Fortepiany Wolności – Klasyka, film i samplery

„Fortepiany Wolności” to cykl kameralnych koncertów zainaugurowany w ubiegłym roku dziesięcioma recitalami. Występy odbywały się w przestrzeni miejskiej Łodzi, w miejscach, które były zaskakujące i dla publiczności, i dla wykonawców. Innowacyjne podejście do formuły koncertów sprawiło, że cieszyły się one powodzeniem wśród publiczności oraz zainteresowaniem mediów. Występy w 2018 r. były oryginalnym, artystycznym cyklem wydarzeń, które wpisywało się w rocznicę obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Arcydzieła polskiej muzyki XX wieku – wraz z opowieścią o burzliwej historii rodzimej kultury – zostały przedstawione szerokiemu gronu mieszkańców przemysłowej, wielokulturowej metropolii. Autorskie kompozycje, utwory polskich „klasyków”, improwizacje – zyskały przychylność nie tylko w oczach czasem nieco zaskoczonej publiczności, ale również w opinii fachowców.

Tak dobre przyjęcie sprawiło, że w 2019 r. fortepianowa opowieść tym razem zostanie skierowana do młodej publiczności najpopularniejszych letnich festiwali: katowickiego Off Festivalu, wrocławskich Nowych Horyzontów oraz Dwóch Brzegów w Kazimierzu Dolnym. Każda z tych imprez od lat wzbogaca polską kulturę, a uczestnicy dzięki żywemu kontaktowi z kulturą są uwrażliwiani na świat, który ich otacza. Otwarta formuła koncertów z cyklu „Fortepiany Wolności” jest zbliżona do popularnych flash mobów.

Program poszczególnych ulicznych recitali zostanie ściśle powiązany ze specyfiką wspomnianych festiwali oraz zainteresowaniami, jakie wykazuje ich publiczność. Poza obecnymi w zeszłym roku arcydziełami: T. Sikorskiego, P. Szymańskiego, K. Głowickiej, wykorzystany zostanie idiom filmowy, jazzowo-rockowy oraz elektroniczny. Do gwiazd młodej pianistyki klasycznej: A. Dębicza, M. Tubisa – dołączy mistrz improwizacji: J. Skrzek.

Program wydarzeń:
31 lipca – Maciej Tubis gra Komedę – Wrocław, Rynek
2 sierpnia – Aleksander Dębicz „Cinematic Piano” – Mięćmierz – Wiatrak, Kazimierz
3 sierpnia – Józef Skrzek gra własne kompozycje – Chorzów, Rynek

Wstęp na wszystkie koncerty „Fortepianów Wolności” jest bezpłatny. Ideą projektu „Fortepiany Wolności” jest nie tylko dostarczenie odbiorcom niezwykłych, muzycznych wrażeń, ale przede wszystkim, dzięki niezwykłej artystycznej podróży poprzez style muzyczne, odkrycie niezwykłych imprez oraz miejsc budujących świadomość kulturową. Organizatorzy chcą również zaprezentować jak wciąż fascynującym instrumentem jest fortepian, a muzyka –bez względu na styl bądź repertuar – na nim wykonywana jest uniwersalnym językiem.

„Fortepiany Wolności” dedykowane ważnym letnim festiwalom, to wydarzenie towarzyszące 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Łódzki festiwal od lat stara się o podnoszenie kwalifikacji osób związanych z polską kulturą muzyczną poprzez warsztaty, spotkania, prelekcje, unikatowe koncerty, szkolenia oraz właśnie nietuzinkowe, często zaskakujące działania w przestrzeni publicznej.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 11. edycję Soundedit! Zapraszamy na „Fortepiany Wolności”.

Zdjęcia: mat. pras. Fortepiany Wolności



Fortepiany Wolności 2019 – edycja festiwalowa – biogramy artystów


31 lipca – Maciej Tubis gra Komedę – Wrocław, Rynek

Maciej Tubis z repertuarem Krzysztofa Komedy pojawi się we Wrocławiu. Podobnie jak w Łodzi, zostaną zagrane oczywiście tak znane kompozycje jak: „Kołysanka Rosemary” czy ballada z filmu „Prawo i Pięść”. Wspólnym mianownikiem dla obu artystów jest podobna filozofia tworzenia muzyki przez obu artystów. Tak, jak Komeda szukał swojego języka i pierwszy odszedł od wzorców muzyki amerykańskiej, tak Tubis w swoich autorskich płytach także poszukuje własnych rozwiązań. Zderzenie klasycznej wrażliwości Tubisa z twórczością Komedy owocuje muzyką wrażliwą, wielopłaszczyznową i ponadczasową, bo takie właśnie kompozycje pozostawił po sobie ten ostatni.

Maciej Tubis jest asystentem w łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu. Ma na koncie sześć autorskich płyt, w tym ostatnio wydana „Flashback” z zespołem Tubis Trio oraz „Lunatyk” z duetem Bolewski|Tubis. W przyszłym roku ukażą się kolejne płyty obu projektów.


 

2 sierpnia – Aleksander Dębicz „Cinematic Piano” – Mięćmierz – Wiatrak, Kazimierz

Aleksander Dębicz jest pianistą i kompozytorem zakochanym tak samo w klasyce, co w improwizacji, hollywoodzkich filmach oraz sztuce. Artysta w swej działalności chce powrócić do zaniechanej praktyki improwizacji, która była stałym elementem koncertów i spotkań muzycznych do XIX wieku.

Improwizacja stanowi dla pianisty najlepszy środek wyrazu, spaja role pianisty i twórcy, pozwala nadać klasycznej interpretacji nową narrację. Aleksander Dębicz nie jest zainteresowany jedynie odtwarzaniem po raz kolejny zapisu nutowego, wplata do tkanki utworu to, co w danej chwili podpowiada mu własna inwencja twórcza. Gruntowne wykształcenie muzyczne, szeroka, pogłębiona wiedza o warsztacie poszczególnych kompozytorów, pozwalają mu na interpretacje w stylu danego twórcy. Każdy koncert pianisty staje się przez to niepowtarzalnym wydarzeniem. Bazując na improwizacji prezentuje publiczności stale nowe odsłony nawet znanych utworów. To stwarza jeszcze większe wyzwanie niż odtwarzanie zapisu utworów muzyki klasycznej, bo wymaga nie tylko biegłości technicznej, ale też talentu kompozytorskiego i improwizatorskiego.

Pianista doskonale odnajduje się w muzyce barokowej, zwłaszcza w kompozycjach Bacha, jak również w ekspresjonistycznej twórczości Scriabina, której wyrazowość bardzo odpowiada młodemu artyście. W kręgu zainteresowań Aleksandra Dębicza są także inne gatunki muzyczne – artysta bierze udział w projektach jazzowych i z kręgu muzyki pop, współpracuje z DJ-ami, ale też z grafikami komputerowymi, improwizując do animacji 2D i 3D.

Artysta jest także fanem X muzy i zdolnym kompozytorem. Pierwsza płyta pianisty wydana przez Warner Music „Cinematic Piano” zawiera dwanaście kompozycji pianisty inspirowanych muzyką filmową. Krytycy podkreślają, iż utwory te: „zaskakują nie tylko oryginalnym ujęciem, ale także misternie skonstruowanym kolażem stylów muzycznych, zestawianych z sobą nawet w ramach jednego utworu. W interpretacjach pianisty doskonale sprawdza się zarówno oszałamiająca wirtuozeria rodem z etiud Chopina, jak i wyrafinowany jazz; w tej samej kompozycji usłyszeć można minimalistyczne motywy filmowe oraz śpiewną, liryczną kantylenę przypominającą miniatury fortepianowe Schumanna czy pieśni Schuberta.”


 

3 sierpnia – Józef Skrzek gra własne kompozycje – Chorzów, Rynek

Urodził się na Śląsku, w Michałkowicach w rodzinie górniczej. Od małego śpiewał i uczył się gry na fortepianie. Dziś, kiedy uruchamia swój wysłużony, poobijany egzemplarz kultowego syntezatora Minimoog, nie ma sobie równych. Jest niekwestionowanym wirtuozem tego instrumentu. Za charakterystyczną burzą włosów kryje się artysta, który od ponad czterdziestu lat jest aktywnym i kreatywnym twórcą. Wciąż idzie do przodu, poszukuje nowych form wyrazu i zaskakuje słuchaczy.

Józef Skrzek w 1968 r. rozpoczął współpracę z formacjami: Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty, zaś w roku 1969 został członkiem popularnej grupy Breakout, z którą zagrał kilkadziesiąt koncertów i nagrał album „70a”. Po rocznej współpracy powrócił jednak na Śląsk, żeby założyć grupę SBB; najpierw Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, Buduj – Search, Break, Build.

W latach 1972–1973 SBB współpracowało z Czesławem Niemenem, uczestnicząc w nagraniu albumów: „Niemen Vol. 1”, „Niemen Vol. 2”, „Strange Is The World” oraz „Ode To Venus”. Od 1973 r. grupa wydała szereg płyt ugruntowujących jej pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. SBB zawiesiło działalność w 1980 roku, reaktywując się z sukcesem dwadzieścia lat później.

Po zawieszeniu działalności formacji SBB Józef Skrzek nagrał kilka doskonale przyjętych przez krytyków solowych albumów opartych na instrumentach elektronicznych. Od końca lat 70. artysta komponuje także muzykę teatralną, filmową i telewizyjną. Jest autorem ścieżki dźwiękowej m.in. do filmów: „Golem” i „Wojna światów – następne stulecie” Piotra Szulkina oraz „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego. Muzyk często współpracuje z reżyserem Lechem Majewskim, z którym stworzył utwory do filmów: „Pokój saren”, „Wojaczek”, „Angelus” oraz „Młyn i krzyż”.

Od początku lat osiemdziesiątych Józef Skrzek coraz częściej koncertuje w kościołach, wykorzystując zarówno tradycyjne organy, jak i instrumenty elektroniczne. Od albumu „Kantata Maryjna” z 1987 r. muzyk regularnie nagrywa płyty inspirowane tematyką religijną. Oprócz tego, artysta z powodzeniem zajmuje się produkcją dużych widowisk multimedialnych, osadzając je w tak niecodziennych miejscach jak kopalnia srebra, latarnia morska czy zbocze góry.
W 2015 r. artysta w uznaniu za „szczególne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”, został uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”, nagrodą Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.



Zdjęcia: mat. pras. org.

Powiązane Video Wszystkie video

Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
„Calling of Memories” na sekstet waltorniowy
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Wiosna
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Zima

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Yamaha WC041600 polypropylene film cap 0.022UF 630V
Yamaha VC75950R METAL OXIDE FILM RESISTOR 220 2W J
PWM Rni - It′s easy to play. New film themes na fortepian
Phonic AM 240 D mikser dwiku z efektem

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl