Muzyka jest jedną z najstarszych i najważniejszych dziedzin ludzkiej sztuki oraz kultury. Nic więc dziwnego, że powstają poświęcone jej dzieła literackie, plastyczne czy filmowe. Kinematografia często skupia się na muzyce, sięgając zarówno po biografie wybitnych twórców i gwiazd, jak też po tematykę gry na rozmaitych instrumentach. Filmy muzyczne często też stanowią inspirację zarówno dla osób dopiero rozwijających swój talent, jak i dla doświadczonych muzyków.
Muzyka w filmie może być zaledwie tłem dla poszczególnych wątków lub osią fabuły. Nie brakuje filmów poświęconych wybitnym kompozytorom, piosenkarzom, zespołom czy tancerzom, które opowiadają nie tylko o ich życiu osobistym i biografii, ale też skupiają się na powstawaniu poszczególnych dzieł. Wymienić tu można zarówno filmy dokumentalne - np. "Będzie głośno" z 2008 roku, poświęcony gitarze elektrycznej, jej historii, tworzonym przez nią dźwiękom oraz pasji gry na niej - jak i fabularne. Do tej drugiej kategorii zaliczają się chociażby:
- "Whiplash (reż.Damien Chazelle) o młodym perkusiście jazzowym, Andrew Niemanie, który usilnie dąży do perfekcji;
- "Bohemian Rhapsody" o zespole Queen i Freddiem Mercurym;
- "8 Mila" - dzieło luźno oparte o biografię Eminema;
- "Skazany na Bluesa" (reż. Jan Kidawa-Błoński) - poruszająca opowieść o Ryszardzie Riedlu, wokaliście zespołu Dżem.
Filmy muzyczne mogą także skupiać się na poszczególnych instrumentach. Produkcje takie często stają się świetnymi nośnikami wiedzy o technikach gry, historii instrumentu i związanych z nim ciekawostkach. Mogą one wzbudzić w widzach miłość do muzyki oraz chęć samodzielnego sięgnięcia po gitarę, perkusję, fortepian lub inny instrument. Inspiracja taka przekazywana może być w lekkiej, prostej, przyjemne formie, czego znakomitym przykładem jest komedia "Szkoła rocka".
Niezależnie od tego, czy są dokumentalne czy fabularne, czy w tonacji serio czy też komediowej, filmy muzyczne, tak jak płyty i koncerty, niejedną osobę zainspirowały do śpiewania bądź sięgnięcia po instrument i rozwoju swojego talentu. Muzyką można - i warto! - zajmować się hobbystycznie lub profesjonalnie. Osoby, które chcą spróbować, mogą wynająć sprzęt na vibe.pl. Jest to świetne rozwiązanie tajże dla organizatorów eventów muzycznych.
Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl