Festiwal Musica Electronica Nova 2019 – już w sprzedaży!

Nadchodząca edycja festiwalu Musica Electronica Nova jest zatytułowana „Znaki”. Ponieważ ludzkość zorganizowała się w społeczeństwa, znaki zajmują bardzo ważne miejsce w naszym życiu: od prehistorycznych obrazów po sztandary średniowiecza, od znaków rozprzestrzeniających się na ulicach po obfitość cyfrowych sygnałów. Co te znaki mówią o nas samych? Czym są w przestrzeni muzyki, której język został oparty na konkretnych znakach? Jakie są trajektorie, które wskazują nam współcześni kompozytorzy? Gdzie chcą nas prowadzić?

Tematyka ta zostanie podkreślona na otwarciu festiwalu – odbędzie się pokaz filmu Stanleya Kubricka 2001: Odyseja kosmiczna z towarzyszeniem muzyki wykonywanej na żywo przez NFM Filharmonię Wrocławską oraz Chór NFM. W tym filmie Kubrick pokazał etapy ewolucji ludzkości. Za każdym razem, gdy ludzie wykonują przełomowy krok, pojawia się czarny kamień: znak, by zdefiniowali oni nowe granice, by przekroczyli samych siebie.

Poprzez tę inaugurację chcemy także zdefiniować festiwal Musica Electronica Nova jako festiwal interdyscyplinarny, w ramach którego krzyżują się gatunki i estetyki. Dlatego zaprosiliśmy międzynarodowych artystów, w tym zespół baletowy Yuvala Picka (Francja), który zaprezentuje jeden ze swoich najważniejszych projektów – Ply, new edit z oryginalną kompozycją Ashley Fure, jednej z najbardziej obiecujących kompozytorek z USA. W tym projekcie znaki pochodzą bezpośrednio z gestów tancerzy: języka, który łączy czystą organiczność ciała ludzkiego ze znaczeniami niesionymi przez złączonych muzyczną energią artystów.

W czasie tej edycji chcemy także wprowadzić nową koncepcję, nowy sposób tworzenia programów na koncerty, które nazywamy „Private Room”. Zamiast zestawiać kilka artystycznych wszechświatów, wybieramy tylko jednego artystę, który zaprezentuje się podczas tego szczególnego wieczoru. Do pierwszego „Private Room” zaprosiliśmy Alexandra Schuberta, niemieckiego kompozytora, który w swoich dziełach tworzy bardzo osobisty, pełen znaków świat i łączy grę świateł, wideo oraz dźwięki akustyczne i elektroniczne.

Na festiwalu nie zabraknie również premier. Zamówiliśmy u polskich kompozytorów nowe utwory, m.in. are there hidden figures? na kwartet smyczkowy, elektronikę i wideo u Moniki Szpyrki. Projekt ten zostanie zaprezentowany przez zespół Lutosławski Quartet podczas koncertu poświęconego twórczości Davida Birda, przedstawiciela nowej generacji kompozytorów amerykańskich. W ramach festiwalu pokażemy również instalacje: prace wideo zaprogramowane we współpracy z Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO oraz wyjątkowy projekt włoskiego artysty Giulia Colangela, który odkrywa wodę jako źródło muzyki, światła i gestu.

W czasie innych koncertów chcemy skupić się na czystej muzyce elektroakustycznej. Tak będzie na Akusma Forum, w ramach którego przybliżymy sylwetki młodych kompozytorów z Włoch, Polski i Meksyku, oraz podczas specjalnej sesji poświęconej Elżbiecie Sikorze, byłej dyrektor artystycznej festiwalu. Z kolei sesje elektroakustyczne Mini Akusma Forum zostały opracowane specjalnie dla naszej młodej publiczności – będą one doskonałą okazją do odkrywania nowych dźwięków i nowych znaków z całą rodziną!

Musica Electronica Nova to jednak nie tylko koncerty. To również krótkie spotkania z kompozytorami, podczas których będzie okazja porozmawiać o ich codziennej pracy, oraz wydarzenia towarzyszące przygotowane specjalnie na tę edycję festiwalu.

Przez ponad tydzień pragniemy budować silną i stałą dynamikę wokół muzyki współczesnej oraz dzielić się z publicznością „nowymi i nieoczekiwanymi” znakami pochodzącymi od wszystkich artystów, których zaprosiliśmy.

Akustyczna doskonałość i możliwość adaptacji sal Narodowego Forum Muzyki, gdzie odbędą się wszystkie wydarzenia, są dla nas wielką szansą na odpowiednie zaprezentowanie festiwalowych projektów . Chcemy stworzyć dla każdego wydarzenia specjalny design i sprawić, by każdy koncert był wyjątkowym przeżyciem – prawdziwym znakiem odkrywania sztuki i dzielenia się nią.

Pierre Jodlowski
 


PIERRE JODLOWSKI

Kompozytor, performer i artysta multimedialny. Jego muzyka, często o gęstej fakturze, sytuuje się na pograniczu brzmień akustycznych i elektrycznych, pełna jest dramatyzmu i politycznego zaangażowania. Jako kompozytor występuje we Francji i za granicą w miejscach poświęconych muzyce współczesnej oraz innym dyscyplinom sztuki, takim jak taniec, teatr, sztuki wizualne czy muzyka elektroniczna. Obecnie realizuje projekty w wielu dziedzinach – filmy, instalacje interaktywne, inscenizacje. Definiuje swoją muzykę jako „aktywny proces” na poziomie fizycznym (muzyczne gesty, energia i przestrzeń) oraz na poziomie psychologicznym (stosunek do pamięci i wizualnego wymiaru dźwięku). Swoje kompozycje prezentuje na różnych scenach (eksperymentalnych, jazzowych, elektronicznych), solo lub z innymi artystami.
Od 1998 roku jest dyrektorem artystycznym éole (studia badawczego i produkcyjnego z siedzibą w Odyssud – Cultural Center w Blagnac). W latach 1998–2014 był też dyrektorem artystycznym festiwalu Novelum w Tuluzie.

Współpracował z różnymi zespołami, takimi jak: Ensemble Intercontemporain, Ictus, Ensemble KNM, Ensemble Orchestral Contemporain, nowy Ensemble Moderne (Montreal), Ars Nova (Szwecja), Proxima Centauri, Court-circuit, Ensemble Les Éléments, Berg Orchestra, soundinitiative, oraz różnymi solistami międzynarodowej sceny muzyki współczesnej. Współpracuje również z takimi muzykami, jak jego perkusista Jean Geoffroy, flecista Cédric Jullion i pianista Wilhelm Latchoumia, angażując ich do prac i badań nad nowymi możliwościami instrumentów. Występował w trio z Rolandem Auzetem (perkusja) i Michelem Portalem (saksofon i klarnet), w duecie z perkusistą Alexem Babelem oraz realizował różne projekty z muzykami z europejskiej sceny muzyki improwizowanej. Współpracuje z artystami sztuk wizualnych, w szczególności z Davidem Coste, w zakresie projektów z wideo. Pracuje również jako scenograf przy kilku projektach na skrzyżowaniu teatru, instalacji, koncertu czy oratorium. Otrzymał zlecenia od IRCAM, Ensemble Intercontemporain, francuskiego Ministerstwa Kultury, Akademie der Künste w Berlinie, CIRM, GRM, Festiwalu SWR Donaueschinger Musiktage, Radio France, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Orleanie, GMEM, GRAME, Siemens Foundation, Théâtre du Capitole w Tuluzie, europejskiego projektu INTEGRA, studia EMS w Sztokholmie, Fondation Royaumont, Cabaret Contemporain, Biennale w Wenecji, polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów. Zdobył nagrodę Prix Claude Arrieu – SACEM 2002, Prix Hervé Dugardin SACEM – 2012, a w latach 2003–2004 był rezydentem Akademie der Künste w Berlinie. W 2013 r. za jedną ze swoich płyt CD zdobył nagrodę przyznawaną przez Académie Charles-Cros. W 2015 r. został laureatem nagrody The Great Lyceum we Francji za utwór Time & Money. Jego dzieła są wykonywane w najważniejszych miejscach poświęconych współczesnej sztuce dźwięku we Francji i innych krajach europejskich, a także w Kanadzie, Chinach, Korei, Japonii, Tajwanie i Stanach Zjednoczonych. Jego prace są częściowo publikowane przez Editions Jobert. Ponadto znalazły się na kilku nagraniach CD i wideo dla wytwórni éole Records, Radio France i Kaïros.
Artysta mieszka we Francji i Polsce.

 


9. Międzynarodowy Festiwal / 9th International Festival
Musica Electronica Nova
--------------------------------------------------------------------------------
17–25.05.2019, Wrocław
ZNAKI / SIGNS
Andrzej Kosendiak — dyrektor generalny / general director
Pierre Jodlowski — dyrektor artystyczny / artistic director



17.05.2019, piątek, godz. 19:00 / Friday, 7 pm
Wrocław, NFM, Sala Główna / Main Hall

2001: A SPACE ODYSSEY
– film z muzyką na żywo / screening with live music
Koncert symfoniczny / Symphony concert

Adrian Prabava – dyrygent / conductor
NFM Chór / NFM Choir
Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Chóru NFM / artistic director of NFM Choir
NFM Filharmonia Wrocławska / NFM Wrocław Philharmonic

Program / Programme:
Odyseja Kosmiczna 2001, reż. Stanley Kubrick / 2001: A Space Odyssey, dir. Stanley Kubrick
pokaz filmu z muzyką na żywo / film screening with live music:
György Ligeti Kyrie z Requiem (wersja z 1997 r.) / Kyrie from Requiem (revised version 1997)
György Ligeti Lux Aeterna
Richard Strauss Tako rzecze Zaratustra op. 30 / Also Sprach Zarathustra op. 30
Aram Chaczaturian Adagio z baletu Gajane / Adagio from Gayane Ballet Suite
György Ligeti Atmospheres
Johann Strauss syn Nad pięknym modrym Dunajem – walc op. 314 / The Blue Danube – waltz op. 314

Partnerami koncertu są Warner Bros., Southbank Centre i British Film Insitute.
Presented in association with Warner Bros., Southbank Centre and the British Film Institute.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18.05.2019, sobota, 20:00 / Saturday, 8 pm
Wrocław, NFM, Sala Czerwona / Red Hall

PLY, NEW EDIT
Taniec współczesny / Contemporary dance

Company CCNR (Centre chorégraphique national de Rillieux-la-Pape)
Julie Charbonnier
Madoka Kobayashi
Adrien Martins
Thibault Desaules
Guillaume Zimmermann

Program / Programme:
Ply, new edit na 5 tancerzy / for 5 dancers*
Yuval Pick – choreografia / choreographer
Ashley Fure – muzyka / music
Emilie Piat – kostiumy / costumes
Nicolas Boudier – światło / lights
Manuel Poletti – projektant muzyki komputerowej IRCAM / IRCAM computer music designer
Raphaël Guénot – dźwięk / sound
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19-21.05.2019 , niedziela-wtorek, 12:00 i 13:00 / Sunday-Tuesday, 12 noon and 1 pm
Wrocław, NFM, Sala Czarna / Black Hall
MINI AKUSMA FORUM
Mariusz Gradowski – prowadzenie / host
Program / Programme:
12:00 / 12 noon
Znaki życia / Signs of life
13:00 / 1 pm
Dźwiękowe podchody / Sound stalking
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19.05.2019, niedziela, 18:00 / Sunday, 6 pm
Wrocław, NFM, Sala Czarna / Black Hall

[re]BO[u]NDS 1
Wernisaż instalacji – performance / Installation Opening – Performance

Giulio Colangelo, Valerio De Bonis – wykonawcy / performers
Rafał Łuc – akordeon / accordion

Program / Programme:
Giulio Colangelo [re]BO[u]NDS – expanded media: krople kontrolowane, synchronizacja oświetlenia, przetwarzanie dźwięku w czasie rzeczywistym i dźwięk elektroniczny / controlled drippers, lights sync, realtime audio processing + electronic sound*
***
Cezary Duchnowski acc ++ ca na akordeon i komputer / for accordion and computer
Matthias Kranebitter 96bit music na akordeon i elektronikę / for accordion and electronics
Paweł Hendrich Accant na akordeon solo i komputer / for solo accordion and computer
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19.05.2019, niedziela, 20:30 / Sunday, 8:30 pm
Wrocław, NFM, Sala Czarna / Black Hall

ONE 2 ONE
Scena muzyka elektroakustycznej w Polsce – rozmowa z Elżbietą Sikorą / Electroacoustic music scene in Poland – talk with Elżbieta Sikora
Jan Topolski – prowadzenie / host
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19.05.2019, niedziela, 21:00 / Sunday, 9 pm
Wrocław, NFM, Sala Czarna / Black Hall

AKUSMA FORUM – SIKORA 75
Koncert elektroakustyczny / Electroacoustic concert
Elżbieta Sikora – kurator, wykonawca / curator, performer
Program / Programme:
Kompozycje Elżbiety Sikory, Magdaleny Długosz, Annette Vande Gorne, Dietera Kaufmanna / Works by Elżbieta Sikora, Magdalena Długosz, Annette Vande Gorne, Dieter Kaufmann
20.05.2019, poniedziałek, 18:00 / Monday, 6 pm
Wrocław, NFM, Sala Czarna / Black Hall
[re]BO[u]NDS 2
Rozmowa – performance / Open Talk – Performance

Giulio Colangelo, Valerio De Bonis – wykonawcy / performers

Program / Programme:
Rozmowa i prezentacja instalacji [re]BO[u]NDS / Open talk and presentation of [re]BO[u]NDS installation
Giulio Colangelo [re]BO[u]NDS – expanded media: krople kontrolowane, synchronizacja oświetlenia, przetwarzanie dźwięku w czasie rzeczywistym i dźwięk elektroniczny / controlled drippers, lights sync, realtime audio processing + electronic sound*
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20.05.2019, poniedziałek, 19:00 / Monday, 7 pm
Wrocław, NFM, Sala Czerwona / Red Hall

REVERSE SIMULTANEOUS
Wydarzenie towarzyszące – koncert Wrocławskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich / Accompanying event: concert of the Wrocław Branch of Polish Composers Union

Anna Zielińska – skrzypce / violin
Alicja Jodko, Mariusz Jodko, Galeria Entropia, Dziecięca Wytwórnia Filmowa – wideo / video
Program / Programme:
Utwory na skrzypce i elektronikę oraz wideo / Pieces for violin and electronics as well as video
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


21.05.2019, wtorek, godz. 18:00 / Tuesday, 6 pm
Wrocław, NFM, Sala Czarna / Black Hall

AKUSMA FORUM – ITALY
Koncert elektroakustyczny / Electroacoustic concert
Giulio Colangelo – kurator, wykonawca / curator, performer

Program / Programme:
Panorama włoskiej muzyki elektroakustycznej z lat 2010–2018 / Panorama of italian electroacoustic music from 2010 to 2018:
Giulio Colangelo – nowy utwór / new work**
Valerio De Bonis Arsi meccanica
Roberto Zanata – nowy utwór / new work**
Cesare Saldicco Spire V
Gerardo De Pasquale Sguardo sospeso – rifrazioni, Cielo profondo
Francesco Altieri Momenti di respiro
Donato Corbo – nowy utwór / new work**
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21.05.2019, wtorek, godz. 19:00 / Tuesday, 7 pm
Wrocław, NFM, Sala Czarna / Black Hall

AKUSMA FORUM – MEXICO
Koncert elektroakustyczny / Electroacoustic concert

Pierre Jodlowski – kurator, wykonawca / curator, performer
Program / Programme:
Panorama meksykańskiej muzyki elektroakustycznej z lat 2010–2018 / Panorama of mexican electroacoustic music from 2010 to 2018
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21.05.2019, wtorek, godz. 20:00 / Tuesday, 8 pm
Wrocław, NFM, Sala Czarna / Black Hall

AKUSMA FORUM – POLAND
Koncert elektroakustyczny / Electroacoustic concert
Pierre Jodlowski – kurator, wykonawca / curator, performer
Program / Programme:
Koncert prezentujący prace studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu w tym nowe utwory zamówione przez festiwal / A concert dedicated to works of recently graduated students from Music Academy in Wroclaw with a new piece commissioned by the festival **
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.05.2019, środa, godz. 19:00 / Wednesday, 7 pm
Wrocław, NFM, Sala Czarna / Black Hall
HERR THADDÄUS: PAWEŁ MYKIETYN
Koncert multimedialny / Multimedia concert
TBA – bas / bass
Paweł Mykietyn – elektronika / electronics
Program / Programme:
Paweł Mykietyn Herr Thaddäus na głos solo i elektronikę w przestrzeni / for solo voice and electronics in space
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23.05.2019, czwartek, godz. 19:00 / Thursday, 7 pm
Wrocław, NFM, foyer -1

ONE 2 ONE
Problematyka kompozycji zawierającej wideo i rozbudowaną warstwę nowych mediów – rozmowa dwojga młodych kompozytorów, Moniki Szpyrki i Davida Birda / New compositions issues including video and extended medias – talk between two young composers Monika Szpyrka and David Bird
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23.05.2019, czwartek, godz. 20:00 / Thursday, 8 pm
Wrocław, NFM, Sala Czerwona / Red Hall

STRINGS, VIDEO & ELECTRONICS
Koncert multimedialny / Multimedia concert

Lutosławski Quartet
Bartosz Woroch – I skrzypce / 1st violin
Marcin Markowicz II 2 skrzypce / 2nd violin
Artur Rozmysłowicz – altówka / viola
Maciej Młodawski – wiolonczela / cello

Monika Szpyrka, David Bird – elektronika / electronics

Program / Programme:
David Bird forgery #24 na skrzypce i wideo / for violin and video*
David Bird apocrypha na skrzypce, altówkę i ośmiokanałową elektronikę / for violin, viola, and 8 channel electronics*
David Bird drop na oktet smyczkowy i światła stroboskopowe / for string octet and strobe lights*
Monika Szpyrka are there hidden figures? na kwartet smyczkowy, elektronikę i wideo / for string quartet, electronics and video**

Zamówienie utworu are there hidden figures? Moniki Szpyrki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. / The commissionings of are there hidden figures? by Monika Szpyrka was co-funded by the Ministry of Culture and National Heritage as part of the programme ‘Composing Commissions’ realised by the Institute of Music and Dance.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


24.05.2019, piątek, godz. 12:00 / Friday, 12 noon
Wrocław, NFM, Sala Główna, estrada w odwróceniu / Main Hall, reversed stage
PIANO RECITAL FOR CHILDREN
Koncert dla dzieci / Concert for children

Adam Kośmieja – fortepian / piano
Program / Programme:
Kazimierz Serocki Krakowiak, Kołysanka, Oberek ze zbioru Krasnoludki na fortepian / from Gnomes for piano
Kazimierz Serocki A piacere na fortepian / for piano (fragmenty /excerpts)
Victor Trescoli Sol na pianino zabawkowe i elektronikę / for toy piano & electronics*
Karen Tanaka Techno Etudes na fortepian / for piano (fragmenty / excerpts)*

Podczas koncertu dzieci zostaną zaproszone do zajęcia miejsca na estradzie (na pufach) wokół fortepianu / Children are invited to sit on the stage.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

24.05.2019, piątek, godz. 19:00 / Friday, 7 pm
Wrocław, NFM, Sala Główna, estrada w odwróceniu / Main Hall, reversed stage

PIANO, VIDEO & ELECTRONICS

Adam Kośmieja – fortepian / piano

Program / Programme:
Helmut Lachenmann Guerro na fortepian / for piano
Kazimierz Serocki A piacere na fortepian /for piano
Alberto Bernal Claude Debussy z serii Portrety na fortepian i wideo instalację / from The portraits series for piano and video installation*
Kazimierz Serocki Veloce i Barbaro z Sonaty na fortepian / Veloce and Barbaro from Sonata for piano Sławomir Kupczak Koncert na fortepian i komputer / Concerto for piano and computer**
Jacob Ter Veldhuis The Body of our dreams na fortepian, wideo i taśmę / for piano, video and soundtrack*

Zamówienie utworu are there hidden figures? Moniki Szpyrki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. / The commissionings of are there hidden figures? by Monika Szpyrka was co-funded by the Ministry of Culture and National Heritage as part of the programme ‘Composing Commissions’ realised by the Institute of Music and Dance.



25.05.2019, sobota, 19:00 / Saturday, 7 pm
Wrocław, NFM, foyer -1

ONE 2 ONE
Private Room – rozmowa z Alexandrem Schubertem / Private Room – open talk with Alexander Schubert
Jan Topolski – prowadzenie / host

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25.05.2019, sobota, 20:00 / Saturday, 8 pm
Wrocław, NFM, Sala Czerwona / Red Hall

PRIVATE ROOM: ALEXANDER SCHUBERT
Koncert specjalny / Special concert

Nadar Ensemble
Program / Programme:
Alexander Schubert
Point Ones na dyrygenta, skrzypce, klarnet, gitarę elektryczną, wiolonczelę, fortepian i perkusję / for augmented conductor, violin, clarinet, e.guitar, cello, piano, and drums*
Sensate Focus na gitarę elektryczną, klarnet basowy, wiolonczelę i perkusję / for e.guitar, bass clarinet, cello, and percussion*
Star Me Kitten na 7 instrumentów i narratora / for 7 instruments and narrator*
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* pierwsze polskie wykonanie / Polish premiere
** prawykonanie / world premiere

Organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w programie. / The presenter reserves the right to make changes to the programme.

bilety na MEN 2019 są już dostępne w sprzedaży i można je nabyć w Kasie NFM oraz na stronie www.nfm.wroclaw.pl.

Powiązane Video Wszystkie video

J. S. Bach - Suita orkiestrowa Nr 2 BWV 1067 - Uwertura
Don Airey - Solo z polskimi motywami - Kraków 2019
Avale Koan – 10 miniatur fortepianowych nr 3
1. Festiwal Muzyki Crossover (Bielsko-Bia?a 2016)

Instrumenty i sprzęt muzyczny

PG Music Band-in-a-Box UltraPAK 2019 PL dla Windows, wersja elektroniczna
Vic Firth Nova 7A Nylon paki perkusyjne
Augustin (434450) Viva la Musica Standard eberko do skrzypiec 3/4 - 4/4
PG Music Band-in-a-Box UltraPAK 2019 PL dla Windows BOX

Kontakt


Maria Łakomik
Materiały prasowe, patronaty, treści. Filip Łakomik
Sprawy techniczne, integracje. Prześlij artykuł o muzyce
Można bezpłatnie nadsyłać dowolne materiały (tekst/grafika/video) związane z muzyką klasyczną, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w serwisie. Artykuły sponsorowane przyjmujemy poprzez platformę whitepress.

Partnerzy

Księgarnia Alenuty.pl
Sprzedaż nut i książek.
  • księgarnia muzyczna

Sklep Muzyczny.pl
Instrumenty muzyczne.
  • sklep muzyczny
kultura w sieci

Copyright © 2011-2024 CameralMusic.pl