Filharmonia Łódzka - Bomsori Kim gra Czajkowskiego

Podczas najbliższego koncertu symfonicznego będziemy mieli okazję podziwiać utalentowaną skrzypaczkę Bomsori Kim – w jej interpretacji zabrzmi Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego. Weekend w Filharmonii będzie zaś należał do dzieci i młodzieży. W sobotę odbędą się warsztaty i koncert „Odkrywcy muzyki”, a w niedzielne południe – koncert szkolny. Już teraz zapowiadamy recital organowy Andreasa Jettera, zaplanowany na 24 kwietnia.

Szczegóły repertuaru – w drukowanym roczniku na bieżący sezon i na filharmonia.lodz.pl

Informacje o repertuarze FŁ i ciekawostki – na naszym profilu na FB: www.facebook.com/FilharmoniaLodzka/


KONCERT SYMFONICZNY
20 KWIETNIA /PIĄTEK /19.00

Wykonawcy: Bomsori Kim – skrzypce, Piotr Sułkowski – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej
Program: P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35, P. Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64

Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego to jeden z najbardziej znanych i zarazem najtrudniejszych pod względem technicznym utworów na skrzypce. Powstał w 1879 r. w szwajcarskim kurorcie, gdzie kompozytor odzyskiwał zdrowie psychiczne po rozpadzie swego małżeństwa z Antoniną Miliukową. Gdy skrzypek Leopold Auer, któremu utwór był dedykowany, zobaczył partyturę, odmówił wykonania koncertu. Nie przestraszył się go Adolf Brodski – do prawykonania utworu doszło w 1881 r. w Wiedniu, z filharmonikami pod batutą Hansa Richtera. Recenzje krytyków były miażdżące… W Łodzi jako solistka wystąpi południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim, zdobywczyni drugiego miejsca w XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2016). Po przerwie usłyszymy V Symfonię, którą Czajkowski pisał będąc już u szczytu sławy. Lecz nawet wtedy bolało go zdanie tych, którzy odmawiali jego muzyce dobrego smaku, nie akceptując jej emocjonalności. Kompozytor potrafił jednak przekształcać twórczo swoje rozterki i zmagania. W V Symfonii kontynuuje wzorzec Beethovenowski, a do Piątej Beethovena zbliża go pomysł przeplatania tematu przewodniego, który oznacza motyw losu.

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Marcin Majchrowski – początek g. 18.15.



ODKRYWCY MUZYKI
21 KWIETNIA 2018 /SOBOTA
11.00 – warsztaty
12.30 – koncert



KONCERT SZKOLNY
OSM I I II ST. IM. H. WIENIAWSKIEGO
22 KWIETNIA /NIEDZIELA /17.00

Wykonawcy: wyróżnieni dyplomanci, orkiestra symfoniczna OSM II st. im. H. Wieniawskiego, Marcin Radwański – dyrygent, orkiestra kameralna „Łódzkie smyczki”, Ryszard Jan Osmoliński – dyrygent



RECITAL ORGANOWY
24 KWIETNIA 2018 /WTOREK /19.00

Wykonawcy: Andreas Jetter – organy barokowe i romantyczne
Program: O. Nicolai – Uroczysta uwertura kościelna na temat chorału „Ein feste Burg ist unser Gott” op. 31 (transkr. F. Liszt), P. Siefert – Paduana, T.A. Volckmar – IV Sonata g-moll, F.W. Markull – II Postludium d-moll, Sonata na temat chorału „Nun danket alle Gott” op. 56, M. Gulbins – IV Sonata C-dur op. 28, „Święty Piotr. Studium portretowe”

Trasy koncertowe Andreasa Jettera (ur. 1978 w Albstadt-Ebingen) prowadziły do znanych europejskich katedr, m.in. w Kolonii, Monachium, Grazu, Lozannie, Paryżu, Yorku, Zagrzebiu, Gdańsku-Oliwie, Ulm, Konstancji, Strasburgu. Grał w słynnych paryskich kościołach: St. Sulpice i La Madeleine, w opactwie w Rouen, w kościele św. Trójcy w Warszawie i Mariackim w Gdańsku, a także w Dżakarcie (Indonezja) i Singapurze. Andreas Jetter jest dyrektorem muzycznym w katedrze w Chur (Szwajcaria) i kantorem katedry pw. NMP w Konstancji (Niemcy). W FŁ artysta zagra utwory kompozytorów niemieckich wczesnego i późnego baroku oraz XIX-wiecznych mistrzów, tworzących w tradycji protestanckiej. Będą to dzieła Ottona Nicolai (ur. 1810 w Königsbergu) i Theophila Andreasa Volckmara (ur. 1684 w Szczecinie), wirtuoza organów, który działał w rodzinnym mieście, ale także w Gdańsku i Koszalinie. Usłyszymy kompozycje dwóch organistów związanych z bazyliką Mariacką w Gdańsku: Paula Sieferta (ważna postać przełomu XVI i XVII w.) i Friedricha Wilhelma Markulla, twórcy XIX-wiecznego, przyjaciela Felixa Mendelssohna. Program zakończy sonata Maxa Gulbinsa, działającego na pocz. XX w. organisty i dyrektora muzycznego w kościele pw. Trzech Króli w Elblągu (świątynia ta została w 1954 r. wysadzona w powietrze, w miejscu tym zbudowano bloki mieszkalne), później kantora i głównego organisty kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu.

Prowadzenie koncertu – Agata Kwiecińska.



DO ZOBACZENIA W FILHARMONII

Powiązane Video Wszystkie video

Nut Rocker - rock&roll w stylu Czajkowskiego
Rachel Barton Pine zaprasza na swoje koncerty w Polsce
J. Brahms - kwintet op.115 cz.1
Bed?ich Smetana - Moja ojczyzna - Rock

Instrumenty i sprzęt muzyczny

Fender Kurt Cobain Jaguar 3TSB gitara elektryczna
Paiste Zestaw Deco Gong 7″
Paiste Zestaw Deco Gong 10″
Paiste Zestaw Deco Gong 13″

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl