Filmowy Klan Urwisów

„Mamy talent!”,
fot. mat. prasowe

Filmy dla dzieci na Festiwalu Transatlantyk, czyli spotkania z najlepszymi tytułami ostatnich miesięcy oraz polskie premiery dla najmłodszych.

Filmowy Klan Urwisów rusza 13 lipca! Sekcja Festiwalu Transatlantyk adresowana specjalnie do najmłodszych widzów każdego roku cieszy się wielką popularnością. Porusza wyobraźnię małych kinomanów, cieszy i wzrusza, inspiruje nie tylko starannie wybranymi filmami, ale i warsztatami. Tegoroczny Filmowy Klan Urwisów otworzy nowy odcinek dobrze znanej naszym widzom i uwielbianej przez przedszkolaki serii o przygodach Kacpra i Emmy. Tym razem dwójka przyjaciół wyjedzie nad morze i rozpocznie to, co małe urwisy lubią najbardziej – poszukiwanie skarbów. Cieszymy się więc, że razem z widzami rozpoczniemy filmowe wakacje!

Kolejny film dla najmłodszych – „Basia 2” – to również kontynuacja cyklu znanego najmłodszej publiczności Transatlantyku. Tym razem przygód Basi, bohaterki dobrze znanej fanom trzydziestu książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejki. Animacja o najnowszych perypetiach przebojowej pięciolatki, która zawsze wie, jak postawić na swoim, przywodzi na myśl najbardziej znane polskie kreskówki. Historia tej inteligentnej i ciekawej świata dziewczynki, a także bliskie sercom wszystkich dzieci problemy, z którymi boryka się Basia (m.in. jak przekonać rodziców do zakupu zwierzaka czy co zrobić, gdy pojawia się młodsze rodzeństwo), podbiły serca młodszej i starszej widowni.

Dla nieco starszych dzieci (w wieku 7+) przygotowaliśmy m.in. program filmów krótkometrażowych z całego świata. Znajdzie się w nim m.in. premiera niemieckiego obrazu „Olbrzym”, który jest częścią zainicjowanej dwa lata temu przez Goethe-Institut serii o nazwie „Filmy, które nie powstały” („Missing Movies”). Są to fabuły przybliżające sytuację dzieci uciekających przed wojnami i kryzysami. „Olbrzym” to opowieść, która inspiruje oraz uczy mieć nadzieję. Kolejnymi premierami, które znalazły się w tym programie, są: „Marina” – dokument pokazujący codzienne życie przebojowej dziewczynki, a także „Na dworze” – francuska animacja rozgrywająca się na ulicach Nowego Jorku.

Dzieci powyżej 9 lat będą mogły zobaczyć jeden z najczęściej nagradzanych filmów roku 2018/2019 – „Mam talent!”. To szalone, muzyczne kino drogi z Norwegii zdobyło nagrody m.in. na festiwalach w Zlinie, Giffoni i Cinekid.

Ponadto na najmłodszych czekają również dwa pokazy przedpremierowe: „Gordon i Paddy”, pięknie narysowana szwedzka animacja, oraz „Rosie i Moussa”, belgijski film familijny.

Wszystkim pokazom Filmowego Klanu Urwisów towarzyszyć będą bezpłatne familijne warsztaty artystyczne, których program przedstawimy już wkrótce.

Szczegółowy program pokazów filmowych:

13 lipca, sobota, godz.11:00
„Kacper i Emma szukają skarbu”, „Karsten og Petra på skattejakt”, Norwegia 2018, reż. Aurora Gossé, Arne Lindtner Næss, 74 min.
pokaz filmu i warsztaty dla widzów w wieku 4+

Najlepsi przyjaciele, Kacper i Emma, jadą na nadmorskie wakacje z Jørgenem – dziadkiem Emmy. Pluskają się w wodzie, zbierają muszle, budują zamki z piasku, puszczają latawce, a nawet łowią ryby. Typowe wakacje. Wszystko zmienia się w momencie, gdy na plaży znajdują tajemniczą skrzynię. To kapsuła czasu, w której odkrywają pamiątki z przeszłości oraz tajemniczą mapę. Tak zaczyna się ekscytująca przygoda Kacpra i Emmy. Szukając skarbu, dowiedzą się więcej o ludziach obecnie żyjących na wyspie oraz o tym, jak żyło się tam dawniej.

14 lipca, niedziela, godz. 11:00
„Mamy talent!”, „Los Bando”, Norwegia 2018, reż. Christian Lo, 94 min.
pokaz filmu i warsztaty dla widzów w wieku 9+

Najczęściej nagradzany film dla dzieci w sezonie 2018/2019. Dwaj najlepsi przyjaciele, Grim i Axel, od zawsze marzyli o udziale w największym skandynawskim festiwalu rockowym. Wspólnie grają w zespole Los Bando, ale brakuje im basisty. Poza tym Axel, wokalista i gitarzysta, nie powinien śpiewać, bo ma fatalny głos. Jednak Grim nie ma serca mu o tym powiedzieć. Zaproszenie do udziału w festiwalu sprawia, że muszą znaleźć szybkie rozwiązanie swoich problemów. Przeprowadzają przesłuchanie, ale nie udaje im się znaleźć odpowiedniego chłopaka do ich zespołu. Basistką zostaje więc dziewięcioletnia Thildie, która gra na wiolonczeli. Kierowcą, który ma zawieźć ich na festiwal, zostaje znany ze swojego talentu rajdowego Martin. Chłopcy niestety nie wiedzą, że… nie ma on prawa jazdy! Wyruszają więc w szaloną podróż przez Norwegię. Ścigani przez rodziców i policję mają coraz mniej czasu, aby spełnić swe muzyczne marzenia.

15 lipca, poniedziałek, godz. 11:00
„Basia 2”, Polska 2019, reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, 45 min.
pokaz filmu i warsztaty dla widzów w wieku 4+
Kontynuacja przygód rezolutnej pięciolatki znanej z popularnych książek Marianny Oklejak i Zofii Staneckiej, które w zeszłym roku wywołały furorę wśród najmłodszej widowni. Basia to pięcioletnia bohaterka każdego przedszkolaka. Ma charakterek, pluszowego przyjaciela – Miśka Zdziśka, uwielbia też żelki i ubrania w paski. Codziennie wymyśla coś nowego. Dziś chce zostać baletnicą, jutro treserką dzikich zwierząt. W świecie Basi wszystko jest przygodą: nauka piruetów, wspólne gotowanie czy zakupy w supermarkecie. Z Basią nie można się nudzić!

16 lipca, wtorek, godz. 11:00
Zestaw krótkich filmów i warsztaty dla widzów w wieku 7+

„Outdoors”, Francja 2017, reż. Anne Castaldo, Sarah Chalek, Elsa Nesme, Adrien Rouquie, 6'31
Pewna starsza pani wyrusza do wielkiego miasta w poszukiwaniu swojej zagubionej papużki. W tym samym czasie dziewczynka z sąsiedztwa, która wypuściła ptaszka, stara się odnaleźć swoją sąsiadkę. Podczas poszukiwań obie odnajdą znacznie więcej, niż planowały.

„Olbrzym”, „Giant”, Niemcy 2018, reż. Johanna Bentz,15'10
Ola zaprzyjaźnia się z olbrzymem, który pokazuje jej, jak wyobraźnia i poczucie humoru mogą rozwiązywać nawet najtrudniejsze sytuacje. Kiedy olbrzym popada w tarapaty, dziewczynka pokonuje swoje obawy i wpada na pomysłowe rozwiązanie problemu.

„Marina”, reż. K. Villevoye, Holandia 2019, 6'52
Dokument o przebojowej Marinie.

„Skrzek”, KUAP, Szwajcaria 2018, 7'38
Kijanka z jakiś powodów nie może stać się żabą, zostaje więc na zimę w stawie. Nie jest to jednak takie nudne miejsce, jak myślała, a wiosna przecież na pewno przyjdzie. Opowieść o dorastaniu łącząca animacje ze zdjęciami przyrody.


17 lipca, środa, godz. 11:00
„Gordon i Paddy”, „Gordon & Paddy”, reż. Linda Hambäck, Szwecja 2017, 65 min.
pokaz przedpremierowy i warsztat dla widzów w wieku 4+

Pięknie animowana ekranizacja znanych w Polsce szwedzkich kryminałów dla dzieci o przygodach komisarza policji ropucha Gordona i myszki Paddy. W trakcie śledztwa Gordon łapie na gorącym uczynku głodną myszkę. Szybko orientuje się jednak, że Paddy nie mogła być sprawczynią kradzieży orzechów. „Jest jedno prawo lasu. Bycie miłym jest legalne. Bycie niemiłym, nie” mówi komisarz i prosi zmyślną myszkę o pomoc w śledztwie. Gdy udaje się jej dowieść swoich umiejętności, zostaje mianowana zastępczynią komisarza. Niestety nowe wyzwanie może przerosnąć nawet Paddy. Czy spryt i rozwaga wystarczą, żeby rozwiązać zagadkę kryminalną i schwytać winnych przestępstw w lesie?


18 lipca, czwartek, godz. 11:00
„Rosie i Moussa”, „Rosie & Moussa”, Belgia 2018, reż. Dorothee van den Berghe, 90 min.
pokaz dla widzów w wieku 7+

Rosie wraz z mamą przeprowadzają się na drugą stronę miasta. W nowym bloku Rosie poznaje swoich sąsiadów: szalonego pana Taka, ekscentryczną panią Hemrijk, a co najważniejsze, Moussę, chłopaka mieszkającego piętro wyżej. To on oprowadzi Rosie po całej okolicy i na dachu wieżowca uroczyście obieca jej, że wraz z nią odwiedzi jej przebywającego w więzieniu ojca. Rosie pragnie, aby rodzice do siebie wrócili, jednak matka nie chce mieć z ojcem nic wspólnego. Co gorsze, zakochuje się w innym mężczyźnie...

19 lipca, piątek, godz. 11:00
„Robaczki z zaginionej dżungli”, „Minuscule-Les mandibules du bout du monde”, Francja 2018
Pokaz dla dzieci w wieku 6+
Kiedy mała biedronka zostaje uwięziona w tekturowym pudle i wysyłana na Karaiby, jej tata wyrusza do Gwadelupy, aby ją uratować. Gdy po wielu trudach przybywa na miejsce, z zaskoczeniem odkrywa, że dzielny maluch znalazł sobie nowy dom i znajomych. Niestety wszystkim im zagraża firma budowlana, planująca wycinkę dżungli. Ale od czego są przyjaciele? Z pomocą starych kumpli, którzy przybywają z odsieczą, kolorowa załoga robaczków opracowuje niezwykły plan uratowania lasów deszczowych.

Pomysłodawcą i Dyrektorem Festiwalu Transatlantyk jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.
Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Głównym Festiwalu jest Miasto Łódź. Partnerem Festiwalu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
Partnerem Festiwalu są Instytut Adama Mickiewicza, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Studio Filmowe TOR.
Przy organizacji 9. edycji Festiwalu, Transatlantyk po raz kolejny współpracuje z licznymi Partnerami z Łodzi, wśród nich z EC1 Łódź, Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Łódź Film Commission, Państwową Wyższą Szkołą Filmową Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera, Fotofestiwalem, Letnim Festiwalem Filmowym Polówka, Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja oraz Biblioteką Miejską w Łodzi.
Patroni medialni: Radio TOK FM, Radio Łódź, Dziennik Łódzki, Co Jest Grane 24, Twój Styl, Kalejdoskop, KINO, Polityka, Presto Filmowe, Ekrany, filmweb.pl, onet.pl.
Partner medialny: Arte po polsku.
Opieka medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja.

Festiwal Transatlantyk
www.transatlantyk.org

Powiązane Video Wszystkie video

Gabriel Fauré - Pavane - 15 fletów
„Pierwsze Kroczki” – Mama Dada
Metoda Suzuki, czyli metoda ma?ych kroczków - Jak i kiedy zacz?? nauk? gry na instrumencie?
„Cicha noc” – Joanna Kulig i Zbigniew Wodecki

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Alpine Muffy Olive Green ochronniki suchu dla dzieci
Conn (703883) Saksofon altowy w stroju Eb dla dzieci AS655
Alpine Muffy Kids Pink ochronniki suchu dla dzieci rowe
Alpine Muffy Kids Blue ochronniki suchu dla dzieci niebieskie

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl