Fortepiany Wolności – Klasyka, film i samplery

„Fortepiany Wolności” to cykl kameralnych koncertów zainaugurowany w ubiegłym roku dziesięcioma recitalami. Występy odbywały się w przestrzeni miejskiej Łodzi, w miejscach, które były zaskakujące i dla publiczności, i dla wykonawców. Innowacyjne podejście do formuły koncertów sprawiło, że cieszyły się one powodzeniem wśród publiczności oraz zainteresowaniem mediów. Występy w 2018 r. były oryginalnym, artystycznym cyklem wydarzeń, które wpisywało się w rocznicę obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Arcydzieła polskiej muzyki XX wieku – wraz z opowieścią o burzliwej historii rodzimej kultury – zostały przedstawione szerokiemu gronu mieszkańców przemysłowej, wielokulturowej metropolii. Autorskie kompozycje, utwory polskich „klasyków”, improwizacje – zyskały przychylność nie tylko w oczach czasem nieco zaskoczonej publiczności, ale również w opinii fachowców.
Tak dobre przyjęcie sprawiło, że w 2019 r. fortepianowa opowieść tym razem zostanie skierowana do młodej publiczności najpopularniejszych letnich festiwali: łódzkiego Foto Festiwalu, trójmiejskiego Open’er Festivalu, katowickiego Off Festivalu, wrocławskich Nowych Horyzontów oraz Dwóch Brzegów w Kazimierzu Dolnym. Każda z tych imprez od lat wzbogaca polską kulturę, a uczestnicy dzięki żywemu kontaktowi z kulturą są uwrażliwiani na świat, który ich otacza. Otwarta formuła koncertów z cyklu „Fortepiany Wolności” jest zbliżona do popularnych flash mobów.
Program poszczególnych ulicznych recitali zostanie ściśle powiązany ze specyfiką wspomnianych festiwali oraz zainteresowaniami, jakie wykazuje ich publiczność. Poza obecnymi w zeszłym roku arcydziełami: T. Sikorskiego, P. Szymańskiego, K. Głowickiej, wykorzystany zostanie idiom filmowy, jazzowo-rockowy oraz elektroniczny. Do gwiazd młodej pianistyki klasycznej: A. Dębicza, M. Tubisa, M. Walentynowicz – dołączą mistrzowie improwizacji: J. Skrzek, S. Jaskułke.

Program wydarzeń
15 czerwca – Maciej Tubis gra Komedę – Muzeum Książki Artystycznej, Łódź
5 lipca – Joanna Duda gra Bacewicz, Sikorskiego i Lutosławskiego – Muzeum Emigracji w Gdyni
6 lipca – Małgorzata Walentynowicz gra Głowicką – Konsulat Kultury w Gdyni
7 lipca – Sławek Jaskułke „Moments” – Muzeum Miasta Gdyni
27 lipca – Aleksander Dębicz „Cinematic Piano” – Dolny Rynek, Kazimierz
31 lipca – Maciej Tubis gra Komedę – Wrocław, Rynek
4 sierpnia – Józef Skrzek gra własne kompozycje – Chorzów, Rynek

Wstęp na wszystkie koncerty „Fortepianów Wolności” jest bezpłatny. Ideą projektu „Fortepiany Wolności” jest nie tylko dostarczenie odbiorcom niezwykłych, muzycznych wrażeń, ale przede wszystkim, dzięki niezwykłej artystycznej podróży poprzez style muzyczne, odkrycie niezwykłych imprez oraz miejsc budujących świadomość kulturową. Organizatorzy chcą również zaprezentować jak wciąż fascynującym instrumentem jest fortepian, a muzyka – bez względu na styl bądź repertuar – na nim wykonywana jest uniwersalnym językiem.

„Fortepiany Wolności” dedykowane ważnym letnim festiwalom, to wydarzenie towarzyszące 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Łódzki festiwal od lat stara się o podnoszenie kwalifikacji osób związanych z polską kulturą muzyczną poprzez warsztaty, spotkania, prelekcje, unikatowe koncerty, szkolenia oraz właśnie nietuzinkowe, często zaskakujące działania w przestrzeni publicznej.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 11. edycję Soundedit! Zapraszamy na „Fortepiany Wolności”.

Zdjęcia: mat. pras. Fortepiany Wolności

Powiązane Video Wszystkie video

W.A.Mozart - sonata D-dur na dwa fortepiany
Wiosna na cztery fortepiany
Rapsody - Prince Igor (Kniaź Igor Borodin)
„Calling of Memories” na sekstet waltorniowy

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Yamaha C5X PE fortepian (200 cm)
Alesis Harmony 61 keyboard
PWM Rni - It′s easy to play. New film themes na fortepian
Yamaha WC041600 polypropylene film cap 0.022UF 630V

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2020 CameralMusic.pl