FORTEPIAN BUCHHOLTZA – SPECJALNY KONCERT I AUDYCJA O KOPII SŁYNNEGO INSTRUMENTU CHOPINA W RADIOWEJ DWÓJCE

17 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się pierwsza prezentacja kopii fortepianu firmy Buchholtz – warszawskiego instrumentu Chopina. Ten wyjątkowy koncert w wykonaniu Krzysztofa Książka transmitować będzie radiowa Dwójka. Wydarzenie poprzedzi specjalna audycja z udziałem m.in. Paula McNulty’ego – budowniczego fortepianu. Emisja w Programie 2 Polskiego Radia w środę 14 marca o godz. 21.30 w cyklu „Spotkania po zmroku”.

Koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej nawiązuje do słynnego występu Chopina w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich, gdzie 17 marca 1830 r. – również na fortepianie Buchholtza – młody kompozytor prawykonał swój Koncert fortepianowy f-moll. To właśnie na tym instrumencie (kupionym przez jego rodziców po 1825 r.) Fryderyk komponował swoje pierwsze utwory. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie pojedyncze instrumenty tej marki – wszystkie w stanie uniemożliwiającym ich wskrzeszenie.

Korzystając z dostępnych pierwowzorów, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, posiadający w swoich zbiorach kolekcję instrumentów współczesnych kompozytorowi, zamówił kopię fortepianu Buchholtza. Stworzył ją Paul McNulty, jeden z najlepszych obecnie budowniczych fortepianów historycznych na świecie. W najbliższą sobotę 17 marca, prawie dwa wieki po prawykonaniu Koncertu fortepianowego f-moll, po raz pierwszy usłyszymy współcześnie dźwięk fortepianu, który zajmował tak ważne miejsce w muzycznej wyobraźni Chopina. Będzie to jednocześnie symboliczne przywołanie wieczoru, który dla Polaków XIX-wiecznej Warszawy był czymś daleko więcej, niż jedynie wyjątkowym przeżyciem artystycznym.

W programie koncertu, transmitowanego na antenie Programu 2 Polskiego Radia (początek o godz. 20.00; zapowiedź – Marcin Majchrowski): Karol Kurpiński – Fuga i koda B-dur (na temat „Jeszcze Polska nie zginęła”); Karol Kurpiński – Bitwa pod Możajskiem („Wielka symfonia, bitwę wyobrażająca”) oraz Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21. Wykonawcy: Krzysztof Książek – fortepian historyczny; Collegium 1704 Václav Luks – dyrygent. Koncert poprzedzi film dokumentalny na temat powstania kopii fortepianu.

Ale już w środę 14 marca radiowa Dwójka zaprasza do wysłuchania audycji Moniki Zając na temat instrumentu Buchholtza. Wśród gości m.in. Paul McNulty – budowniczy kopii fortepianu; Stanisław Leszczyński – wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz pomysłodawca przedsięwzięcia; prof. Beniamin Vogel – muzykolog, wybitny specjalista od dawnych fortepianów, współuczestniczący w procesie powstawania instrumentu; a wreszcie Krzysztof Książek – młody pianista, który w sobotę po raz pierwszy publicznie zagra na fortepianie podczas koncertu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

– Porozmawiamy m.in. o instrumencie z różnych perspektyw. O tym, skąd pojawił się pomysł na zbudowanie kopii, jak wyglądał ten proces, czym charakteryzowały się instrumenty Buchholtza stworzone w tamtym czasie, jak się gra na nich dziś i dlaczego zagrana na nich muzyka Chopina brzmi wyjątkowo – zapowiada Monika Zając. Początek audycji w środę 14 marca o godz. 21.30.

Powiązane Video Wszystkie video

Maxim Vengerov - Koncert specjalny podczas XIV konkursu im. H. Wieniawskiego 2011
Fryderyk Chopin In Meadows and Chamber
Wojciech Kilar - Exodus
J.S.Bach - Preludium i Fuga c-moll - organy le?ajskie

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Chopin Fryderyk - Najatwiejszy Chopin na fortepian
MStar pokrowiec na fortepian Yamaha GC1
PWM Rni - Keep Calm and Play On na fortepian
Ibanez IUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl