Glocal Hero Award

Poznań, 15-22 sierpnia 2012

Glocal Hero Award - najważniejsza nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk 2012 dla Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Nagroda przyznawana jest wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata. W 2011 r. Glocal Hero Award trafiła do rąk duńskiego naukowca Bjørna Lomborga, nazwanego przez The Guardian „jednym z 50 ludzi, którzy mogliby ocalić planetę”. Laureaci odbiorą wyróżnienie z rąk Jana A.P. Kaczmarka, twórcy i dyrektora imprezy podczas Gali Zamknięcia Festiwalu 21 sierpnia br.

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK to festiwal idei - otwarty, odważny i glokalny. Z tym ostatnim pojęciem wiąże się nagroda Glocal Hero, która definiuje glokalność jako lokalność w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalność w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania. Podczas pierwszej edycji Festiwalu nagrodę Glocal Hero przyznano Bjørnowi Lomborgowi, duńskiemu naukowcowi od lat zaangażowanemu w walkę z problematyką globalnego ocieplenia. Jego książka została przetłumaczona na 17 języków, a on sam został wyróżniony tytułem Global Leader for Tomorrow przez Światowe Forum Ekonomiczne.

W tym roku Glocal Hero Award otrzymają Elżbieta i Krzysztof Pendereccy za swoją wieloletnią działalność społeczną i kulturalną. Celebrujemy wyjątkowy związek tegorocznych laureatów, których wyróżnia doskonałe współdziałanie. Cytując słowa Elżbiety Pendereckiej: “Jestem nieodłączną częścią jego życia, tak jak on jest moją.”

Nagroda została przyznana małżeństwu państwa Pendereckich jako zespołowi, w którym kumulacja pasji, doświadczenia i twórczej energii przynosi spektakularne sukcesy na polu promocji kultury. Nagroda Glocal Hero Award zostanie wręczona podczas Gali Zamknięcia Festiwalu w Teatrze Wielkim w Poznaniu w dniu 21 sierpnia br.

“Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich wyróżnia niezwykła kombinacja realnej działalności społecznej z umiejętnością popularyzacji trudnej w odbiorze sztuki najwyższej próby. Jednocześnie oboje z niezwykłym artyzmem potrafią popularyzować Polskę z całym jej trudnym do pojęcia dla obcokrajowców  intensywnym patriotyzmem i bagażem naszej trudnej historii. Ich dorobek to osadzona mocno w lokalnym kontekście siła sprawcza, stanowiąca ważny głos w świecie muzyki i idei społecznych na skalę światową. To kwintesencja glokalności na najwyższym poziomie” - powiedział Jan A.P. Kaczmarek, twórca Festiwalu Transatlantyk. – Dla mnie glokalność oznacza coś, co jest silnie związane z miejscem, czyli lokalne, a jednocześnie ma globalne aspiracje, połączenia i konteksty. Nagrodę Glocal Hero przyznajemy ludziom, którzy nas inspirują i porywają za sobą zmieniając rzeczywistość na lepszą”.

Podczas tegorocznego Festiwalu w ramach sekcji TRANSATLANTYK ART zostanie pokazany film „7 bram Jerozolimy” w reżyserii Jarosława Minkowicza i Tomasza Bagińskiego, do kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, ze scenografią Borisa Kudlicki. Film zebrał wiele nominacji i nagród, w tym Grand Prix 46th International Television Festival Golden Prague 2009 oraz nominacje: International EMMY Awards 2009 w kategorii Arts i Rose d’Ore na festiwalu w Lucernie. Inspiracją do jego powstania był koncert finałowy Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie z okazji 75-tych urodzin kompozytora. Organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego prezesem jest Elżbieta Penderecka.

Muzyka Krzysztofa Pendereckiego zabrzmi także podczas Gali Zamknięcia Festiwalu Transatlantyk, w trakcie której Orkiestra Kameralna l'Autunno wykona m.in. utwory z repertuaru kompozytora. O jego twórczość często upominało się kino - muzyka Krzysztofa Pendereckiego została wykorzystana w filmach takich reżyserów jak m.in. David Lynch, Stanley Kubrick, Martin Scorsese czy Andrzej Wajda.

Krzysztof Penderecki
- światowej sławy polski kompozytor, a także dyrygent i pedagog.
Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień wykonaniem Strof, jednego z trzech utworów, za które otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP. W roku 1959 skomponował Tren ofiarom Hiroszimy, jedną z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji, za którą otrzymał nagrodę UNESCO. Pierwsze wielkie dzieło w karierze Pendereckiego to Pasja według św. Łukasza (1966), napisana na zamówienie Westdeutscher Rundfunk w Kolonii dla uczczenia 700-lecia katedry w Münster, w której odbyło się jej prawykonanie. Ten i kolejne utwory, w tym monumentalne dzieła symfoniczne i oratoryjne przyniosły mu wielki międzynarodowy rozgłos. 9 stycznia 1997 roku premierą Siedmiu Bram Jerozolimy uczczono 3000 lat istnienia tego miasta. W roku 1972 Krzysztof Penderecki rozpoczął również karierę dyrygencką: w jej ramach współpracuje z wielkimi, światowej sławy zespołami.
Krzysztof Penderecki prowadził także intensywną działalność pedagogiczną – m.in. (1972-1987) jako rektor Akademii Muzycznej w Krakowie i wykładowca Yale University w New Haven (1973-78), a także organizacyjną - był m.in. dyrektorem artystycznym Festiwalu Casalsa. Od 1997 roku jest dyrektorem muzycznym orkiestry Sinfonia Varsovia, a od 1998 – doradcą Beijing Music Festival. Kompozytor jest uhonorowany licznymi odznaczeniami i doktoratami honoris causa, a także nagrodami (w tym Grammy Awards) i wyróżnieniami. Komponuje także opery (m.in. Diabły z Loudun, Ubu Rex i Raj utracony) oraz muzykę filmową (m.in. Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Hassa).



Elżbieta Penderecka - polska działaczka kultury, członkini wielu międzynarodowych fundacji muzycznych.
W latach 1990-1995 prezes pierwszej prywatnej agencji Heritage Promotion of Music and Art. Elżbieta Penderecka jest współzałożycielką Europejskiej Fundacji Mozartowskiej, przyczyniła się m.in. do powstania orkiestry kameralnej Sinfonietta Cracovia – orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W 1997 roku zorganizowała cykl „Koncerty Wielkich Mistrzów – Elżbieta Penderecka zaprasza”, prezentując takich artystów jak Mścisław Rostropowicz, Jessye Norman czy Simon Estes.
W marcu 1997 roku zainicjowała jeden z największych dziś polskich festiwali, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który przez pierwsze 7 lat odbywał się w Krakowie, a od 2004 roku ma swoje miejsce w Warszawie. Od 2003 prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, organizującego festiwale Beethovenowski oraz Pianistyczny. Promotor i opiekun wielu młodych polskich artystów, m.in. w roku 2005 zainicjowała powstanie i do dziś wspiera działalność Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.



Więcej informacji o Festiwalu TRANSATLANTYK 2012 oraz jego ubiegłorocznej edycji można znaleźć na stronach cameralmusic.pl/artykul/konkursy-dla-mlodych-kompozytorow-na-pokladzie-poznanskiego-transatlantyka-2012-3039.html www.transatlantyk.org oraz na profilu www.facebook.com/Transatlantyk.

Patroni medialni Festiwalu: Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Trójka PR, TVP2, Radio Merkury, Newsweek,
TVP Kultura, AMS, VIVA!, KINO, MALEMEN, TAKE ME, EXKLUSIV, Art&Business, IKS, Stopklatka.pl, Kuchnia.

O Festiwalu:
Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK to festiwal idei - otwarty, odważny i glokalny*. Autorski projekt kompozytora i laureata Oscara® Jana A. P. Kaczmarka odbędzie się w Poznaniu oraz w Instytucie Rozbitek w dniach 15-22.08.2012. W programie przewidziano m.in.: pokazy filmowe
w Multikinie 51 oraz w kinie Muza, Kino Plenerowe Bałtyk, koncerty, imprezy w Klubie Festiwalowym, międzynarodowe konkursy dla młodych kompozytorów, wydarzenia teatralne oraz Master Classes.

W ramach filmowej części Festiwalu TRANSATLANTYK zaplanowano blisko 170 filmów w 18 sekcjach tematycznych, takich jak m.in. Panorama, Docs 2012, Konfrontacje, Art i Eko oraz Nowe Polskie Dokumenty, Nowe Kino Niemieckie i Skandynawskie, Wiosna Arabska, Wall Street Story czy Kino Kulinarne. Po raz pierwszy w Polsce pokazane zostaną takie obrazy jak: „Cezar musi umrzeć”, „Barbara” i „Just the Wind”, (laureaci Berlinale 2012) oraz „Violeta Went to Heaven”, „Love Free or Die” i „Niewidzialna Wojna” (zdobywcy nagród Sundance 2012).

Festiwal TRANSATLANTYK po raz drugi zaprezentuje w Poznaniu Kino Kulinarne. Podczas cyklu filmowego pod tym samym tytułem widzowie tegorocznej edycji imprezy będą mogli wziąć udział w 5 wyjątkowych, inspirowanych pokazanymi obrazami kolacjach. Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotuje w tym roku Krzysztof Rabek, szef kuchni Hugo Restaurant. To niecodzienne wydarzenie, podobnie jak w 2011 r., organizowane jest we współpracy z twórcami Festiwalu Berlinale.

W trakcie Festiwalu młodzi kompozytorzy z całego świata po raz kolejny powalczą o nagrody w wysokości 70 tys. USD w dwóch unikalnych konkursach muzyki filmowej: TRANSATLANTYK Film Music Competition oraz TRANSATLANTYK Instant Composition Contest.
Podczas tegorocznej edycji TRANSATLANTYKU nie zabraknie także bezpłatnych Master Classes. Wykłady i seminaria z zakresu szeroko rozumianej sztuki filmowej, które odbędą się w Multikinie 51, Concordia Design oraz Instytucie Rozbitek, poprowadzą wybitni specjaliści z Hollywood i Europy.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Julian Sands, znakomity aktor, który odwiedzi Polskę w trakcie swojego światowego tournée ze spektaklem „A Celebration of Harold Pinter” - sztuką jednego aktora w reżyserii Johna Malkovicha. Organizatorzy tegorocznej edycji imprezy przygotowali dla festiwalowej publiczności szereg dodatkowych atrakcji. Część z nich odbędzie się w tym roku na terenie poznańskiego centrum kreatywności i design - Concordia Design. W budynku dawnej Starej Drukarni zlokalizowany zostanie Klub Festiwalowy. Wokół niego powstanie Miasteczko Filmowe Alvernia Studios oraz Kino Plenerowe Bałtyk.

* GLOKALNY - czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Sand Animation do muzyki Henryka Wieniawskiego
Tim Brady - Amplify, Multiply, Remix and Redefine
Luciano Pavarotti and friends best

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Gibson Les Paul Standard 2012 Plus DB gitara elektryczna
Ernie Ball 2012 Earthwood 12′s Medium struny do gitary akustycznej 12-str. 11-52
Finale 2012 Upgrade program komputerowy
Leonardo LC-2012 wiolonczela 1/2 z pokrowcem

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl