Improwizowany Bach i Santander Orchestra | Filharmonia Łódzka

We wtorek improwizowanie-preludiowanie dwójki znakomitych kameralistów wokół utworów Jana Sebastiana Bacha - warto nadmienić, że nagrana przez Aleksandra Dębicza i Marcina Zdunika płyta „Bach Stories” została nominowana do tegorocznej nagrody „Fryderyk” jako „album roku” w kategorii „muzyka kameralna”.

Dzień później w filharmonii zawita Santander Orchestra pod batutą Lawrence’a Fostera, dyrygenta cieszącego się międzynarodową renomą (ciekawostką jest fakt, że od sezonu 2019/2020 będzie dyrektorem artystycznym i I dyrygentem NOSPR).

W poświąteczny piątek odbędzie się nietypowy koncert „Dźwięk i obraz – amerykańskie pejzaże”, podczas którego zostaną zaprezentowane „symfoniczne fotochoreografie”.

Nastąpiła zmiana programu koncertu 3 kwietnia: będzie to koncert „Dominik Wania Trio – Ravel” (zamiast „Dominik Wania Trio. Tribute to Kurylewicz”. Za zmianę serdecznie przepraszamy.

30 marca (w Wielki Piątek) kasa biletowa będzie nieczynna.

Szczegóły repertuaru – w drukowanym roczniku na bieżący sezon i na filharmonia.lodz.pl.

Informacje o repertuarze FŁ i ciekawostki – na naszym profilu na FB: www.facebook.com/FilharmoniaLodzka/.



KONCERT KAMERALNY

27 MARCA 2018 /WTOREK /19.00

Wykonawcy: Marcin Zdunik – wiolonczela, Aleksander Dębicz – fortepian

Program: J.S. Bach – Sonata G-dur BWV 1027, J.S. Bach – Sonata D-dur BWV 1028, „Bach. Chorały. Improwizacje”

Projekt powstał z fascynacji wiolonczelisty Marcina Zdunika i pianisty Aleksandra Dębicza muzyką Johanna Sebastiana Bacha. Artystów zainspirował proces „preludiowania” (niem. präludieren – improwizować), który dla osiemnastowiecznych niemieckich organistów-kompozytorów był zarówno sposobem na uświetnienie nabożeństw i uroczystości, jak i drogą nieustannych poszukiwań artystycznych. Koncerty „Bach Stories” ukazują współczesną kontynuację tego procesu twórczego.

Wybrane preludia chorałowe Johanna Sebastiana Bacha zostały przez artystów zaaranżowane na wiolonczelę i fortepian. Muzycy wzięli na warsztat m.in. tak znane kompozycje, jak „Wachet auf” (BWV 645) czy „O Mensch, bewein dein Sünde groß” (BWV 622). Funkcję refrenu pomiędzy nimi pełni improwizowana tkanka muzyczna, czyli dalsze „preludiowanie” na temat Bachowskich miniatur.

Prowadzenie koncertu: Elżbieta Stępnik



KONCERT SANTANDER ORCHESTRA

28 MARCA 2018 /ŚRODA /19.00

Wykonawcy: Łukasz Krupiński – fortepian, Lawrence Foster – dyrygent, Santander Orchestra

Program: Z. Noskowski – Poemat symfoniczny „Step”, I. Paderewski – Fantazja polska gis-moll op. 19, P. Czajkowski – III Symfonia D-dur op. 29 „Polska”

Pomysłodawcami stworzenia orkiestry są Bank Zachodni WBK i Fundacja MyWay, realizujący projekt przy wsparciu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dzięki Santander Orchestra młodzi artyści z całego kraju mają okazję doskonalić swój warsztat pod okiem znakomitych dyrygentów oraz tutorów, którymi są uznani w Polsce i za granicą muzycy i wykładowcy. Od 2015 r. młodzi muzycy występowali pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda i Jerzego Maksymiuka, grając w najbardziej prestiżowych i najnowocześniejszych salach koncertowych w Polsce, m.in. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie czy w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Na specjalne zaproszenie Elżbiety Pendereckiej orkiestra wystąpiła również w ramach XX Jubileuszowego Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach i w Warszawie. Jesienią 2016 r. utalentowani artyści nagrali swoją pierwszą płytę, na której znalazły się utwory Fryderyka Chopina i Antonina Dvoráka. Dyrygował José Maria Florêncio, a orkiestrze towarzyszył na fortepianie Krzysztof Książek. Płyta ukazała się 30 listopada 2016 r. Tego samego dnia w Filharmonii Narodowej odbył się koncert promujący ten album (dostępny jako CD, jak też na serwisach muzyki cyfrowej, m.in. Spotify).

Lawrence Foster urodził się w 1941 r. w Los Angeles, w rodzinie pochodzenia rumuńskiego. Został dyrygentem orkiestry baletu w San Francisco w wieku 18 lat, a potem dyrygentem Filharmonii Los Angeles, współpracując z Zubinem Mehtą. Od 2013 r. pełni funkcję dyrektora muzycznego Opéra de Marseille. Kierował wieloma orkiestrami i występował na wielu festiwalach. Poprowadził szereg inscenizacji na deskach najsłynniejszych teatrów operowych. Z bogatego dorobku fonograficznego artysty na uwagę zasługują nagrania zrealizowane dla wytwórni Pentatone, m.in. z muzyką Bartóka, Ligetiego, Schumanna i Verdiego.



DOMINIK WANIA TRIO – RAVEL

3 KWIETNIA 2018 /WTOREK /19.00

Wykonawcy: Dominik Wania – fortepian, Max Mucha – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja

W wykonaniu Trio Dominika Wani zabrzmi jazzowe opracowanie suity na fortepian solo „Miroirs”, stworzone przez jednego z najbardziej znanych dwudziestowiecznych kompozytorów. Maurice Ravel napisał to dzieło w 1905 r., a każdą z pięciu jego części zadedykował innemu przedstawicielowi awangardowej grupy artystycznej „Les Apaches”, do której sam należał. Warto podkreślić, że pozostając pod wpływem Chopina, tworzył utwór we własnym, impresjonistycznym stylu, wprowadzając nowe rozwiązania harmoniczne i kreując szczególną atmosferę „krajobrazów dźwięku”.

Dominik Wania - lider zespołu jazzowego, który otworzy cykl kwietniowych koncertów w Filharmonii Łódzkiej, jest dziś uznawany za jeden z największych talentów, jakie pojawiły się ostatnio na polskiej scenie muzycznej. Absolwent AM w Krakowie i wydziału jazzowego Konserwatorium w Bostonie ma w swoim dorobku artystycznym współpracę z tak wybitnymi muzykami jak np.: Tomasz Stańko, Piotr Wojtasik, Zbigniew Namysłowski, Marcus Miller, Lee Konitz, Eddie Henderson czy Eric Marienthal. Znakomity pianista wraz z kontrabasistą Maxem Muchą i perkusistą Dawidem Fortuną swobodnie podeszli do „Miroirs”. Pozostawiając podział kompozycyjny muzycznego pierwowzoru, zachowali nietkniętą jedynie jego pięcioczęściową strukturę o zróżnicowanym nastroju. „Starałem się wykorzystać elementy oryginałów, przefiltrować je przez własną wrażliwość i stworzyć z tego nową jakość – mówi Dominik Wania. – To w gruncie rzeczy są rekompozycje, a nawet powiedziałbym mocniej – moje własne kompozycje bazujące na utworach Ravela”.



KONCERT SYMFONICZNY

DŹWIĘK I OBRAZ – AMERYKAŃSKIE PEJZAŻE

6 KWIETNIA 2018 /PIĄTEK /19.00

Wykonawcy: Mariusz Smolij – dyrygent, Nicholas Bardonnay – autor projekcji, Westwater Photochorography, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Program: L. Bernstein – Divertimento for Orchestra, F. Grofé – Grand Canyon Suite, G. Mahler – Adagietto z V Symfonii cis-moll, A. Copland – Cztery epizody taneczne z baletu „Rodeo”

Dzięki współpracy FŁ z dyrygentem Mariuszem Smolijem i firmą Westwater łódzkiej publiczności zostaną zaprezentowane „symfoniczne fotochoreografie”. Orkiestra Symfoniczna FŁ wykona utwory amerykańskich kompozytorów: Leonarda Bernsteina, Ferde Grofé i Aarona Coplanda, oraz słynne Mahlerowskie Adagietto z V Symfonii cis-moll, a koncertowi będą towarzyszyć projekcje. Dźwięki „Grand Canyon Suite” Grofé połączą się z zapierającymi dech w piersiach obrazami rzeki, pustyni i siedlisk dzikiej przyrody w majestatycznej scenerii Wielkiego Kanionu. Adagietto skojarzono z projekcją „Pacifica”, przedstawiającą zimowe krajobrazy Olympic National Park i widoki wybrzeża z lotu ptaka. Fragmenty baletu „Rodeo” Coplanda zilustrują zdjęcia z Arizony i Utah wraz z migawkami z życia na Dzikim Zachodzie. Dyrygent Mariusz Smolij prowadził ponad 120 orkiestr w 27 krajach, w tym wiele w Stanach Zjednoczonych. Wspólnie z Nicholasem Bardonnay, dyrektorem artystycznym Westwater Arts, przygotowali ten niezwykły projekt. Bardonnay tworzy fotografie i dopasowuje pomysł wizualny do utworu muzycznego. W trakcie koncertów używa projektorów multimedialnych i panoramicznych ekranów, a ostateczna sekwencja obrazów powstaje na żywo.


DO ZOBACZENIA W FILHARMONII

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
J.S.Bach - Sarabanda, suita h-moll
J.S.Bach - Magnificat - 07 - Fecit potentiam
Karol Szymanowski - "Harnasie"

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Prim (640033) struna do wiolonczeli - A - Orchestra 4/4
Roland Cloud SRX Orchestra syntezator programowy (program komputerowy)
Presto Balance Orchestra struny kontrabasowe stalowe 3/4 (light)
Hoefner AS-26 Orchestra Series smyczek skrzypcowy 4/4

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl