Forum Musicum – perły gdańskiego baroku

24.08, godz. 20:00
Oratorium Marianum
plac Uniwersytecki 1, Wrocław

Śledząc muzyczną historię Polski, warto wybrać się również nad morze, gdzie kultura muzyczna kwitła przez lata w tętniącym życiem Gdańsku – mieście znanym nie tylko jako jeden z ważniejszych ośrodków handlowych w kraju.

Madrygały i motety Andrzeja Hakenbergera to nie tylko wielogłosowe utwory o charakterze sakralnym, ale również muzyczna wizytówka ówczesnych mieszczan żyjących w Gdańsku. Teksty utworów, doskonale opisujące życie mieszkańców nadmorskiej miejscowości pełne są ich radości, smutków i spraw codziennych. Doskonale ukazują klimat siedemnastego stulecia, a także Gdańska, jako potężnego ośrodka handlowego, do którego zjeżdżali artyści liczący na dobre zarobki i przychylną, wyedukowaną muzycznie w przykościelnych szkołach, publiczność. Działająca od połowy XVI wieku w Gdańsku kapela miejska szybko stała się najważniejszym z tamtejszych zespołów, wyznaczającym złotą erę kultury muzycznej miasta trwającą aż do osiemnastego stulecia. Muzyka kwitła wraz z handlem, a pomagały jej władze miasta – niemal zawsze przychylne artystom.

W muzycznym rozwoju miasta, podobnie jak w innych częściach Polski, ogromna rolę spełniali kapelmistrzowie prowadzący jednocześnie dwa zespoły: miejski i ten działający przy kościele Najświętszej Marii Panny. W efekcie jedna i ta sama osoba odpowiedzialna była za kształt świeckiej i religijnej muzyki popularnej w całym mieście. Jedną z takich postaci był Andrzej Hakenberger, który zrezygnował z pracy w słynnej kapeli Zygmunta III Wazy i przeniósł się do Gdańska. Swoją ofertę przedstawił tamtejszej radzie miasta w 1607 roku – okazała się na tyle atrakcyjna, że już rok później objął stanowisko kapelmistrza, spędzając w Gdańsku kolejne 20 lat, do końca swych dni. Jego kompozycje, często przeznaczone na kilka chórów, zachwycają precyzją, znakomitym warsztatem kompozytorskim i znajomościom ówczesnych trendów muzyki europejskiej. Poza polichóralnymi motetami artysta pisał również doskonałe madrygały. Te zawarte w zbiorze „Neue Deutsche Gesaenge” są zaś szczególne – choć stworzone do tekstów w języku niemieckim, są jednak pierwszymi przykładami tego rodzaju kompozycji w repertuarze staropolskim.

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/5426

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Sonata Suita a 4 Dietrich Becker - HORRENDUS
Little Inspiration - Piano Solo
Wroc?aw - Narodowe Forum Muzyki

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Pearl Forum FZ725F/B91 zestaw perkusyjny z hardwarem
Pearl Forum FZ725/C700 zestaw perkusyjny z hardwarem
Pearl FZ1455S/B31 Forum Series werbel 14″ x 5,5″ (czarny)
Samson Expedition Express kolumna aktywna 6″ LF + 1″ HF, wbudowany interfejs Bluetooth i akumulator (do 8 godz. pracy)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl