Ivo Pogorelić

http://www.myspace.com/
Ta jakże barwna i oryginalna postać sceny muzycznej w pewnym sensie uważana może być za prawdziwego ekscentryka. Jego interpretacje w porównaniu do innych pianistów są wyjątkowe, a wizerunek sceniczny artysty sprawia, że niełatwo o nim zapomnieć.

Ivo Pogorelić urodził się w 1958 roku w Belgradzie i już w wieku 7 lat rozpoczął naukę na fortepianie. 4 lata później wraz z rodziną przeprowadził się do Moskwy, gdzie uczył się w Centralnej Szkole Muzycznej. Następnie trafił do Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, a jego nauczycielami były takie wybitności jak Yevgeny Malini. Od 1976 roku kształcił się pod okiem Alizy Kezeradze.

Dwa lata później Ivo Pogorelić zdobył pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie “Casagrande” w Termi. Sukces ten udał mu się również powtórzyć na konkursie w Montrealu. Jednak rok 1980 nie był już tak szczęśliwy dla artysty. Pianista wziął udział w X Konkursie Chopinowskim w Warszawie, podczas którego odpadł w III turze. Na znak protestu jedna z jurorek Martha Argerich, która uznała go za geniusza zrezygnowała ze swojej funkcji w konkursie. W tym samym roku pianista ożenił się ze swoją nauczycielką Alizą Kezeradze oraz wystąpił po raz pierwszy w Carnegie Hall w Nowym Jorku, gdzie spotkał się z bardzo pozytywną opinią dziennikarzy specjalistów.

Ivo Pogorelić od zawsze stara się wspierać zwłaszcza młodych muzyków. W 1986 roku założył fundację dla młodych pianistów. Zaś od 1989 roku w Bad Wörishofen co roku odbywa się Festiwal jego imienia, który pomaga młodym muzykom na początku ich kariery, dając im możliwość wystąpienia ze światowej sławy artystami. Wraz z różnymi organizacjami takimi jak UNESCO czy Czerwony Krzyż daje liczne koncerty charytatywne na całym świecie. W 1988 roku został mianowany Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO. W roku 1993 artysta stworzył swój własny konkurs, który otrzymał jego imię i którego celem było niesienie pomocy młodym pianistom., Trzy lata później zmarła mu żona, co w znacznym stopniu skomplikowało mu życie i odbiło się na jego karierze. Na dłuższy czas zrezygnował z koncertów i nagrań.

Na swoim koncie posiada wiele występów na estradach całego świata. Był pierwszym klasycznym pianistą zaproszonym na koncerty do Kuwejtu. Grał z takimi orkiestrami jak Orkiestra Symfoniczna Bostonu, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna Chicago, Filharmonia Wiedeńska, Filharmonia Berlińska, Orkiestra Paryska. Wśród jego nagrań znajdują się dzieła tak różnorodnych kompozytorów jak: Bach, Beethoven, Brahms, Chopin, Haydn, Liszt, Mozart, Musorgski, Prokofiew, Rachmaninow, Ravel, Scarlatti, Skriabin czy Czajkowski.

BAROK

Jan Sebastian Bach – Gigue z Suity Angielskiej nr 3KLASYCYZM

Józef Haydn – I część Sonaty As-durROMANTYZM


Fryderyk Chopin – Etiuda A-dur op. 10 podczas X Konkursu Chopinowskiego, Warszawa, 1980


Piotr Czajkowski – Koncert Fortepianowy nr 1 Allegro ma non troppo. Akompaniuje Londyńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Claudio Abbado.WIEK XX

Siergiej Prokofiew – Koncert Fortepianowy nr 3. Akompaniuje Philharmonia Orchestra pod batutą Seiji Ozawy.


Powiązane Video Wszystkie video

Roman Hurko - Bohorodice D'ivo
Martha Argerich Schumann - Sceny dzieci?ce
David Garrett - Io Ti Penso Amore ft. Nicole Scherzinger
Raymonds Road - Beggars Opera

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN WSC PLPC-S-IVO pytka wykoczeniowa - WYPRZEDA
AN WSC PSV V IVO gaka do potencjometru volume typu Strat kremowa
AN WSC PST T IVO gaka do potencjometru tone typu Strat kremowa
AN WSC BTG CR IVO trjpozycyjny przecznik typu Gibson, kremowy

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl