Filharmonia Łódzka - Bułgarskie klimaty i łódzkie premiery - Newsletter

Piątkowy koncert symfoniczny będzie okazją nie tylko do wysłuchania utworów nieczęsto pojawiających się w filharmonicznych repertuarach (w tym jednej łódzkiej prapremiery), ale również uczczenia przewodnictwa Bułgarii w Unii Europejskiej. Natomiast już dziś salę koncertową wypełnią dźwięki organów – z recitalem wystąpi Andreas Jetter. Mamy również propozycję dla rodziców z dziećmi – w środowe przedpołudnie będzie można wziąć udział w zajęciach Baby Boom Bum. Informujemy również, że 30 kwietnia kasa będzie nieczynna (zapraszamy do zakupu biletów online), a 4 maja kasy będą czynne w godzinach 10-18.

Szczegóły repertuaru – w drukowanym roczniku na bieżący sezon i na filharmonia.lodz.pl

Informacje o repertuarze FŁ i ciekawostki – na naszym profilu na FB: www.facebook.com/FilharmoniaLodzka/

RECITAL ORGANOWY
24 KWIETNIA 2018 /WTOREK /19.00

Wykonawcy: Andreas Jetter – organy barokowe i romantyczne
Program: O. Nicolai – Uroczysta uwertura kościelna na temat chorału „Ein feste Burg ist unser Gott” op. 31 (transkr. F. Liszt), P. Siefert – Paduana, T.A. Volckmar – IV Sonata g-moll, F.W. Markull – II Postludium d-moll, Sonata na temat chorału „Nun danket alle Gott” op. 56, M. Gulbins – IV Sonata C-dur op. 28, „Święty Paweł. Studium portretowe”

Trasy koncertowe Andreasa Jettera (ur. 1978 w Albstadt-Ebingen) prowadziły do znanych europejskich katedr, m.in. w Kolonii, Monachium, Grazu, Lozannie, Paryżu, Yorku, Zagrzebiu, Gdańsku-Oliwie, Ulm, Konstancji, Strasburgu. Grał w słynnych paryskich kościołach: St. Sulpice i La Madeleine, w opactwie w Rouen, w kościele św. Trójcy w Warszawie i Mariackim w Gdańsku, a także w Dżakarcie (Indonezja) i Singapurze. Artysta ten jest dyrektorem muzycznym w katedrze w Chur (Szwajcaria) i kantorem katedry pw. NMP w Konstancji (Niemcy). W FŁ muzyk zagra utwory kompozytorów niemieckich wczesnego i późnego baroku oraz XIX-wiecznych, tworzących w tradycji protestanckiej. Będą to dzieła Ottona Nicolai (ur. 1810 w Königsbergu) i Theophila Andreasa Volckmara (ur. 1684 w Szczecinie), wirtuoza organów, który działał w rodzinnym mieście, ale także w Gdańsku i Koszalinie. Usłyszymy kompozycje dwóch organistów związanych z bazyliką Mariacką w Gdańsku: Paula Sieferta (ważna postać przełomu XVI i XVII w.) i Friedricha Wilhelma Markulla, twórcy XIX-wiecznego, przyjaciela Felixa Mendelssohna. Program zakończy sonata Maxa Gulbinsa, działającego na pocz. XX w. organisty i dyrektora muzycznego w kościele pw. Trzech Króli w Elblągu (świątynia ta została w 1954 r. wysadzona w powietrze, w miejscu tym zbudowano bloki mieszkalne), później kantora i głównego organisty kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu.

Prowadzenie koncertu – Agata Kwiecińska.

KONCERT SYMFONICZNY
DLA UCZCZENIA PRZEWODNICTWA BUŁGARII
W UNII EUROPEJSKIEJ
27 KWIETNIA /PIĄTEK /19.00

Wykonawcy: Ludmil Angelov – fortepian, Vladimir Kiradjiev – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
Program: P. Vladigerov – „Suita bułgarska” op. 21, M. Weinberg – Suita na orkiestrę „Polskie melodie” op. 47 nr 2, M. Moszkowski – Koncert fortepianowy h-moll op. 3 (łódzka premiera)

Przed nami łódzka premiera odkrytego kilka lat temu Koncertu fortepianowego h-moll Maurycego Moszkowskiego. Ten niemiecko-polsko-żydowski pianista (ur. 1854 we Wrocławiu) skomponował kilkaset wirtuozowskich utworów na fortepian. Cenili je i grywali chętnie znani soliści, m.in. Paderewski. Prócz etiud Moszkowskiego najczęściej wykonuje się Koncert fortepianowy E-dur, jak sądzono, jedyny. Okazało się jednak, że istnieje wcześniejszy. Z łódzkimi filharmonikami zaprezentują go bułgarscy artyści – pianista Ludmil Angelov i dyrygent Vladimir Kiradjiev. Angelov to doskonały interpretator mało znanych utworów oraz twórczości Chopina, tak więc zapowiada się wydarzenie o wysokiej randze artystycznej. Podczas tego koncertu, organizowanego dla uczczenia przewodnictwa Bułgarii w UE, zabrzmi też „Suita bułgarska” Pancho Vladigerova. Kompozytor, spokrewniony ze znaną rodziną Pasternaków, rosyjskich Żydów, urodził się w Szwajcarii, lecz mieszkał w Bułgarii. Jego największa symfonia, którą zachwycił się sam Szostakowicz, to „Jewish Poem” (1950). Program koncertu dopełniają „Polskie melodie” Mieczysława Wajnberga, urodzonego w Warszawie kompozytora pochodzenia żydowskiego, od 1939 r. zamieszkałego w ZSRR.

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Piotr Matwiejczuk – początek g. 18.15.



BABY BOOM BUM
25 KWIETNIA 2018 /ŚRODA /11.00 /12.00
odcinek „Zmartfon”



THE METROPOLITAN OPERA: LIVE IN HD

28 KWIETNIA /SOBOTA /19.00

Jules Massenet – „Kopciuszek”

Wykonawcy: Joyce DiDonato, Alice Coote, Stephanie Blythe, Kathleen Kim, Laurent Naouri
Dyrygent: Bertrand de Billy
Reżyseria: Laurent Pelly



28 KWIETNIA 2018 /SOBOTA

ASP, ul. Wojska Polskiego 121 /10.00
Warsztat: „Łapanie cieni – warsztaty z animacji poklatkowej z wykorzystaniem eksperymentów ze światłem”
Prowadzenie: Justyna Apolinarzak

ASP, ul. Franciszkańska 76/78 /10.00
Warsztat: „Abecadło z pieca spadło – warsztaty typograficzne”
Prowadzenie: Rita Zielińska



DO ZOBACZENIA W FILHARMONII

Powiązane Video Wszystkie video

TURANDOT - Teatr Wielki w ?odzi
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
Sergiusz Prokofiew - III Koncert Fortepianowy C-dur - ALEKSANDRA KRZANOWSKA
Bartók - Kodály - Koncert w Filharmonii Krakowskiej

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Ibanez IUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert
GEWA (PS220115) Gig-Bag gitarowy Seria Turtle 103 Koncert 3/4
Ibanez NBUKS 4 struny do ukulele black nylon, sopran, koncert
Fender Billie Eilish Signature Uke ukulele koncertowe elektroakustyczne

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl