Grand Prix Festiwalu w Nowym Tomyślu dla Big Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi!

W piątek 7 czerwca w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie) odbyły się przesłuchania XVIII Big Band Festiwalu, który co roku jest miejscem spotkań bigbandowych zespołów z całego kraju. W tym roku najlepszy był Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi!

Młodzi artyści ze swoim niezastąpionym band leaderem – saksofonistą i klarnecistą Jackiem Delongiem zwyciężyli. Zajęli I miejsce i zdobyli Grand Prix. Uczestników oceniało jury w składzie: Jan Ptaszyn Wróblewski (przewodniczy jury od pierwszej edycji festiwalu), Jerzy Szymaniuk (Uniwersytet Zielona Góra) i Grzegorz Nagórski (AM w Katowicach). Werdykt został ogłoszony późno w nocy, po koncercie gwiazdy festiwalu Kuby Badacha.


Festiwal w Nowym Tomyślu to dla big bandów najważniejsza impreza w Polsce. W tym roku w konkursie wzięło udział 10 zespołów. Big Band łódzkiej Akademii pokonał m.in. zespoły z akademii muzycznych z Poznania i Bydgoszczy oraz zespół z Sosnowca, złożony m.in. ze studentów, absolwentów i wykładowców Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Łodzianie zagrali, zgodnie z regulaminem, cztery utwory. Były to: standard It's all right with me, Incredible Journey Big Bandu Boba Mintzera, Can't buy me love (Lennon/McCartney) z wokalistą Adamem Rymarzem oraz Horn of Puente Big Bandu Gordona Goodwina.

– Laury zdarzają się raz na jakiś czas, cała reszta to ciężka praca: siedzimy i gramy kawałek po kawałeczku. Najważniejsze, żeby cała orkiestra grała spójnie, czysto i ze swingiem. Kiedy się pokona trudności warsztatowe i doda radość muzykowania – otrzymamy produkt finalny – opowiadał w jednym z wywiadów Jacek Delong. Praca, radość muzykowania, pasja, dobra energia i przyjacielskie kontakty owocują Big Bandowi AM, bez względu na rotacyjny skład, wieloma sukcesami na estradzie, również w ramach konkursów i festiwali. Dotychczas na festiwalu w Nowym Tomyślu zespół Jacka Delonga zdobył: I nagrodę i Grand Prix (2000), II nagrodę (2001) i dwukrotnie III nagrodę (2006, 2010). Listę nagród dopełniają laury zdobyte na festiwalu Jazz nad Odrą (1999) i I Festiwalu Big Bandów w Bydgoszczy (2007). Jaki jest klucz do tych sukcesów? – Umiejętne podejście do pracy – twierdzi band leader i wyjaśnia: – Zajęcia big bandu są nieobowiązkowe, a mimo to studenci chętnie na nie przychodzą, bo lubią to. Grają w big bandzie dla przyjemności i ja staram się to podsycać. Do ostatniej chwili nie mieliśmy pewności, czy wyjazd do Nowego Tomyśla się uda, bo festiwal odbywał się w samym środku sesji egzaminacyjnej. Mimo trudności pojechaliśmy i okazało się, że... to był najwyższy czas na kolejne laury!

***

Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi
istnieje od 1997 roku. Jego band leaderem jest ceniony saksofonista i klarnecista Jacek Delong. Praca w big bandzie to dla studentów cenna możliwość uzupełnienia klasycznego wykształcenia o praktyczne umiejętności wykonywania muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Big Band aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Łodzi. Wraz z chórem Con Vigore wykonał polską prapremierę Sacred Concert II Duke’a Ellingtona, bierze udział w cyklu Jazz w Pałacu w Muzeum Miasta Łodzi, gdzie występował m.in. z Michałem Urbaniakiem i Gary’m Guthmanem, Amabile Trio i Edytą Golec. Występował w cyklicznych koncertach Młodzi w Łodzi w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

W sezonie 2005/2006 Big Band brał udział w cyklu koncertów poświęconych pamięci Edwarda Czernego wraz z orkiestrami Filharmonii Świętokrzyskiej, Podlaskiej i Łódzkiej oraz solistkami: Olgą Bończyk i Urszulą Dudziak. W listopadzie 2006 r. witał Branforda Marsalisa na spotkaniu w łódzkiej Akademii podczas jego pobytu koncertowego w Łodzi. w 2010 r. występował m.in. w ramach koncertu i warsztatów prowadzonych przez Michaela Pattersona – słynnego kompozytora muzyki filmowej i laureata Emmy Award. Poza występami w Polsce, zespół grał na festiwalu jazzowym w Szegedzie, koncertował w Brukseli i Stuttgarcie.

W czerwcu 2003 r. Big Band nagrał z wokalistą i wibrafonistą Łukaszem Lachem swoją pierwszą płytę kompaktową. W maju 2007 r. z okazji 10-lecia istnienia Big Bandu odbył się koncert Coś dla jubileuszu w Muzeum miasta Łodzi z udziałem Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Big Band otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą (1999) oraz I nagrodę na I Festiwalu Big Bandów w Bydgoszczy (2007). Był wielokrotnie nagradzany na Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu: I nagroda i Grand Prix (2000), II nagroda (2001) i dwukrotnie III nagroda (2006, 2010). W 2013 roku w Nowym Tomyślu zajął I miejsce i zdobył Grand Prix.



***

Jacek Delong ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną (obecnie Akademia Muzyczna) w Łodzi w klasie klarnetu. Po studiach współpracował jako klarnecista z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej pod dyr. Henryka Czyża oraz jako saksofonista-solista z Orkiestrą Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia pod dyr. Henryka Debicha i Edwarda Czernego. Brał udział w wielu nagraniach muzyki dla filmu i telewizji. Pracował w zespole „Ergo Band” z Grażyną Łobaszewską i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Przez wiele lat współprowadził z Karolem Nicze – laureatem Konkursu Chopinowskiego – zespół pracujący z gwiazdami polskiej estrady oraz akompaniujący amerykańskim artystom na statkach pasażerskich. Jest autorem muzyki do musicalu dla dzieci Flakonik Apolonii.

Od roku 1997 prowadzi w Akademii Muzycznej w Łodzi Big Band, z którym uzyskał wielokrotnie nagrody na Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu, pierwszą nagrodę na I Festiwalu Big bandów w Bydgoszczy w 2007 roku, wyróżnienie na Festiwalu Jazz nad Odrą i dwukrotnie (w roku 2000 i 2006) nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla Jazzmana Roku.

Po uzyskaniu kwalifikacji w roku 2001 Jacek Delong prowadzi w łódzkiej Akademii Muzycznej klasę saksofonu klasycznego. Jednocześnie koncertuje wykonując muzykę współczesną – Festiwal Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Musica Moderna w Łodzi. W listopadzie 2006 wraz z Warszawską Orkiestrą Radiową, w ramach cyklu Generacje odbyła się prapremiera dedykowanego mu koncertu na saksofon i orkiestrę Akwarydy Grzegorza Duchnowskiego.

Jacek Delong należy do muzyków łączących działalność instrumentalną zarówno w dziedzinie muzyki klasycznej jak i jazzowej i rozrywkowej. Wraz z czołówką łódzkich muzyków współtworzy zespół „Mellow Five”.

W roku 2009 w Akademii Muzycznej w Łodzi powołał do życia Międzynarodowy Konkurs Saksofonowy, a w roku 2012 zorganizował jego drugą edycją połączoną z Saxfestem. W roku 2012 po uzyskaniu habilitacji został samodzielnym pracownikiem naukowym w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest autorem książki My-saksofon wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (2011).





zdjęcia: Tomasz Ogrodowczyk - Big Band na koncercie z Michałem Urbaniakiem w ramach Święta Łodzi z 2011 roku.


Powiązane Video Wszystkie video

Francisco Tárrega - Grand Vals
TURANDOT - Teatr Wielki w ?odzi
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
Ludwig van Beethoven - Pi?ta Symfonia - WALTER MURPHY & THE BIG APPLE BAND

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Big Fat Snare Drum Big Fat Bling Ring - White Copper
Big Fat Snare Drum Big Fat Bling Ring
Latin Percussion Dzwonki alpejskie Salsa Big Band Timbale Big Band Timbale
Hoefner HA GA 05 gitara akustyczna Grand Auditorium cutaway

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl