Gala Zamknięcia TRANSATLANTYKA

Ogłoszenie wyników konkursów kompozytorskich podczas Gali Zamknięcia z udziałem laureatów Glocal Hero Award 2012 Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich.

Najważniejszym wydarzeniem siódmego dnia Festiwalu była uroczysta Gala Zamknięcia, która odbyła się w Teatrze Wielkim w Poznaniu i była transmitowana na żywo w kanale TVP Kultura. Galę tradycyjnie już poprowadził Jan A.P. Kaczmarek, który wręczył tegoroczną TRANSATLANTYK Glocal Hero Award małżeństwu Państwa Pendereckich. Twórca Festiwalu podkreślił, że nagroda trafia do Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich jako kreatywnego zespołu, którego wieloletnia działalność i artystyczna energia w spektakularny sposób przyczynia się do promocji kultury wysokiej zarówno na szczeblu lokalnym, jak i globalnym. Krzysztof Penderecki, dziękując za przyznanie nagrody, podkreślił niezwykle ważną rolę swojej żony w życiu artystycznym i prywatnym oraz stwierdził, iż dzisiejsze wyróżnienie należy się przede wszystkim Elżbiecie Pendereckiej.

Gala rozpoczęła się wykonaniem „Trzech utworów w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego. Na scenie wystąpiła ponownie Orkiestra Kameralna l’Autunno, której charyzmatycznym dyrygentem jest Adam Banaszak. Jan A.P. Kaczmarek w trakcie koncertu zażartował, że wielokrotnie zwracał uwagę dyrygentowi na zbyt długą i skomplikowaną nazwę. Zaproponował im wobec tego zmianę na Transatlantyk Symphony Orchestra – podobno orkiestra wciąż się waha.

Na repertuar muzyczny wieczoru w reżyserii Jarosława Minkowicza składały się utwory Krzysztofa Pendereckiego, wykonywane przez solistów: Jakuba Drygasa na klarnecie, Mischę Kozłowskiego na fortepianie oraz Maximę Sophię Sitarz na skrzypcach, oraz kompozycje Ludwika van Beethovena.

W trakcie Gali ogłoszono zwycięzców konkursów dla młodych kompozytorów. W konkursie TRANSATLANTYK Film Music Composition tytuł TRANSATLANTYK Young Composer 2012 oraz nagrodę TRANSATLANTYK Young Composer Award – First Prize w wysokości 20 tysięcy dolarów otrzymał Daniel Beijbom ze Szwecji. Jego kompozycję poznała publiczność zgromadzona w Teatrze Wielkim. Kolejne miejsca w konkursie zajęli Jan Glembotzki oraz Paweł Pudło, którym wręczono symboliczne czeki opiewające odpowiednio na 10 i 5 tysięcy dolarów. Ponadto jury pod przewodnictwem Marka Ishama wyróżniło dodatkowo Mikołaja Stroińskiego.

W konkursie TRANSATLANTYK Instant Composition Contest międzynarodowe jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka nagrodziło aż sześć osób. Zwycięzca konkursu – Jacek Szwaj otrzymał tytuł Transatlantyk Instant Composer 2012 oraz Pierwszą Nagrodę w wysokości 20 tysięcy dolarów. Laureatom Drugiej i Trzeciej Nagrody – Marcie Grzywacz oraz Jackowi Obstarczykowi wręczono czeki w wysokości odpowiednio 10 i 5 tysięcy dolarów. Sponsorem nagród był RAIFFEISEN Bank Polska S.A. W uznaniu wysokiego poziomu konkursu jury postanowiło przyznać specjalne wyróżnienia Noamowi Sivanowi z Izraela, Jarosławowi Praszczałkowi oraz Nicoli Kołodziejczykowi.

Decyzją publiczności Festiwalu nagrodą Transatlantyk Audience Award 2012 został wyróżniony film „Dom, w którym mieszkam” w reżyserii Eugene’a Jareckiego, który wcześniej zdobył Grand Jury Prize w Konkursie Filmów Dokumentalnych na festiwalu Sundance 2012. W imieniu reżysera nagrodę odebrał Peter Golub, dyrektor muzyczny Instytutu Sundance.

Na zakończenie Gali Jan A.P. Kaczmarek zaprosił na scenę cały swój zespół oraz wolontariuszy pracujących przy Festiwalu i podziękował im za wysiłek, który zaowocował w tym roku aż 41- tysięczną publicznością TRANSATLANTYKU.

We wtorek po raz ostatni odbyły się transatlantykowe Master Classes. Tajemnice swojego warsztatu aktorskiego zdradził 16 szczęśliwcom amerykański aktor Joe Regalbuto, Peter Buchman opowiadał o zawodzie scenarzysty w Hollywood, a Raymond de Felitta poprowadził trzecią część warsztatu „Praca nad filmem dokumentalnym”.

Po południu w Concordia Design odbył się panel dyskusyjny „Wkulturwieni. Rewolucja i co dalej?” przygotowany przez patrona medialnego Festiwalu – TVP Kultura. Poprowadziła go Katarzyna Janowska, dyrektor stacji, a uczestniczyli w nim: Edwin Bendyk (publicysta „Polityki”, autor książki „Bunt sieci”), Paweł Potoroczyn (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon) oraz Sławomir Sierakowski (redaktor naczelny „Krytyki Politycznej”).

W Multikinie 51 po projekcji filmu „Wirtualna Wojna” widzowie spotkali się z jego autorem – Jackiem Bławutem. Przed Galą o godz. 17:00 odbyła się projekcja filmu „7 Bram Jerozolimy” w reż. Jarosława Minkowicza (reżysera Gali Otwarcia i Zamknięcia Festiwalu) na podstawie oratorium Krzysztofa Pendereckiego, gościa i bohatera dzisiejszego wieczoru.

Przedostatni dzień TRANSATLANTYKU zakończyła impreza w Klubie Festiwalowym, w trakcie której zagrał DJ Oshowski - Szymon Kaczmarek, dyrektor kreatywny Festiwalu oraz zaproszeni przez niego goście, w tym m.in. sam Jan A.P. Kaczmarek.


W imieniu redakcji chciałam szczególnie pogratulować naszemu koledze Jackowi Obstarczykowi, który zdobył Trzecią Nagrodę. :)


Powiązane Video Wszystkie video

Królestwo Beskidu The BESKID TANGO - TANGO BESKIDU
Saltarello - Calenda Maia
Felice Reggio Big Band - My Way
Chopin - Mazurek Op 17 nr 1 - Sala Samobójców

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Thon Case 19″ 8U economy skrzynia transportowa
Latin Percussion Conga Patato Quinto 11″
Ibanez SR 370EF BBT gitara basowa, bezprogowa
Ibanez SR 305 EB WK Weathered Black gitara basowa

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl