Gidon Kremer

Seria Rosyjskie Archiwa (Russian Archives) przygotowana przez Brilliant Classics jest jedną z najszerszych kolekcji pokazujących bogatą historię XX-wiecznej Rosji (lub Związku Radzieckiego) przez zestawy płyt jednego artysty, prezentujące często legendarnych muzyków. Ta seria trzypłytowych zestawów ukazuje tę ideę jak najwierniej, prezentując artystów w ich własnym unikalnym repertuarze, który (rzecz dość oczywista) zawiera często muzykę rosyjską. Czyj Skriabin jest bardziej autentyczny niż Sofornitzkiego? Kto potrafi uchwycić Słowiańską duszę lepiej niż Ojstrach w rosyjskich Koncertach Skrzypcowych? Który wiolonczelista był bliżej związany z kompozytorami Szostakowiczem i Prokofiewem niż Rostropowicz? Seria ta daje świadectwo wyjątkowemu dziedzictwu, często zbyt rzadkie w obliczu jednorodności dzisiejszej globalizacji kulturalnej.

„Jestem przywiązany do muzyki, która do nas przemawia, a nie tylko manipuluje twoim wyrafinowaniem. Celem jest nie tylko powiedzenie czegoś, co wcześniej nie było słyszane, ale opowiedzenie tego językiem emocji. Muzyka może być naszym zwierciadłem. Daje okazję do przyjrzenia się sobie”.

Jeden z najbardziej ujmujących muzyków, niezmordowany wyraziciel nieoczekiwanego i wymagającego, Gidon Kremer urodził się w Rydze na Łotwie w 1947. Jego ojciec ocalał z Holocaustu. Dorastanie w państwie totalitarnym nie było łatwe dla tego wolnomyśliciela. W 1965 roku wstąpił do Konserwatorium Moskiewskiego, studiował u Dawida Ojstracha, wygrywając w 1969 roku Konkurs im. Paganiniego i w1970 roku Międzynarodowy Konkurs im. Czajkowskiego. Jego współpraca z kompozytorami pokazuje poszukujący i niestrudzony charakter muzyka – Adams, Berio, Glass, Gubaidulina, Kancheli, Nono, Part, Piazzolla, Reimann, Silvestrov, Stockhausen i Vasks wzbogacili jego repertuar w niezwykły sposób. Jego działania z takimi artystami jak Argerich, Eschenbach, Harnoncourt, Maisky, żeby wymienić tylko kilku, pozwoliły na wiele wspaniałych nagrań.

Jest klasycznym, modernistycznym, romantycznym wirtuozem, łotewskim głosem, produktem radzieckim, uniwersalistą, wywołujący taniec i rytm wszystkich wywłaszczonych, od Europy Wschodniej do Ameryki Łacińskiej. Artysta zawsze szukający podobieństw i wzajemnych odniesień.
Nagrania z lat 1970-1992

ZOBACZ W SKLEPIE >>

Powiązane Video Wszystkie video

Nikola Lipska – O gwiazdeczko
Nikola Lipska – O mój Jezusicku
Piotr Wróbel - Moliendo Cafe cz. I, Anna Wrobel, Camerata Vistula
Gummibärchen (Gumisie)- The ThreeX

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Aquila 142C struny do gitary klasycznej siedmiostrunowej, strojenie rosyjskie
Dunlop E-WM-42, Way Huge Smalls Russian Pickle - Fuzz MkIII, efekt gitarowy
Grover Full Size Button / Mother Of Pearl Imitation motylek klucza
Grover Full-Size Replacement Button / Ivory Immitation motylek klucza

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl