Jak nagrywać wokal?

Wiele osób zastanawia się czy byłoby wstanie w domowych warunkach zrobić samodzielnie swoje amatorskie nagranie wokalu w dobrej jakości. Jest to wykonalne i wcale do tego nie będzie potrzeba angażować jakiś przesadnie dużych środków finansowych. W zdecydowanej większości każdy z nas posiada w domu komputer lub laptop, a to będzie naszym podstawowym narzędziem do rejestracji naszego wokalu.

Niezbędne minimum naszego domowego studia

Sam komputer oczywiście nam nie wystarczy do tego by nasze nagranie było dobrze zrealizowane. Będziemy do tego potrzebowali jeszcze mikrofonu, interfejsu audio i odpowiedniego oprogramowania komputerowego.

Jest kilka rodzajów mikrofonów i każdy z nich ma swoją charakterystykę działania. Jedne są bardziej czułe inne mniej czułe. Jedne zbierają sygnał z dużej powierzchni inne na przykład tylko z określonego kierunku, a jeszcze inne tylko z bliskiej odległości. Dlatego też nie ma jednego uniwersalnego mikrofonu do wszystkiego i wybierając go powinniśmy określić co będziemy za jego pomocą chcieli nagrywać. Czy będzie to np.: nagranie lektorskie, czy nagranie wokalu solowego, a może całego chóru? Taki podstawowy podział jaki możemy sobie dokonać wśród mikrofonów to mikrofony dzielimy na dynamiczne i pojemnościowe. Te drugie są zdecydowanie bardziej czułe i bardziej dedykowane do wykorzystywania np.: wtedy, kiedy jeden mikrofon ma być wykorzystany do nagrania np.: kilkuosobowego chóru. W przypadku nagrania solowego wokalu, gdzie osoba śpiewająca trzyma mikrofon w bliskiej odległości od ust bardziej praktycznym będzie mikrofon dynamiczny.

Jeżeli mamy już nasz mikrofon, to możemy go teraz podłączyć pod komputer, ale to nie do końca jest takie proste. I tu niezbędny nam będzie interfejs audio, który będzie takim łącznikiem pomiędzy mikrofonem a komputerem. Taki interfejs oprócz odpowiednich wejść i wyjść wyposażony jest w specjalne przetworniki analogowo-cyfrowe, które przetwarzają nasz analogowy sygnał na cyfrowy i odwrotnie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeżeli zależy nam na dobrej jakości nagraniu, to nie warto zbytnio oszczędzać na tym urządzeniu. Interfejs audio łączymy z naszym komputerem za pomocą złącza USB. Do interfejsu podłączamy za pomocą złącza XLR lub jack nasz mikrofon i możemy rozpoczynać nagranie. Przy mikrofonach pojemnościowych nasz interfejs audio powinien być wyposażony w dodatkowe zasilanie fantom.

Sercem naszego studia jest jednak oprogramowanie DAW (Digital Audio Workstation), na którym będziemy pracować rejestrując nasze nagranie. To tu po nagraniu będziemy naszą ścieżkę dźwiękową odpowiednio poodrysowywać, by brzmiała ona jak najlepiej. Producenci oprogramowania najczęściej dają nam możliwość przetestowania swojego produktu przez określony czas np.: 14 lub 30 dni. Jest to wystarczający czas, żeby zapoznać się z podstawowymi funkcjami programu i ocenić, który z nich nam najbardziej odpowiada. Przy mniejszych wymaganiach można też korzystać z jakiś darmowych lub niepełnych wersji komercyjnych udostępnionych za free.

Odpowiednie ustawienie

Nawet najlepszy sprzęt nic sam nie zdziała. Musimy jeszcze odpowiednio zaadoptować nasze pomieszczenie, w którym będziemy realizować nagranie. Najlepiej byłoby je wygłuszyć, a to można zrobić jakimiś domowymi sposobami lub zakupić specjalnie dedykowane maty wygłuszające lub zastosować kabinę. Następnie mikrofon musi być również odpowiednio ustawiony w taki sposób, żeby centralnie zbiera nagrywany dźwięk. Powinna być też zachowana odpowiednia odległość od ust śpiewającego. Jeżeli mikrofon będzie ustawiony zbyt daleko, to będziemy zbierali zbyt dużo niepotrzebnych dźwięków z pomieszczenia, a sam wokal będzie zbytnio oddalony. Natomiast gdy ustawimy się zbyt blisko mikrofonu, to będzie on miał efekt zbliżeniowy. Głos będzie bardzo bliski ze zbyt dużym nasileniem niskich częstotliwości i mogą pojawić się zgłoski wybuchowe p , b , t.

Resumując zorganizowanie takiego domowego studia wcale nie jest takim trudnym zadaniem. Zakładając, że mamy już komputer bądź laptop, to naszym koniecznym wydatkiem będzie zakup mikrofonu, interfejsu audio i oprogramowania. Rozpiętość cenowa w mikrofonach podobnie jak w interfejsach jest oczywiście ogromna. Można kupić już mikrofon za kilkadziesiąt złotych, ale można też wydać kilka tysięcy. Bardzo duży wybór tego rodzaju sprzętu w dobrych, konkurencyjnych cenach znajdziecie na https://muzyczny.pl/

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM ABBA - More Gold. Greatest hits (utwory na fortepian, wokal i gitar)
PWM Rni - The new illustrated treasury of Disney songs (utwory na fortepian, wokal i gitar)
PWM Rni - The big book of standards (utwory na fortepian, wokal i gitar)
PWM Adele - 21 Album songbook (utwory na fortepian, wokal i gitar)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl