Jak się bać, to tylko w dobrym towarzystwie! Reżyser „Egzorcysty”, William Friedkin, gościem 10. Festiwalu Transatlantyk

Relikt, materiał prasowe <br>Festiwalu Transatlantyk

Jubileusze zobowiązują i twórcy Transatlantyku wiedzą o tym bardzo dobrze, dlatego pierwszym z ogłoszonych gości 10. edycji festiwalu był Ken Loach, absolutny klasyk światowego kina. Dziś wiemy już, że w festiwalu udział weźmie także twórca kultowego horroru wszech czasów – czyli William Friedkin, reżyser “Egzorcysty”.

Festiwal Transatlantyk w trakcie ostatniej dekady przyzwyczaił już swoich widzów do tego, że łączy nie tylko różne gatunki sztuki – muzykę i film przede wszystkim – ale też pokolenia. Jako wydarzenie kierowane do fanek i fanów kina w każdym wieku, Transatlantyk zaczyna pokazy rano (czekając na przedszkolaki i uczniów), a kończy... nad ranem, kiedy ostatni miłośnicy mocnych wrażeń opuszczają sale kinowe. Najciekawsze i najlepsze filmy gatunkowe prezentowane są podczas Festiwalu w ramach KINA NOCĄ. Kurator tej wyjątkowej sekcji, Bartek Pulcyn, tak mówi o filmach, które w tym roku znalazły się w jej programie: Podczas jubileuszowej 10. edycji Transatlantyku pokażemy 5 znakomitych tytułów. Będą to zarówno klasyki gatunku – jak legendarny już „Egzorcysta” – oraz najciekawsze propozycje z ostatnich miesięcy. Hasłem sekcji KINO NOCĄ jest tego roku ‘Solo’. Czyż wielcy bohaterowie nie stają do swojej walki o wszystko samotnie?

„Wander”. „Egzorcysta”. „Mortal”. „Relikt”. „Spree”. Tytuły filmów KINA NOCĄ Transatlantyku 2020 brzmią jak zaklęcie albo imiona bogów wojny. Kryje się za nimi pięć porywających, mrożących krew w żyłach opowieści i pięcioro barwnych głównych bohaterów.

Nocne pokazy otworzy europejska premiera „Wander” April Mullen z gwiazdorską obsadą: Tommy Lee Jones, Heather Graham i Aaron Eckhart. Mieszkańcy Województwa Śląskiego jako pierwsi zobaczą film na dużym ekranie. Do kin w Ameryce Północnej „Wander” wejdzie dopiero w 2021 roku. Czy główny bohater filmu – prywatny detektyw z problemami – rozwikła sam zagadkę tajemniczej śmierci, która niebezpiecznie przypomina sprawę sprzed wielu lat? Przekonamy się podczas Festiwalu Transatlantyk.

Dreszczyk emocji wywoła też niewątpliwie „Egzorcysta” z 1972 roku, klasyk kina grozy, historia nieprzewidzianej w konsekwencjach zabawy w seans spirytystyczny i zmagań ojca Merrina (w tej roli genialny Max von Sydow), który solo staje do walki o duszę dwunastoletniej dziewczynki. Film tuż po premierze obsypany został nagrodami – m.in. czterema Złotymi Globami, w tym dla najlepszego filmu dramatycznego oraz dwoma Oscarami – i nieprzerwanie od blisko 50 lat straszy kolejne pokolenia widzów. O kulisach jego powstania opowiada z kolei „Na wiarę. Egzorcysta Williama Friedkina” Alexandre O. Philippe’a, który także znalazł się w tegorocznym programie Transatlantyku.

W ramach jubileuszowego Transatlantyku William Friedkin, reżyser „Egzorcysty” weźmie także udział w masterclassie, w którym wirtualnie uczestniczyć będzie mogła publiczność. Czy zdradzi sekrety swojego warsztatu i opowie o tym, jak w ciągu 1 sekundy zmrozić krew w żyłach widzów? Przekonać się będzie można już w środę 7 października o 19:00 w wirtualnej sali Festiwalu Transatlantyk, czyli na platformie MOJEeKINO.PL Miłośnicy kina o mocnych nerwach na pewno docenią także „Mortal”, opowieść o Ericu, młodym amerykańskim turyście, który podczas podróży po Skandynawii jako jedyny uchodzi z życiem z katastrofy, by wkrótce odkryć, że wszedł w posiadanie nadprzyrodzonych mocy, których nie jest w stanie ujarzmić. Film wyreżyserował André Øvredal, twórca kultowego „Łowcy trolli”, „Autopsji Jane Doe” i „Upiornych opowieści po zmroku”. 

Gratką będzie też „Relikt”, okrzyknięty objawieniem gatunku debiutancki horror Natalie James, w którym pozornie wyeksploatowany schemat „nawiedzonego domu” skrywa trzymającą w nieustannym napięciu i nad wyraz ponurą opowieść o „chorobie” przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Mroczne przyjemności Festiwalu Transatlantyk zwieńczy „Spree” (reż. Eugene Kotlyarenko) w znakomitej obsadzie. W historii o pragnącym internetowej sławy nastolatku, który rusza na ulice Los Angeles autem naszpikowanym kamerami i wodą wymieszaną ze śmiercionośną trucizną, główne role grają Joe Keery („Stranger Things”) i David Arquette (seria „Krzyk”).

Amatorzy kina grozy już dziś mogą online nabyć akredytacje dla widzów Festiwalu Transatlantyk, które pozwalają zobaczyć wszystkie pokazy online oraz w kinach, a także zapewniają udział w masterclassie z Williamem Friedkinem.

10. Transatlantyk Festival odbędzie się w dniach 1–8 października w Województwie Śląskim, w Katowicach. Festiwal Transatlantyk jest artystycznym pomostem pomiędzy dwiema dziedzinami sztuki: filmem i muzyką. Wytwarza niepowtarzalną przestrzeń kreatywnego współdziałania na styku tych dwóch światów.

Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Festiwalu jest Województwo Śląskie. Współorganizatorami są Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris oraz Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach. Partnerami Festiwalu są m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach, Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego, NOSPR, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, ASP w Katowicach i Rondo Sztuki, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, platforma MOJEeKINO.PL oraz British Council.
Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powiązane Video Wszystkie video

Stayin' Alive
Adrianna Mysiak o roli psychologii w muzyce [rushmore 013]
2CELLOS - The Trooper Overture
Janusz Olejniczak - Etiuda Rewolucyjna

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Walton William - Duety dla dzieci na fortepian
Gretsch G4500 Soundown Serenade gitara akustyczna
PWM Osiecka Agnieszka - Wielki piewnik, tom II ″STS i nie tylko″
Epiphone Les Paul Slash Appetite gitara elektryczna + futerał

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl