Filharmonia Podkarpacka: Pięć miniatur

fot. Archiwum Filharmonii

Kiedy w piątkowy wieczór skończyła się przerwa, na scenie pojawił się Bassem Akiki, pod jego kierownictwem zabrzmiało miniaturowe dzieło na wielką orkiestrę. Pięć naszych myśli rozwijających się wraz z muzyką nagle przerywanych ciszą przerw pomiędzy utworami wyzwalało w nas niedosyt. Pojawiła się ogromna chęć usłyszenia „Pięciu miniatur” na fortepian Artura Malawskiego w opracowaniu na orkiestrę Piotra Mossa wykonanych ciągiem jedna za drugą, by jeszcze bardziej uwypuklić indywidualny charakter każdej z nich i aby powstała spójność słuchania dająca nową wartość. Ogromnie ciekawa kompozycja w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.
Po tak rozbudzonym apetycie, po zaprezentowaniu w pierwszej części koncertu rzeszowskiej publiczności utworu „Cztery monologi antyczne” Piotra Mossa do tekstów napisanych specjalnie przez Antoniego Liberę, a wykonanych przez Ewę Wolak w sposób plastyczny pięknie brzmiącym altem, z głęboką wymową, dramatyzmem słów postaci, który dla mnie niwelowała kompozycja pod batutą tego dyrygenta, rozległy się upojne miarowe rytmy „Bolero’ Ravela.
Soliści, wkładając w swoje wykonania indywidualizm, własne uczucia i przeżycia, pod batutą dyrygenta z południowym temperamentem snuli miarową opowieść, której słuchanie wzmagało apetyt, aby dać się ponieść tańcu zatapiając się w jej rytmie, emocjach i pięknie brzmiącej muzyce.

Iwona Karpińska

Powiązane Video Wszystkie video

Avale Koan – 10 miniatur fortepianowych nr 3
N?dznicy - s?uchaj, kiedy ?piewa lud
Bartók - Kodály - Koncert w Filharmonii Krakowskiej
Camille Saint-Saëns - Karnawa? zwierz?t - Akwarium

Instrumenty i sprzęt muzyczny

AN Maseli Bernard ″Going Home. Dziesi miniatur na wibrafon solo″ ksika
Crate FW15 wzmacniacz gitarowy kombo
Dunlop BMF pasek gitarowy - Mahogany, 2.5
Sennheiser ASA 1 aktywny spliter antenowy dla 1 - 4 odbiornikw

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce Artykuły sponsorowane
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
forum muzyczne
kultura w sieci

Copyright © 2011-2023 CameralMusic.pl