Forum Musicum – Kapelmistrzowie wrocławskiej katedry

18.08, godz. 20:00
katedra św. Jana Chrzciciela
Plac Katedralny 18, Wrocław

Wybrane utwory jednych z dawnych kapelmistrzów wrocławskiej Katedry, to tylko niewielki fragment obszernych zbiorów przechowywanych na półkach Biblioteki Uniwersyteckiej. Niemal 5 tysięcy rękopisów czeka na to, by ponownie je odnaleźć, odczytać i w końcu zagrać. Niektóre z tych zapomnianych utworów swoje pierwsze i ostatnie wykonanie miało kilkaset lat temu.

Wrocławska Katedra była najważniejszym miejscem w życiu muzycznym całej diecezji. Stąd też dbano o poziom wykonywanej tam muzyki – funkcję kapelmistrza katedralnego pełnili wyłącznie wybitni muzycy. Dbali oni o poziom artystyczny całego zespołu, przygotowywali go muzycznie, a także dobierali repertuar. Nierzadko komponowali dla niego utwory – często z tygodnia na tydzień, z niedzieli na niedzielę. Co więcej, kapelmistrz często odgrywał również rolę managera zespołu. Zawód ten, choć wyczerpujący, zazwyczaj był bardzo opłacalny. Jeszcze w XVIII wieku w Polsce, kapelmistrz mógł zarobić nawet 850 florenów rocznie, a kwota ta prawdopodobnie była osiągalna również w ówczesnym Wrocławiu. Był to nie lada pieniądz – niemal 6 razy większy od rocznych zarobków zwykłego muzyka i kilkadziesiąt razy więcej od rocznych funduszy parobka. Za taką kwotę spokojnie można było kupić wówczas chociażby ponad dwieście par butów. Godne zarobki i komfort pracy sprawiały, że wrocławscy kapelmistrzowie rzadko ze swojej pracy rezygnowali. Jednym z rekordzistów, obejmującym stanowisko przez 60 lat, był Johann Georg Clement.

Wrocławska kapela katedralna była jednym z najważniejszych zespołów na rynku muzycznym dawnego Wrocławia, tworzącym wzory ówczesnej muzyki sakralnej. Związana z Katedrą fundacja kapeli działała aż do 1945 roku, niezmiennie dbając o wysoki poziom artystyczny. Dzieła kolejnych kapelmistrzów, najlepszych w swym fachu, odnajdujemy dziś w zbiorach specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego „Na Piasku”. Dzisiejsze zbiory powstały z połączenia zasobów licznych przedwojennych bibliotek mieszczących się we Wrocławiu – m.in. Biblioteki Miejskiej i dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej. Ze sporządzonego w 1883 roku spisu wrocławskiego muzykologa Emila Bohna, wiemy, że dziś znamy około 70 procent muzykaliów jakie we Wrocławiu były przechowywane. Obszerność zbiorów to kolejny dowód na bogactwo życia muzycznego Wrocławia, które utrzymuje się po dziś dzień.

Powiązane Video Wszystkie video

Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Sonata Suita a 4 Dietrich Becker - HORRENDUS
Little Inspiration - Piano Solo
Wroc?aw - Narodowe Forum Muzyki

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Pearl Forum FZ725F/B91 zestaw perkusyjny z hardwarem
Pearl Forum FZ725/C700 zestaw perkusyjny z hardwarem
Pearl FZ1455S/B31 Forum Series werbel 14″ x 5,5″ (czarny)
Samson Expedition Express kolumna aktywna 6″ LF + 1″ HF, wbudowany interfejs Bluetooth i akumulator (do 8 godz. pracy)

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl