1. Start
  2. Artykuły
  3. Kompozytorzy
  4. Francis Poulenc
ARTYKUŁ: Kompozytorzy - Francis Poulenc

Francis Poulenc

szukaj w artykułach:
Francuski kompozytor oraz pianista należący do słynnej grupy Les Six (do której należeli również Milhaud, Honegger, Auric, Tailleferre i Durey). Przyszedł na świat w Paryżu w roku 1899, a jego muzyczne powołanie pojawiło się już stosunkowo wcześnie. Mając 17 lat nawiązał kontakt z ekscentrycznym kompozytorem Erikiem Satie, który wywarł ogromny wpływ na twórczość Poulenca. Swoje pierwsze dzieło skomponował rok później, było to „Rapsodie nègre”. W tym czasie interesowała go głównie muzyka epoki klasycyzmu oraz romantyzmu. W 1920 roku założył grupę Les Six jako odpowiedź na nadmierny wpływ konserwatywnych kompozytorów francuskich związanych ze Schola Canthoru oraz na narzucający się impresjonizm Claude'a Debussy'ego, Mauricea Ravela i Césara Francka. Utwory powstałe w latach 20 nasycone są elementami współczesnych prądów w muzyce takich jak dodekafonizm czy jazz, którymi interesował się kompozytor. W 1924 powstał balet „Les biches” wyprodukowany przez rosyjskiego przedsiębiorcę Siergieja Diagilewa, którego choreografię opracowała Bronisława Nijińska.
Po 1937 roku zajął się głównie twórczością muzyki sakralnej oraz opery. Było to związane z głęboką przemianą wewnętrzną jaka nastąpiła u tego kompozytora i dzięki której powstało wiele dzieł religijnych takich jak „Stabat Mater” czy „Gloria”. Poulenc współpracował z wieloma wybitnymi poetami, w 1946 roku powstała opera „Les mamelles de Tirésias” do tekstu G. Appollinaire, w 1957 roku „Les dialogues des carmélites” do tekstu G. Bernanos, a rok później „Głos ludzki” do tekstu J. Cocteau.
Dzieła kompozytora, które również warto wspomnieć to „Concert champêtre” na klawesyn i orkiestrę kameralną, koncert na organy, isntrumenty strunowe i kotły, koncert na dwa fortepiany, „Aubade”, sinfonietta, sonata na flet i fortepian.
Kompozytor zmarł w 1963 roku w swoim rodzinnym mieście Paryżu.

„Les dialogues des carmélites”- Nationaltheater, Monachium


I część sonaty na flet i fortepian- Emmanuel Pahud oraz Eric Le Sage


„Aubade”- Pascal Rogé oraz Orchestre National de France pod batutą Charlesa Dutoit.
kategoria: Kompozytorzy
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl