Filharmonia Łódzka | Koniec i początek

Choć bieżący sezon artystyczny powoli dobiega końca, na czerwcowe dni również przygotowaliśmy wiele muzycznych propozycji. W najbliższy piątek Piotr Pławner zagra Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza, w sobotę młodych adeptów sztuki zapraszamy na Odkrywców Muzyki i zakończenie Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego, a wieczorem w Stacji Nowa Gdynia odbędzie się Preludium 19. Festiwalu „Kolory Polski”.
Mamy nadzieję, że również podczas wakacyjnych miesięcy będziemy mieli okazję spotykać się na koncertach w malowniczych zakątkach naszego województwa.

Szczegóły repertuaru – w drukowanym roczniku na bieżący sezon i na filharmonia.lodz.pl
Informacje o repertuarze FŁ i ciekawostki – na naszym profilu na FB: www.facebook.com/FilharmoniaLodzka/
Szczegółowy program 19. edycji Festiwalu Kolory Polski – w drukowanym informatorze festiwalowym, na stronie interetowej http://filharmonia.lodz.pl/pl/kolory-polski oraz na profilu na FB www.facebook.com/KoloryPolski/ 

BABY BOOM BUM
13 CZERWCA 2018 /ŚRODA /11.00 /12.00

odcinek „Puch”



KONCERT SYMFONICZNY
15 CZERWCA 2018 /PIĄTEK /19.00

Wykonawcy: Piotr Pławner – skrzypce, Jürgen Bruns – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej
Program: E. Elgar – Preludium symfoniczne „Polonia” op. 76, M. Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, J. Sibelius – II Symfonia D-dur op. 43

Koncert rozpocznie Preludium symfoniczne „Polonia”, które Edward Elgar skomponował w 1915 r. na prośbę dyrygenta Emila Młynarskiego i oparł na melodiach m.in. „Mazurka Dąbrowskiego” oraz Nokturnu g-moll Chopina. Kolejnym punktem programu będzie Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza. Artysta napisał go dla wirtuoza Stanisława Barcewicza, który wykonał utwór po raz pierwszy, w Berlinie w 1903 r. Berlińskimi filharmonikami dyrygował wówczas sam kompozytor. W FŁ solistą będzie pochodzący z Łodzi Piotr Pławner, którego sam Yehudi Menuhin określił mianem skrzypka o fenomenalnych zdolnościach i jednego z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. Artysta występuje w takich salach koncertowych, jak Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurichu czy Victoria Hall w Genewie. Zdobył wiele nagród. Po przerwie usłyszymy II Symfonię D-dur Jeana Sibeliusa (1900-1903). Jej finał odczytywano jako obraz walki Finów o wolność (nazywana była niekiedy „Symfonią niepodległości”), ale kompozytor nie potwierdzał tej interpretacji. Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadzi Jürgen Bruns, założyciel i dyrektor artystyczny Kammersymphonie Berlin, jednej z najbardziej znanych orkiestr kameralnych w Niemczech.

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Piotr Matwiejczuk – początek g. 18.15.

ODKRYWCY MUZYKI
16 CZERWCA 2018 /SOBOTA
11.00 – warsztaty
12.30 – koncert

Ostatni odcinek „Odkrywców Muzyki” to spotkanie z kolorową muzyką i tańcem Hiszpanii. W podróż na półwysep Iberyjski zabierze nas łódzki zespół „Contratiempo” w składzie: Filip Swinarski – gitara, cajon, śpiew, Jarosław Czajczyński – gitara, śpiew, Karolina Łucznik – śpiew i taniec, Agata Teodorczyk - taniec, Mateo El Gallito – fortepian i śpiew.



UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE
DZIECIĘCEGO UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO
16 CZERWCA 2018 /SOBOTA
/12.00
„Dom duszy” – spektakl dla dzieci
Koncepcja i realizacja: Ewa Łukasiewicz, Iwona Dróżdź
Scenografia: Justyna Rochala
aula ASP w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121
WSTĘP WOLNY

/13.30
Warsztat: „Uchwycone w kadrze – tajemnice kompozycji”
Prowadzenie: Beata Marcinkowska, Anna Meissner
ASP w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121

Bilety w cenie 35 zł do nabycia w kasach Filharmonii lub na portalu Bilety24.
Uwaga! Osoby zainteresowane udziałem wyłącznie w warsztacie zapraszamy na g. 13.30.



KONCERT SZKOLNY
Występ wyróżnionych dyplomantów ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi
16 CZERWCA 2018 /SOBOTA /18.00

Wykonawcy: Orkiestra symfoniczna, chór mieszany, dyrygent, soliści



„KOLORY POLSKI” – ZGIERZ
16 CZERWCA 2018 /SOBOTA /21.00

Stacja Nowa Gdynia, ul. Sosnowa 1

PRELUDIUM 19. WĘDROWNEGO FESTIWALU
FILHARMONII ŁÓDZKIEJ „KOLORY POLSKI”
– ROZ-RUCH

MIÓD I DYM
ANITA LIPNICKA & THE HATS

Zespół w składzie: Anita Lipnicka – wokal, gitara akustyczna; Piotr Świętoniowski – instrumenty klawiszowe, gitara akustyczna; Kamil Pełka – gitara basowa; Bartek Miarka – gitary, dobro, banjo; Bartosz Niebielecki – perkusja, instrumenty perkusyjne
W programie koncertu: „Z miasta”, „Chcę tu zostać”, „Raj, „Big City”, „Jak Bonnie i Clyde”, „Diamond of Your Heart”, „Za tobą”, „Ptasiek”, „Let It Rest”, „Lot anioła”, „Tęczowa”, „Whiskey Song”.

„Będzie korzennie, vintage’owo, z echem bluesa, country oraz folku ze złotych lat hipisowskich. W tekstach dużo odniesień do przyrody” – mówi Anita Lipnicka o swojej najnowszej płycie „Miód i dym”. Piosenki na niej utrwalone będą stanowić preludium do 19. „Kolorów Polski”. W ciągu 25 lat kariery artystycznej Anita Lipnicka przebyła długą i fascynującą drogę. Zaczynała jako wokalistka popowego zespołu Varius Manx, z którymi wylansowała takie hity, jak „Piosenka księżycowa” czy Zanim zrozumiesz”. Mimo sukcesu wkrótce postanowiła rozpocząć karierę solową, którą otworzył przebojowy album „Wszystko się może zdarzyć”. Po dwóch kolejnych solowych płytach – „To, co naprawdę” oraz „Moje oczy są zielone” – artystka nawiązała współpracę z Johnem Porterem. Ich wspólne albumy, łączące wpływy alternatywnego folku i country, wywołały podziw słuchaczy i krytyków, także za granicą. Później był jeszcze m.in. solowy projekt „Hard Land Of Wonder”, którym Lipnicka zadebiutowała jako producentka, udział w projekcie „Morowe panny”, związanym z rocznicą powstania warszawskiego, oraz współpraca z zespołem Voice Band, nawiązującym do tradycji męskich chórów przedwojennych. Ciągła potrzeba rozwoju i zmiany doprowadziła Lipnicką do szóstej solowej płyty, „Miód i dym”, nagranej w całości w Polsce z towarzyszeniem zespołu „The Hats”, z którym artystka od kilku lat współpracuje. Piosenki przenika spokój i odprężenie, które daje obcowanie z naturą – podczas pracy artystów otaczały piękne krajobrazy, jeziora, góry i lasy. Odniesienia do natury obecne są także w tekstach. W Stacji Nowa Gdynia usłyszymy piosenki: „Z miasta”, „Chcę tu zostać”, „Raj”, „Big City”, „Jak Bonnie i Clyde”, a także „Ptaśka”, który był pierwszym singlem promującym tę płytę.

Tego dnia w Stacji Nowa Gdynia SPA & Wellness Resort od g. 11.00 będzie trwał rodzinny piknik. Odbędzie się III Bieg „Lot bociana” dla dorosłych i gimnazjalistów (11.00), IV Bieg Szklakiem Dzikiej Kaczki – dla dzieci (13.00), rodzinna Spartakiada, lekcje pokazowe fitness, gry i zabawy dla dzieci w różnym wieku. Wernisaż o g. 19.00 otworzy wystawę malarstwa Iwana Kulika „Wschód i Zachód”. Szczegóły – stacjanowagdynia.pl



„KOLORY POLSKI” – KRAKÓW
17 CZERWCA 2018 /NIEDZIELA /17.00

Scena przed kaplicą św. Małgorzaty i św. Judyty na Salwatorze, ul. Kościuszki 88

Koncert 12. Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie” i 19. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”

LUNATYK
BOLEWSKI/TUBIS

Zespół w składzie: Maciej Tubis – fortepian/syntezatory, Radosław Bolewski – perkusja/wokal
W programie koncertu: „Lunatyk”, „Rozmowa”, „Rozproszenie”, „Akrobata”, „Nieobecny”, „Myślałem”, „Kwiecień”, „Granit”, „Droga”, „Promise”



KONCERT SYMFONICZNY
NA ZAKOŃCZENIE SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2017/2018
22 CZERWCA /PIĄTEK /19.00

Wykonawcy: Alena Baeva – skrzypce, Paweł Przytocki – dyrygent, Dyrektor Artystyczny FŁ, Dawid Ber – przygotowanie chóru, Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ
Program: C. Debussy – Nokturny, K. Szymanowski – I Koncert skrzypcowy op. 35, H.M. Górecki – IV Symfonia „Tansman Epizody”

W pierwszej części wieczoru melomani usłyszą I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego (1916), dedykowany skrzypkowi Pawłowi Kochańskiemu. Utwór uchodzi za pierwszy nowoczesny koncert skrzypcowy. Szymanowski zerwał nim z XIX-wieczną tradycją, odchodząc od systemu dur-moll, tworząc nowy język muzyczny i nową ekspresję. Jako solistka wystąpi pochodząca z Kirgizji Alena Baeva, jeden z największych talentów swojego pokolenia. Wygrała XII Konkurs im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, potem zdobyła Grand Prix w Konkursie im. Niccolò Paganiniego w Moskwie i na rok dostała Stradivariego z 1723 r. (na którym grał też Henryk Wieniawski). Po przerwie zabrzmi IV Symfonia „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego. Kompozytorowi nie udało się jej ukończyć, pozostała w formie skróconej partytury. Zadanie dokończenia IV Symfonii, napisania orkiestracji i doprowadzenia do prawykonania powierzył swojemu synowi, Mikołajowi. Premiery utworu odbyły się w 2014/2015 roku, w Londynie, Los Angeles, Amsterdamie i Łodzi (na Tansman Festival). „Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne – muzyka jest tworzona dla niewyrażalnego” – powiedział Claude Debussy. Nokturny tego właśnie kompozytora rozpoczną koncert.

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Adam Suprynowicz – początek g. 18.15.



TRANSMISJE MET HD – BILETY I KARNETY NA SEZON 2018/2019
Trwa sprzedaż karnetów na transmisje i retransmisje MET HD 2018/2019 w Filharmonii Łódzkiej. Do 15 czerwca pierwszeństwo zakupu i rezerwacji miejsc przysługuje członkom Salonu Przyjaciół FŁ oraz dotychczasowym abonentom.
Od 18 czerwca abonamenty mogą kupować i rezerwować kolejni melomani, rozpoczniemy też sprzedaż karnetów online. Sprzedaż karnetów zakończy się wraz z pierwszą transmisją, 6 października 2018.
Ceny biletów i karnetów:
pojedyncze bilety w cenie 80 PLN (I strefa na widowni, w karnecie 480 PLN), 10 przedstawień
pojedyncze bilety w cenie 60 PLN (II strefa na widowni, w karnecie 360 PLN), 10 przedstawień
pojedyncze bilety w cenie 40 PLN (III strefa, nie wchodzi w abonament)



„KOLORY POLSKI” PO RAZ 19
Już niedługo rozpocznie się 19. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Na wszystkie koncerty w ramach Festiwalu (poza finałowym) wstęp jest wolny.
Można już nabyć bilety na koncert finałowy, który odbędzie się 31 sierpnia 2018 o g. 19.00 w sali FŁ, w cenie 50 (normalne) i 40 zł (ulgowe). Do 30 czerwca i od 16 sierpnia zapraszamy do kas FŁ (czynne w g. 10.00-18.00). Przy zakupie honorujemy kartę seniora województwa łódzkiego. Przez cały czas prowadzona jest sprzedaż online za pośrednictwem witryny filharmonia.lodz.pl

DO ZOBACZENIA W FILHARMONI

Powiązane Video Wszystkie video

Kasia Gacek-Duda i etnoflety - Rozmowy o muzyce
O Come, Emmanuel - The Piano Guys
Tim Minchin - Czy nie ma ju? nic ?wi?tego?
Aleksander D?bicz - Cinematic Piano [teaser]

Instrumenty i sprzęt muzyczny

American DJ EZ Bubbles II wytwornica baniek
Schlagwerk CP-410 Barista Cajon instrument perkusyjny
TC electronic PolyTune tuner gitarowy
TC electronic PolyTune 2 tuner gitarowy

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl