodzeniem można zacząć od "gry" na macie prezentującej rozkład klawiszy. Kiedy jednak opanujemy już teorię i szukamy nauczyciela, warto zwracać uwagę na następujące kwestie. Przede wszystkim należy dopasować do siebie częstotliwość spotkań. By zauważyć progres w nauce wystarczą 1-2 lekcje w tygodniu. Już w trakcie tych nieczęstych zajęć wprawne ucho nauczyciela będzie w stanie skorygować niedociągnięcia w grze i wyznaczyć uczniowi lub uczennicy szereg ćwiczeń do domu. Szukamy takiego nauczyciela, który jest, dosłownie, rozmowny. Nie waha się czynić konstruktywnych uwag, a także posiada teoretyczną wiedzę o technice gry na instrumencie, opisując sposób ustawienia rąk, pracy palców itp.

Jeżeli chcemy podejść do nauki gry na keyboardzie kompleksowo, warto sprawdzić ofertę miejsca o nazwie - DomPełenMuzyki. Został on założony przez doświadczonego nauczyciela (Grzegorz Gibki), który postanowił podzielić się swoją wiedzą, umiejętnościami i pasją do instrumentów klawiszowych z innymi.

Podsumowując

Aby szybko nauczyć się grać na keyboardzie, należy przejść w tej nauce przez trzy etapy - opanowanie podstaw teorii, opracowanie kilku pierwszych, prostych utworów samodzielnie, a następnie poszukanie nauczyciela (przy czym wyjątkowo częste lekcje nie są konieczne). Postępowanie według tych etapów nauki sprawi, że zanim się spostrzeżemy, będziemy mogli zachwycić rodzinę i znajomych swoimi umiejętnościami.

Powiązane Video Wszystkie video

Ian Anderson - Divinities - In The Pay Of Spain
Ian Anderson - Divinities - En Afrique
Ian Anderson - Divinities - In The Moneylender
Ian Anderson - Divinities - In Defence Of Faiths

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Yamaha EZ 200 keyboard instrument klawiszowy
Larsen (635402) VIOLA ORIGINAL struna do altwki z kulk A Strong
Larsen struna skrzypcowa E 4/4 (strong)
Larsen (635411) Multifilament-Fiberkern struna do altwki D - Strong

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl