Jak działa muzyka relaksacyjna dla zwierząt? Sprawdzamy nietypowe porady weterynaryjne, behawiorystyczne

O psychologii zwierząt zaczęto mówić stosunkowo niedawno. Przez wiele lat ludzkość zaprzeczała temu, jakoby psy, koty, świnie, konie czy wszystkie inne zwierzęta miały psychikę. Mit ten szybko został obalony, a behawioryzm w nauce weterynaryjnej jest dziedziną, która rozwija się coraz prężniej. Jedną z dziedzin wartych sprawdzenia jest muzyka relaksacyjna dla zwierząt.

Behawioryzm zwierząt – na czym polega?

Behawioryzm to jedna z podstawowych dziedzin psychologii. Jest stosowany zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Behawioryzm w psychologii to nurt badający łańcuch przyczynowo – skutkowy między bodźcem a reakcją, a także schematy zachowań, które można za pomocą odpowiednich technik zmienić. Behawioryzm skupia się przede wszystkim na nieefektywnych konsekwencjach zachowań, które w łańcuchu behawioralnym mają przyczynę w stanie psychicznym lub konkretnym impulsie.

Podobnie sprawa ma się ze zwierzętami. Oprócz treningu, który uczy zwierzaka poszczególnych zachowań, konkretna pomoc kierowana jest przede wszystkim do zwierząt nerwowych lub po traumach. W takim przypadku podstawą jest uspokojenie zwierzęcia i przygotowanie mu warunków, które będą relaksujące i dające skojarzenie z bezpieczeństwem. Jeśli masz pytania odnośnie psychiki swojego zwierzęcia, najlepiej jest udać się do kliniki weterynaryjnej. O co można zapytać weterynarza podpowiada serwis www.porady-online.pl – pamiętaj, weterynarz to pierwsze źródło wiedzy w temacie zdrowia Twojego pupila.

Jak działa muzyka relaksacyjna dla zwierząt?

Muzyka relaksacyjna to jeden ze sposobów na uspokojenie zwierzęcia i delikatną zmianę jego zachowań. Działa to podobnie jak w przypadku ludzi – relaksująca muzyka czy inne czynniki, które pozwalają nam się uspokoić, wpływają na cały krajobraz psychiczny.

Temat muzyki dla czworonogów był badany już wielokrotnie. W 2010 roku Laurie Anderson zorganizowała specjalny koncert dla psów. Obecni na sali opiekunowie ledwo słyszeli dźwięki, grane przez zespół, natomiast psy wydawały się nad wyraz zrelaksowane i uspokojone.

Jednak nie zawsze muzyka dla zwierząt musi być skomponowana specjalnie dla nich, ale niektóre rodzaje muzyki dla ludzi również będą miały na czworonogi wpływ uspokajający. Może to być między innymi muzyka klasyczna, jak utwory Bacha czy Mozarta, ale także dźwięki przyrody czy składanki z muzyką relaksacyjną.

Specjaliści są zgodni co do tego, że muzyka relaksacyjna sprawdza się między innymi u weterynarza, szczególnie kiedy zwierzaka czeka jakiś poważny zabieg. To, plus kontakt z opiekunem na pewno złagodzi nerwy i sprawi, że wizyta przebiegnie spokojniej.

Czy warto puszczać zwierzakowi muzykę relaksacyjną?

Jeśli sam widzisz plusy płynące ze słuchania muzyki, jeśli czujesz, jak ulubiona muzyka uspokaja Cię – nie powinieneś mieć wątpliwości, że tak samo muzyka może przysłużyć się Twojemu zwierzęciu. Odpowiednio dobrane dźwięki sprawią, że zwierzę będzie zrelaksowane. Stworzy to dobre warunki zwłaszcza do pracy nad traumami lub zachowaniami wyjątkowo nerwowego zwierzęcia. To forma terapii, która sprawi, że Twoje zwierze będzie spokojne i szczęśliwe – a Ty razem z nim.

Powiązane Video Wszystkie video

Camille Saint-Saëns - Karnawał zwierząt - Akwarium
Camille Saint-Saëns - Akwarium
Piotr Lachert - XX Sonata
Sonata Suita a 4 Dietrich Becker - HORRENDUS

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Meinl Sonic Energy SB-SE-1000 misa relaksacyjna
Meinl Sonic Energy SB-OR-400-R misa relaksacyjna, kolor czerwony
PWM Kilar Wojciech - Muzyka filmowa na fortepian, z.2
PWM Kilar Wojciech - Muzyka filmowa na fortepian, z.1

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl