1. Start
  2. Artykuły
  3. Aktualności
  4. Instalacja muzyczna Agaty Zubel w ramach Festiwalu KKN
ARTYKUŁ: Aktualności - Instalacja muzyczna Agaty Zubel w ramach Festiwalu KKN

Instalacja muzyczna Agaty Zubel w ramach Festiwalu KKN

szukaj w artykułach:

Już 12 maja rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Katowice Kultura Natura, organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Katowice Kultura Natura. Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi będzie instalacja muzyczna Mother Lode I-III, której autorką jest wybitna kompozytorka i wokalistka Agata Zubel.
Instalacja prezentowana będzie w przestrzeniach Muzeum Śląskiego: Maszynowni szybu Bartosz, Warsztacie i Kuźni oraz Galerii jednego dzieła. Każde z tych miejsc stanowiło inspirację do powstania specjalnej muzyki, która będzie miała okazję zabrzmieć w wykonaniu instrumentalistów Orkiestry Muzyki Nowej. Pomiędzy miejscami instalacji słuchaczy oprowadzać będzie obsługa Muzeum Śląskiego.
Pierwsza odsłona instalacji odbędzie się 13 maja o godz. 17.30, następne w poniższych terminach:
14 maja 2017 (rozpoczęcie - godz. 16:00)
16-19 maja 2017 (rozpoczęcie - godz. 17:30)
UWAGA: maksymalna ilość odwiedzających podczas jednej prezentacji – 30 osób.
Bezpłatne wejściówki na instalację dostępne będą w kasie biletowej NOSPR od 4 maja br.
Agata Zubel o swojej instalacji:
„Naturą dźwięku jest ‘się rozprzestrzeniać’. O dziwo, naturą współczesnego człowieka jest dźwięk skupiać, opakowywać, niekiedy – w imię intymnego indywidualnego odbioru – chować. Wszystko podszyte jest jednak pewną iluzją, gdyż dźwięk żyje w zadanym kontekście akustycznym, a umieszczony w ścianach sali koncertowej (lub miejsca za taką uznanego) mnoży się przez emocje wykonawców i słuchaczy. Wchodząc pierwszy raz na teren oddanej sztuce śląskiej kopalni wiedziałam, że miejscu temu można powierzyć nowe dźwięki. Nowe, ale słyszane w kontekstach kopalnianych: maszyn, zaułków, korytarzy.
Tuba i skrzypce mogłyby nie przystawać do siebie niczym muzyka i węgiel, ale właściwie dlaczego? Takie duo uznałam za właściwe na początek spotkania w kopalni przekształconej w świątynię sztuki.
Troje perkusistów przy industrialnych maszynach wydobywa… (no właśnie – wydobywa!) muzykę.
Na koniec można ‘przejrzeć się’ w owych kontekstach, by ostatecznie wyjść na górę, na powierzchnię.”

Współorganizatorem Instalacji jest Muzeum Śląskie

Sponsorem NOSPR jest Tauron Polska Energia SA.
TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym sprzedawcą i dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wydobycie, TAURON Wytwarzanie, TAURON Ekoenergia, TAURON Ciepło, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż oraz TAURON Obsługa Klienta.###kategoria: Aktualności
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl