Filharmonia Łózka - Schubert orkiestrowo i oratoryjnie - Newsletter

Miłośników „muzyki nowej” zapraszamy już dziś na współorganizowany z łódzką Akademią Muzyczną koncert w ramach sesji Musica Moderna. W najbliższy piątek melomanów czeka wieczór z muzyką Franza Schuberta – orkiestrową i oratoryjną. Natomiast w nadchodzącą sobotę nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla wielbicieli opery. Przed południem w budynku Filharmonii Łódzkiej zorganizowane zostaną warsztaty Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego, a wieczorem odbędzie się transmisja opery Giuseppe Verdiego „Luiza Miller” z nowojorskiej Met, w gwiazdorskiej obsadzie.

Szczegóły repertuaru – w drukowanym roczniku na bieżący sezon i na filharmonia.lodz.pl

Informacje o repertuarze FŁ i ciekawostki – na naszym profilu na FB: www.facebook.com/FilharmoniaLodzka/

KONCERT KAMERALNY
W RAMACH WIOSENNEJ SESJI MUSICA MODERNA
10 KWIETNIA/WTOREK /19.00
współorganizowany z Akademią Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi

Wykonawcy: Ewa Liebchen – flet, Vadim Radishevskiy, Krzysztof Sztekmiler – realizatorzy dźwięku
Program: A. Zagajewski – „Composition arithmétique”, M. Śniady – „I will always be there for you – Sorry – Believe”, T. Szczepanik – „inner air 2”, S. Kupczak – „Halny”

Koncert „Flet i elektronika” odbędzie się w ramach 72. sesji Musica Moderna, organizowanej przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Musica Moderna to stały cykl łódzkiej Akademii, na który składają się sesje naukowe, kursy mistrzowskie i koncerty dedykowane muzyce współczesnej. Wystąpi flecistka Ewa Liebchen, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (klasa fletu prof. Jadwigi Kotnowskiej), specjalizująca się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Razem z Rafałem Jędrzejewskim artystka tworzy duet Flute o'clock, który pierwotnie założyła z Karoliną Balińską. Zespół ten zdobył liczne nagrody i stypendia.

KONCERT ORATORYJNY
13 KWIETNIA /PIĄTEK /19.00

Wykonawcy: Aleksandra Kubas-Kruk – sopran, Anna Radziejewska – mezzosopran, Karol Kozłowski – tenor, Jarosław Bręk – bas, Paweł Przytocki – dyrygent, Dyrygent Artystyczny FŁ, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, Dawid Ber – przygotowanie chóru
Program: F. Schubert – VI Symfonia C-dur („Mała”), F. Schubert – V Msza As-dur

Koncert wypełni muzyka Franza Schuberta, jednego z pierwszych romantycznych kompozytorów. Pięć pierwszych symfonii Schuberta nawiązuje do klasycyzmu, przede wszystkim do stylu Haydna i Mozarta, w mniejszym stopniu Beethovena. Dopiero VI Symfonia jest o wiele dojrzalsza. Schubert kształtując formę tego utworu świadomie korzystał ze spuścizny ostatniego z klasyków. Jednocześnie symfonia ta stanowi ogniwo między dziełami młodzieńczymi a bardzo już dojrzałymi - VII i VIII Symfonią. Szósta symfonia C-dur powstała 10 lat przed następną, Siódmą, także C-dur. Aby więc uniknąć nieporozumień, odróżnia się je nazwami: VI to „Mała”, VII – „Wielka”. Schubert komponował także muzykę religijną, w tym msze i inne formy wokalne. Piąta Msza As-dur (1822), na sopran, alt, tenor, bas, chór i orkiestrę, która zabrzmi podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej, uchodzi za jedną z najbardziej wartościowych. Jest klasyfikowana jako missa solemnis, czyli msza uroczysta. Warto zauważyć, że Schubert w tej mszy (jak i w pozostałych, wcześniejszych), opuścił słowa: credo in unam sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam. Nie uznawał bowiem niektórych katolickich dogmatów, choć był człowiekiem głęboko religijnym.

DZIECIĘCY UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY (DUA) – FŁ
14 KWIETNIA 2018 /SOBOTA

/10.00
Warsztat: „Orkiestra bez tajemnic”
Prowadzenie: Joanna i Janusz Łuczakowie
Orkiestra symfoniczna – potężny organizm, brzmiący dźwiękami rozmaitych instrumentów. Jak to możliwe, że są tak zgodne i współpracują? Jak nazywamy poszczególne grupy instrumentów? Czy orkiestra zagra bez dyrygenta? Czym jest partytura? Kto podaje dźwięk do strojenia całej orkiestry? Jak nazywa się najważniejsza osoba w orkiestrze?
Odpowiedzi na te pytania oraz wiele interesujących zagadnień z tej dziedziny omówimy w ramach warsztatów orkiestrowych. Uczestnicy będą mieli okazję zasiąść za pulpitami - na miejscach muzyków, spojrzeć w nuty i przez chwilę poczuć się filharmonikami. Spróbujemy także stworzyć własną orkiestrę, która zabrzmi na zakończenie spotkania.

/11.30
Warsztat: „Gdzie jest ukryta w wierszu muzyka? Poezja dźwięku – słów gimnastyka”
Prowadzenie: Małgorzata Kaczmarek
Podczas tego spotkania mali melomani zdobędą wiedzą o orkiestrze, dyrygencie, instrumentach i muzycznym savoir-vivrze dzięki krótkim i zabawnym wierszykom. Muzyczne zgadywanki i rymowanki będą formą zabawy, podczas której dzieci poznają wszystkie instrumenty grające w orkiestrze, zastanowią się nad ich zwierzęcymi odpowiednikami i poznają zasady panujące podczas koncertów w filharmonii. Podczas zajęć czerpać będziemy z dorobku literatury dziecięcej – bazując na dziełach polskich mistrzów małej wierszowanej formy. Wraz z małymi studentami DUA zastanowimy się również nad rytmiką wierszy, będziemy znajdywać ukryte pomiędzy wierszami ćwierćnutki i pauzy oraz rytmicznie zapisywać słowa. Sprawdzimy też, czy można bawić się wierszem i czy każdy wiersz można przeczytać na 5/4.

THE METROPOLITAN OPERA: LIVE IN HD
14 KWIETNIA /SOBOTA /18.30

Giuseppe Verdi – „Luiza Miller”

Wykonawcy: Sonya Yoncheva, Olesya Petrova, Piotr Beczała, Plácido Domingo, Alexander Vinogradov, Dmitry Belosselskiy
Dyrygent: James Levine
Reżyseria: Elijah Moshinsky

DO ZOBACZENIA W FILHARMONI

Powiązane Video Wszystkie video

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - SINFONIETTA parts I-IV
„Calling of Memories” na sekstet waltorniowy
A. Vivaldi - Lato, Burza na akordeonie
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Wiosna

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PWM Schubert Franz - 4 Impromptus na fortepian op. 90
PWM Schubert Franz - Tańce na akordeon
Rohema Percussion Schubert, batuta

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl