1. Start
  2. Artykuły
  3. Filharmonia Narodowa
  4. Fenomenalny koncert „Rachmaninow Gala” poruszył polską publiczność
ARTYKUŁ: Filharmonia Narodowa - Fenomenalny koncert „Rachmaninow Gala” poruszył polską publiczność

Fenomenalny koncert „Rachmaninow Gala” poruszył polską publiczność

szukaj w artykułach:
4 listopada publiczność zgromadzona w Filharmonii Narodowej w Warszawie miała wyjątkową okazję usłyszeć wybitnego rosyjskiego pianistę Denisa Matsueva i polską orkiestrę Sinfonia Varsovia pod batutą Alexandra Sladkovsky’ego, wspólnie wykonujących utwory Siergieja Rachmaninowa na jedynym w Polsce koncercie „Rachmaninow Gala”.

Przed występem minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego przed kilkoma dniami wnuka kompozytora i inicjatora światowego tournée, Aleksandra Rachmaninowa. Artyści nie zawiedli publiczności i przygotowali wyjątkową muzyczną ucztę. W pierwszej części Sinfonia Varsovia pod batutą znakomitego dyrygenta Alexandra Sladkovsky’ego niesamowicie zagrała wzruszającą II Symfonię e-moll. Brawurowym i pełnym emocji wykonaniem III Koncertu fortepianowego d-moll w drugiej części Denis Matsuev w pełni ukazał swój wielki talent. Występ wywołał burzę oklasków i owację na stojąco. Gala zorganizowana dzięki zaangażowaniu firm Gazprom i EuRoPol GAZ spotkała się z ogromnym zainteresowaniem melomanów, a bilety zostały wyprzedane miesiąc wcześniej. Do Filharmonii Narodowej przybyło wielu znamienitych gości ze świata polityki, biznesu, kultury i sztuki. Specjalnie na tę okazję do Warszawy przyleciał wiceprezes Gazpromu, Aleksander Miedwiediew.

Koncert otworzył jubileuszowy cykl „Rachmaninow Gala”, zainicjowany przez Aleksandra Rachmaninowa, który po nagłej chorobie zmarł 1 listopada, pozostawiając w głębokim żalu rodzinę, przyjaciół i cały świat muzyczny. W oficjalnym oświadczeniu Fundacji im. S. Rachmaninowa czytamy, że obchody 140. rocznicy urodzin i jednocześnie 70. rocznicy śmierci kompozytora będą kontynuowane dla uczczenia pamięci o Aleksandrze Rachmaninowie, który całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz promocji twórczości swojego dziadka.
© CameralMusic 2011 by programista | design: studiobaklazan.pl